FavoritesSık Kullanılanlara Ekle
 Açılış Sayfası YapAçılış Sayfası Yap
Geçerli Zaman: Pzr 21 Arl 2014, 13:36

Kayıt ol   |  Giriş Yap

BARSAK.org SLOGAN
BARSAK.org

BARSAK.org'la tanış,
Artık kolitinle barış,
Dök içini, paylaş, tartış,
Yakındır remisyona varış..
sloganı yazan: begonia
dahası BURADA tıklayınız

[Anket Yorum] Remisyon nedir biliyormuyuz? 01.04.2008

Yeni başlık gönder   Bu başlık kilitlendi: mesajları değiştiremez ya da cevap yazamazsınız.<br><br><br>- Sağlığımız için BARSAK.org HAREKETİ -    BARSAK.org Forum Ana Sayfa -> Anketler Arşiv
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Selim TÜRKOĞLU

editör

Sağlık Durumu:
ülseratif kolit

Ülke / Şehir:
Türkiye/Ankara

MesajTarih: Sal 15 Nis 2008, 22:46    Mesaj konusu: [Anket Yorum] Remisyon nedir biliyormuyuz? 01.04.2008 Alıntıyla Cevap Gönder

01/04/2008 - 15/04/2008 tarihleri arasında yapmış olduğumuz "Remisyon nedir biliyormuyuz?" anketimize 139 kez "Evet" denmesine rağmen 82 kez "Hayır" denmesi remisyonun ne olduğunu yeteri kadar bilmediğimizi göstermektedir.

Remisyon: Son bir haftadır günde 3 ün altında dışkılama sayısının olması, karın ağrısının olmaması, kilo kaybının olmaması, barsak dışı organ tutulumu olmaması, kendini iyi hissetmenin mevcut olması (iyilik hali) ve kanamanın olmaması remisyon yada remisyon dönemini tarif eder. Bir benzetme yapacak olursak remisyon yada remisyon dönemi iltihabi barsak hastalığımızın uyku halidir diyebiliriz.

Yaşamış olduklarımızdan yola çıkarak remisyon yada remisyon dönemi(miz) hakkında paylaşalım. Remisyon hakkında ne düşünüyoruz? Remisyon dönemi ne kadar sürerse kabul edilebilir? Remisyon BİZİM anladığımıza göre nedir?

Temmuz-2005
7x24 BARSAK.org/1x1 C Vitamini 1000mg. tablet/ 1x1 New Life Efa Daily 670mg.
Başa dön
_
dr.toros

editör

Sağlık Durumu:
ük

Ülke / Şehir:
türkiye/istanbul

MesajTarih: Sal 15 Nis 2008, 23:06    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Anket moderatörümüz Ayşen hanım yine önemli bir ankete imza atmış.Herşeyden önce ankete katılım bir rekor,tam 221 kişi.İkinci önemli sonuç remisyonu bilme oranı %63 ki hiç te azımsanmayacak bir oran.Yani kolit hastaları bilinçli.Tahmin ediyorum bu bilincin kazanılmasında Barsak.org un katkısıda büyük olmuştur.
worldpeace

Sağlık Durumu:
ülseratif kolit

Ülke / Şehir:
İstanbul

MesajTarih: Sal 15 Nis 2008, 23:45    Mesaj konusu: selam Alıntıyla Cevap Gönder

zaten remisyon anketinde hayır dedikten sonra siteyi gezdim 5 dakka sonra ogrendim:) remısyondayım cok şükür..
Başa dön
_
yasin

Sağlık Durumu:
ülseratif kolit

Ülke / Şehir:
Osmaniye

MesajTarih: Çrş 16 Nis 2008, 09:52    Mesaj konusu: anket Alıntıyla Cevap Gönder

bu tür anketler bizleri hem bilinçlendiriyor ve hemde merak edip konuyu araştırmamıza neden oluyor.ve böylecede hastalığımız konusunda daha yeni şeyler öğreniyoruz.bu tür anketlerin devam etmesini diliyorum.
Başa dön
_
dr.toros

editör

Sağlık Durumu:
ük

Ülke / Şehir:
türkiye/istanbul

MesajTarih: Çrş 16 Nis 2008, 23:06    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Remisyon durumuna karar vermede ,cdai puanlaması(crohn) ve sccai puanlaması (ülseratif kolit) nı kullanabilirsiniz.
http://www.barsak.org/forum/viewtopic.php?t=1200
http://www.barsak.org/forum/viewtopic.php?t=1241
Gülhan

Sağlık Durumu:
crohn

Ülke / Şehir:
TÜRKİYE/ANKARA

MesajTarih: Cmt 19 Nis 2008, 10:45    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Açıkcası remisyon nedir bu sitede öğrendim.Bu sayede evet diyebildim.5 yıllık bir hasta olarak ilk burda duymuş olmam ne garip demi?Ama pek şaşırmamak lazım.Daha bir çok şeyi ilk burada öğreniyoruz.Teşekkürler
Başa dön
_
acar (ibrahim)

Sağlık Durumu:
ülseratif kolit (pankolit)

Ülke / Şehir:
Türkiye/İstanbul

MesajTarih: Cmt 19 Nis 2008, 20:56    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Hastalık başlama yaşı ile remisyonda kalma yaşı,birbirini ne şekilde etkiler? bir örnekle:On yıllık bir İBHastası(ÜK-Choron) bu sürenin diyelim sekiz yılını remisyonda geçiriyor,on yıllık hastalık sürecinin sadec 2 yılı aktif.Bu on yıllık sürede hastalığın kansere dönüşme riski azalır mı?Diğer bir ifadeyle remisyon süresinin uzunluğu ya da hastalığın bir daha hiç tekrarlamaması tüm riskleri sıfıra yada daha aza indirirmi?
Umarım zor bir soru sormamışımdır Gülümseme
Başa dön
_
EnginENGİNER

editör

Sağlık Durumu:
crohn

Ülke / Şehir:
Türkiye / Balıkesir - İzmir

MesajTarih: Pts 21 Nis 2008, 11:41    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Hastalığa ilk yakalandığımda çevrenin yaklaşımı "daha gençsin sen, meraketme atlatırsın, iyileşirsin" şeklinde oluyordu. oysaki kronik rahatsızlıklara erken yaşta yakalanmanın avantajları (hücre yenileme hızı, vücut direnci vb.) kadar dezavantajı (hastalıkla yaşanan sürenin de artacak olması) da çok.
Uzun süreli olarak aktivasyon halinde olan bir hastalık elbetteki hastayı ve hastalığın seyrini olumsuz yönde etkileyecektir. Risklerin sıfıra inmesi mümkün değil, ancak bahsettiğiniz gibi hastalığın aktif seyretmesi ve remisyonda seyretmesi arasında hastalığın gelişimi açısından fark vardır. Uzun süreki remisyonu sağlanamayan hastalıklarda (15 yıl gibi) diğer bir takım sorunların gündeme gelme riski oldukça artmaktadır.
_
dr.toros

editör

Sağlık Durumu:
ük

Ülke / Şehir:
türkiye/istanbul

MesajTarih: Pts 21 Nis 2008, 15:28    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

acar (ibrahim) yazmış:
Diğer bir ifadeyle remisyon süresinin uzunluğu ya da hastalığın bir daha hiç tekrarlamaması tüm riskleri sıfıra yada daha aza indirirmi?
Umarım zor bir soru sormamışımdır Gülümseme

Kanserleşme riski barsak deri (epitel)hücrelerinin bölünme sayısıyla ve hızıyla orantıldır.Zira hücreler bölünme sırasında genetik mutasyona uