FavoritesSık Kullanılanlara Ekle
 Açılış Sayfası YapAçılış Sayfası Yap
Geçerli Zaman: Pzr 26 Ekm 2014, 05:54

Kayıt ol   |  Giriş Yap

BARSAK.org SLOGAN
BARSAK.org

BARSAK.org'la tanış,
Artık kolitinle barış,
Dök içini, paylaş, tartış,
Yakındır remisyona varış..
sloganı yazan: begonia
dahası BURADA tıklayınız

[Anket] Sigara anketine verilen cevaplar Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Yeni başlık gönder   Bu başlık kilitlendi: mesajları değiştiremez ya da cevap yazamazsınız.<br><br><br>- Sağlığımız için BARSAK.org HAREKETİ -    BARSAK.org Forum Ana Sayfa -> Anketler Arşiv
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
hüseyni

Sağlık Durumu:
Ülseratif kolit

Ülke / Şehir:
İstanbul

MesajTarih: Cmt 24 Mar 2007, 15:02    Mesaj konusu: [Anket] Sigara anketine verilen cevaplar Alıntıyla Cevap Gönder

Selim TÜRKOĞLU yazmış:
Arkadaşlar ben yaklaşık 2 yıldır ülseratif kolitim. Ve hastalığım sigarayı bıraktıktan sonraki 1 yıl içinde çıktı...
Bağışıklık sistemimizi etkileyen sigaranın hastalıklarımız üzerinde etkisi olup olmadığı konusunda neler biliyoruz?

bir televizyon kanalında izlemiştim konu İnflamatuvar Barsak Hastalıklarıydı şöyle bir açıklama yapmıştı Sigara dedi bütün hastalıklara zarar veren bir maddedir lakin ülseratif kolit hastalığına hiç bir zararı yoktur. Ü.K hastalığı sigara içenlerde nadir görüldüğünü söylemişti.
Başa dön
_
inan

Sağlık Durumu:
crohn

Ülke / Şehir:
ankara

MesajTarih: Prş 29 Mar 2007, 11:43    Mesaj konusu: sigara ve ibh Alıntıyla Cevap Gönder

evet sigara konusunda ben de benzer bir bilgiye sahibim.
hacettepe de prof. bir doktora muayeneye gittiğimde
sigara içiyorsam bırakmaya çalışmam gerekmediğini,
çünkü sigaranın zarar vermediği belki de tek hastalık grubunun iltihabi barsak hastalıkları olduğunu söyledi. ama bırakmaya çalışmanın vereceği stres hastalığı kötü etkiliyor dedi. tabi hastalığa iyi geliyor diye sigaraya başlamanın da yanlış olduğunu belirtti doktorum. sakın böyle bir hata yapmayın...
bilgilerinize...
Başa dön
_
kayadibibulent

Sağlık Durumu:
ülseratif kolit (sol koln tutulum)

Ülke / Şehir:
izmir

MesajTarih: Cmt 31 Mar 2007, 21:27    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

SELAMLAR
BEN SIGARAYI BIRAKTIKTAN 2 YIL SONRA HASTALIĞIM MEYDANA ÇIKTI İNTERNETTE ÜLSERATİF KOLİTİ ARAŞTIRIRKEN NİKOTİN TEDAVİSİNİNDE BAŞARILI ÇALIŞMALARIN OLDUĞUNU BİR AMERİKAN HASTANESİNİN SİTESİNDE GÖRDÜM. 9 EYLÜLDEKİ HOCAMA BİLGİSAYAR ÇIKTISINI GÖSTERDİM KENDİSİNİNDE HABERİ OLDUĞU FAKAT SIGARANIN DAHA FAZLA YANETKİLERİ VE BİRÇOK HASTALIGA KUCAK AÇTIĞINI VE HASTALIĞIMI GİZLEYEBİLECEĞİ ÖNE SÜRDÜ BİRDE BENİM ASTIM BRONŞİT HASTALIĞIMIN ÜZERİNE ÇOK KÖTÜ OLACAĞINI SÖYLEDİ. NEREDEYSE SIGARAYA BAŞLAYACAKTIM.
tamer

Sağlık Durumu:
ük

Ülke / Şehir:
izmir

MesajTarih: Pzr 01 Nis 2007, 16:44    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Yaklaşık 40 yıldır sigara içiyorum. 2001 yılında dışkılamada zorluklarım başladı, tuvaletten sonra oturmakta zorluk çekmeye başladım, hemeroid sandım. 1 Ocak 2002'de kendime bir iyilik yapmaya karar verdim ve sigarayı bıraktım. İki hafta sonra dişkıda kan görmeye başladım, giderek kanlı ishale dönüştü, 8 kg kaybettim, kan değerim 8'lere düştü ve hastaneye yatmak zorunda kaldım. Şu anda kullandığım ilaçlarla 3-4 ayda remisyona girebildim, 2002 yılı da bitti bu arada ve bu süre içinde sigara içmedim. Sigara - ÜK ilişkisi hakkında duyduklarımın da etkisiyle 2003 başında tekrar başladım; 2004 Mart'ında artk atlattım dedim ve tekrar bıraktım. 15 gün sonra kanamam tekrar başladı. Tekrar başlamamak için inat ettim ve 3 ay boyunca nikotin bandı uyguladım, nikotin sakızı çiğnedim. Bu 3 ay boyunca sadece Salofalk kullanmaya devam ettim, enema kullanmadım. Kanamam durmayınca hem sigaraya tekrar başladım, hem de enemaya başladım ve tekrar remisyona girdim.
Kendi yaşadıklarımdan çıkartabildiğim sonuçlar:
1- Hastalığın ilk başlangıcı ile sigaranın hiç bir ilgisi yok
2- Sigaradaki nikotin tek başına remisyon için yeterli değil; sigara içimi sırasında kana karışan karbon monoksitin etkili olabileceği tartışılıyor.
Kendimle ilgili gözlemlerim:
1- Uzun süreli ağır stres bende etkili olmuş olabilir;
2- Genetik faktör olabilir (abim yaklaşık 10 yıl kadar önce romatoid artirit denen, ÜK ile akraba sayılabilecek bir hastalığa yakalandı; babamda uzun yıllar yine akraba sayılabilecek egzema vardı);
3- Hastalığım ortaya çıkmadan yaklaşık 6 yıl kadar önce bir tatil beldesinde çok fazla soğuk bira içmiş ve o akşam kan gelmişti. Yine o dönemlerde yataktan çıkamıyacağım şiddette ishal olmuş ve ağır antibiyotikler kullanmıştım. Bunların sonucu olarak kanalizasyon sistemimin iç kaplaması dayanıklılığını yitirmiş olabilir;
4- Hepsinin bir bileşkesi olabilir.

Anlattıklarım benim yaşadıklarım ve yorumlarım. Bu hastalığın bir gün mutlaka kolay tedavi edilebilir bir hastalık haline geleceğinden hiç kuşkum yok. Mide ülserinin bir çeşidine bir tür bakterinin neden olduğunun çok yakın bir geçmişte ancak anlaşılabildiğini anımsarsak bu inancıma siz de katılırsınız sanırım.
Sağlıcakla kalın.
Tamer
Başa dön
_
Serap

Sağlık Durumu:
crohn hastası yakını

Ülke / Şehir:
Türkiye/Antalya

MesajTarih: Pts 02 Nis 2007, 10:31    Mesaj konusu: Crohn ve sigara Alıntıyla Cevap Gönder

Merhaba
Benim oğlum crohn hastası ve bildiğim kadarıyla sigara crohnu tetikleyen sebeplerden biri olabiliyor.Oğlum 19 yaşına kadar sigara kullanmadı,sigaraya başladıktan bir sene sonra da hastalandı.Tabii tesadüfte olabilir.
izzet

Sağlık Durumu:
crohn

Ülke / Şehir:
Edirne

MesajTarih: Çrş 04 Nis 2007, 22:46    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Chron a yakalandıktan bir sene osnra sigaraya başladım o zamanlar hastalık hakkında pek bir bilgim yoktu chron da remisyonu engellediğini sonradan öğrendim pekii bıraktım mı ......AZALTTIM..Üzgün
YEŞİM

Sağlık Durumu:
Ülseratİf kolİt

Ülke / Şehir:
TÜRKİYE/ANKARA

MesajTarih: Çrş 25 Nis 2007, 12:04    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

MERHABALAR;
BENDE 10-11 SENEDİR SİGARA İÇİYORUM...AÇIKÇASI BIRAKMAYI DA HİÇ DENEMİDİM.AMA SİGARA SAYISINDA BİR ARTIŞ OLDUĞUNDA ÜŞÜME İLE BİRLİKTE BİR KARIN AĞRISI ÇEKİYORUM.AMA İLGİSİ VARMIDIR PSİKOLOJİKMİ BİLEMİYORUM.
AMA BENİM HASTALIĞIMIN İLK ORTAYA ÇIKIŞI DA SONRADAN AKTİFLEŞTİĞİ ZAMANLARDADA SEBEBİM STRES Tİ.....
Takılmak

HERKESE GÜZEL GÜNLER....
Başa dön
_
EnginENGİNER

editör

Sağlık Durumu:
crohn

Ülke / Şehir:
Türkiye / Balıkesir - İzmir

MesajTarih: Çrş 25 Nis 2007, 13:00    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

25 yaşında bir genç olarak şimdiye kadar sigarayı denemedim bile.
Vücutta stresin meydana getirdiği etkileri azaltığı için sigara içmenin dolaylı olarak sindirim sistemi rahatsızlıklarında olumlu etkisi olduğu söylenebilse de, diğer taraftan doğrudan yapmış olduğu zararlı etkilerin derecesi de tartışılamaz diye düşünüyorum.
Başa dön
_
ayşen

Sağlık Durumu:
crohn

Ülke / Şehir:
Türkiye/İstanbul

MesajTarih: Pzr 27 May 2007, 14:28    Mesaj konusu: Re: Sigara Alıntıyla Cevap Gönder

hüseyni yazmış:
Selim TÜRKOĞLU yazmış:
Arkadaşlar ben yaklaşık 2 yıldır ülseratif kolitim. Ve hastalığım sigarayı bıraktıktan sonraki 1 yıl içinde çıktı...
Bağışıklık sistemimizi etkileyen sigaranın hastalıklarımız üzerinde etkisi olup olmadığı konusunda neler biliyoruz?

bir televizyon kanalında izlemiştim konu İnflamatuvar Barsak Hastalıklarıydı şöyle bir açıklama yapmıştı Sigara dedi bütün hastalıklara zarar veren bir maddedir lakin ülseratif kolit hastalığına hiç bir zararı yoktur. Ü.K hastalığı sigara içenlerde nadir görüldüğünü söylemişti.

Peki crohn için nasıl bir bilgi mevcut iyi mi geliyor kötü mü?
Başa dön
_
darkkaos

Sağlık Durumu:
crohn

Ülke / Şehir:
İSTANBUL

MesajTarih: Pzr 27 May 2007, 16:59    Mesaj konusu: ilginç.. Alıntıyla Cevap Gönder

arkadaşlar ben hastalığı inanılmaz araştırıyorum,geçenlerde yine internette dolaşırken tam hatırlamıyorum ama ya gata yada uludag üniverstesinin crohn ve ülseratif kolitli hastalar üzerine yaptıgı araştırmaları okudum ve şaırdım! yazılanlara göre ülseratif kolitli hastalarda sigara içmeyenlerde,içenlere göre daha fazla alevlenme oluyormuş! yani içenlerin remisyonu daha uzun sürüyormuş. ama crohn hastalarında bi değişiklik yokmuş! yani etkili olduğu düşünülen bi veri elde edilememiş. ama yinede sigara kullanmamaya çalışın,KAŞ YAPAYIM DERKEN GÖZ ÇIKARMAYALIM"Gülümseme
Başa dön
_
kivanc

Sağlık Durumu:
ülseratif kolit

Ülke / Şehir:
türkiye/istanbul

MesajTarih: Pts 30 Tem 2007, 13:07    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

sigara konusu ilginç doktorum banada sormuştu. kullanmıyorum te tük içerim. sigara belki stresi aalttığı için rahatlattığı için bu hastalıkta olumlu bir etli yapıyor olabilir. ama ben zaten sık wc ye gitmekten şikayetçi olduğum için sigara bana yaramıyor. sigara içtiğim zaman daha bitirmeden wc ye koşuyorum bağırsaklarımı çok çalıştırıyor. bundanda holanmıyorum. belki pisikolejik olabilir bilemiyorum
Başa dön
_
asboz

Sağlık Durumu:
ülseratif kolit

Ülke / Şehir:
türkiye/ankara

MesajTarih: Çrş 19 Eyl 2007, 11:22    Mesaj konusu: sigara Alıntıyla Cevap Gönder

30 yıla yakın sigara tiryakiliğim sonrası bıraktım.11 ay sonra ÜK oldum.Bilsem bırakmazdım.Şimdi de tekrar başlamak istemiyorum.
Başa dön
_
Bekir DEMİR

Sağlık Durumu:
Ülseratif kolit

Ülke / Şehir:
IST

MesajTarih: Çrş 26 Eyl 2007, 14:34    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

10 Yıllık sigara içicisiydim, geçtiğimiz şubat ayında bıraktım, bir iki hafta içerisinde ishal başladı ve bir iki ay içinde tam şiddetli bir hale geldi. Sigaranın etkisini bir iki gün önce bu siteden öğrendim. Gülermisin-ağlar mısın derlerya... Umarım yeniden başlamam....
Başa dön
_
Senira

Sağlık Durumu:
Ük

Ülke / Şehir:
İstanbul

MesajTarih: Çrş 26 Eyl 2007, 14:54    Mesaj konusu: Re: Sigara Alıntıyla Cevap Gönder

ayşen yazmış:
hüseyni yazmış:
Selim TÜRKOĞLU yazmış:

Merhaba Ayşen. Benim ilk gittiğim dr. da "nikotin ÜK ye iyi gelir. Bazen nikotin bantı veririz. Ama Crohn için tam tersi, iyi gelmez" demişti.
Senira

Sağlık Durumu:
Ük

Ülke / Şehir:
İstanbul

MesajTarih: Çrş 26 Eyl 2007, 14:59    Mesaj konusu: Re: Sigara anketine verilen cevaplar Alıntıyla Cevap Gönder

hüseyni yazmış:
Selim TÜRKOĞLU yazmış:

Ben 10 sene kadar sigara içip bıraktım. Tam olarak bırakmam 1 sene öncesiydi sanırım. Hastalığım da (crohn) 3 ay önce başladı.
e r D o z

Sağlık Durumu:
b a y - ü k

Ülke / Şehir:
Türkiye

MesajTarih: Çrş 17 Ekm 2007, 15:19    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Sigarayı Haziran 2005 te bıraktım. Oda bende derin bir iz bıraktı. Sanki onu unutacaktım.
Başa dön
_
semi

Sağlık Durumu:
crohn

Ülke / Şehir:
Türkiye / İstanbul

MesajTarih: Çrş 17 Ekm 2007, 15:49    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Doktorum sigara içip içmediğimi sordu.
Ben içmiyorum.

Sigara gaza sebep olabiliyormuş..
_
millexplorer

Sağlık Durumu:
crohn hastası

Ülke / Şehir:
İstanbul

MesajTarih: Cmt 03 Ksm 2007, 16:10    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

1994-2006 Arasında aktif olarak sigara içtim sigarayı bırakalı 1 sene kadar oldu ve 1 ay önce Crohn ile tanıştım. Doktorum bu hastalığın sigarayı bırakanlarda çıktığını söylemişti. Bilsem bırakırmıydım hiç Üzgün
Başa dön
_
funda34

Sağlık Durumu:
crohn

Ülke / Şehir:
türkiye/istanbul

MesajTarih: Pzr 04 Ksm 2007, 16:19    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

16 yaşında sigarayla tanıştım 32 yaşındayım sigarayı bırakmayı denemedim sizin tezlerinize uygun değilim acaba ben neden böyle oldummerak ediyorum tek başına hassas ruhlu olmak değildir herehalde
meteospasmyl 4*1
cipraleks 2*1
cal-d-vita 1*1
lansazol 1*1
imuran 2*1
-----------
CROHN
Başa dön
_
plato

Sağlık Durumu:
Ülseratİf kolİt

Ülke / Şehir:
TÜRKİYE/ANKARA

MesajTarih: Cum 23 Ksm 2007, 13:36    Mesaj konusu: Re: sigara ve ibh Alıntıyla Cevap Gönder

inan yazmış:
evet sigara konusunda ben de benzer bir bilgiye sahibim.
hacettepe de prof. bir doktora muayeneye gittiğimde
sigara içiyorsam bırakmaya çalışmam gerekmediğini,
çünkü sigaranın zarar vermediği belki de tek hastalık grubunun iltihabi barsak hastalıkları olduğunu söyledi. ama bırakmaya çalışmanın vereceği stres hastalığı kötü etkiliyor dedi. tabi hastalığa iyi geliyor diye sigaraya başlamanın da yanlış olduğunu belirtti doktorum. sakın böyle bir hata yapmayın...
bilgilerinize...

bana da gülhane'de aynı şeyleri söylemişlerdi.
Başa dön
_
hüseyni

Sağlık Durumu:
Ülseratif kolit

Ülke / Şehir:
İstanbul

MesajTarih: Pts 14 Oca 2008, 18:09    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

tamer yazmış:
Yaklaşık 40 yıldır sigara içiyorum. 2001 yılında dışkılamada zorluklarım başladı, tuvaletten sonra oturmakta zorluk çekmeye başladım, hemeroid sandım. 1 Ocak 2002'de kendime bir iyilik yapmaya karar verdim ve sigarayı bıraktım. İki hafta sonra dişkıda kan görmeye başladım, giderek kanlı ishale dönüştü, 8 kg kaybettim, kan değerim 8'lere düştü ve hastaneye yatmak zorunda kaldım. Şu anda kullandığım ilaçlarla 3-4 ayda remisyona girebildim, 2002 yılı da bitti bu arada ve bu süre içinde sigara içmedim. Sigara - ÜK ilişkisi hakkında duyduklarımın da etkisiyle 2003 başında tekrar başladım; 2004 Mart'ında artk atlattım dedim ve tekrar bıraktım. 15 gün sonra kanamam tekrar başladı. Tekrar başlamamak için inat ettim ve 3 ay boyunca nikotin bandı uyguladım, nikotin sakızı çiğnedim. Bu 3 ay boyunca sadece Salofalk kullanmaya devam ettim, enema kullanmadım. Kanamam durmayınca hem sigaraya tekrar başladım, hem de enemaya başladım ve tekrar remisyona girdim.
Kendi yaşadıklarımdan çıkartabildiğim sonuçlar:
1- Hastalığın ilk başlangıcı ile sigaranın hiç bir ilgisi yok
2- Sigaradaki nikotin tek başına remisyon için yeterli değil; sigara içimi sırasında kana karışan karbon monoksitin etkili olabileceği tartışılıyor.
Kendimle ilgili gözlemlerim:
1- Uzun süreli ağır stres bende etkili olmuş olabilir;
2- Genetik faktör olabilir (abim yaklaşık 10 yıl kadar önce romatoid artirit denen, ÜK ile akraba sayılabilecek bir hastalığa yakalandı; babamda uzun yıllar yine akraba sayılabilecek egzema vardı);
3- Hastalığım ortaya çıkmadan yaklaşık 6 yıl kadar önce bir tatil beldesinde çok fazla soğuk bira içmiş ve o akşam kan gelmişti. Yine o dönemlerde yataktan çıkamıyacağım şiddette ishal olmuş ve ağır antibiyotikler kullanmıştım. Bunların sonucu olarak kanalizasyon sistemimin iç kaplaması dayanıklılığını yitirmiş olabilir;
4- Hepsinin bir bileşkesi olabilir.

Anlattıklarım benim yaşadıklarım ve yorumlarım. Bu hastalığın bir gün mutlaka kolay tedavi edilebilir bir hastalık haline geleceğinden hiç kuşkum yok. Mide ülserinin bir çeşidine bir tür bakterinin neden olduğunun çok yakın bir geçmişte ancak anlaşılabildiğini anımsarsak bu inancıma siz de katılırsınız sanırım.
Sağlıcakla kalın.
Tamer

tamer kardeşim nerelerdesiniz kayboldunuz gitti
Başa dön
_
inan

Sağlık Durumu:
crohn

Ülke / Şehir:
ankara

MesajTarih: Pts 21 Oca 2008, 17:38    Mesaj konusu: Re: Sigara Alıntıyla Cevap Gönder

ayşen yazmış:
hüseyni yazmış:
Selim TÜRKOĞLU yazmış:

Merhaba , Sigara konusunda doktorumun söylediklerini paylaşmak istedim, ÜK ve CH birbirine benzer hastalıklar, kardeş hastalıklar olmalarına rağmen sigara konusunda tam zıt oldukları bir durum kesinleşmiş. sigara kullanandarda ÜK olumlu denebililecek bir seyir gösterirken, CH'larında sigara kullanımı CH'nın ortaya çıkmasına veya aktifleşmesine sebep oluyormuş.
1x1 folbiol
1x1 multivitamin
Başa dön
_
Mr_Bloom

Sağlık Durumu:
Ü.k.remisyon

Ülke / Şehir:
İstanbul

MesajTarih: Pts 21 Oca 2008, 20:33    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Sigara bağışıklık sistemini baskılıyor belki bu yüzdendir. Fakat bir atasözü vardır; eldeki pirince giderken evdeki bulgurdan da olmamak lazım.
EnginENGİNER

editör

Sağlık Durumu:
crohn

Ülke / Şehir:
Türkiye / Balıkesir - İzmir

MesajTarih: Pts 21 Oca 2008, 21:00    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Sigaranın bağışıklık sistemini baskılayıp baskılamadığı konusunda bir bilgim yok, ama sonuç ne olursa olsun ÜK ile CH arasında farklılık göstermesi bununla açıklanamaz gibi geldi.

Ben de bir arkadaşın sözünü anımsadım. sanırım bir ara forumda konuşulmuştu ve hoşuma gitmişti. Sigara konusunu danıştığında doktoru, "karbüratör sağlam kalsın da egzos parlamasa da olur" demiş.
_
Cüneyt

Sağlık Durumu:
Ülseratif kolit

Ülke / Şehir:
TÜRKİYE/İSTANBUL

MesajTarih: Cmt 26 Oca 2008, 02:20    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Arkadaşlar ben canlı şahidim.Yaklaşık 15 sene sigara içtim .Daha sonra bıraktım.veeee 2 yıl sonra ü.k. hastası oldum.
Bende birgün doktorumun muayenehanesinde otururken onun kitaplarına bir göz attım.Kapsamlı kitaplardı.Aynen şunu okudum.Ü.K. hastalığının sigarayı bırakanlarda ve kullanmayanlarda daha çok görüldüğü...Ancak croh hastalığında ise tam tersinin.Yani içenlerde daha fazla risk olduğu yazıyordu.
Bunu doktorumla paylaştığımda oda doğruladı ama klasik cevabı verdi..Sigaranın çok daha fazla zararı var.Ü.K. bir şekilde engellenebilir ama sigaranın riskleri asla..dedi.
Az daha bende dönüyordum sigaraya ama henüz dönmedim.Umarım hiç gerekmez.
Başa dön
_
Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Bu başlık kilitlendi: mesajları değiştiremez ya da cevap yazamazsınız.<br><br><br>- Sağlığımız için BARSAK.org HAREKETİ -    BARSAK.org Forum Ana Sayfa -> Anketler Arşiv Tüm zamanlar GMT + 3 Saat
Sayfaya git 1, 2  Sonraki
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız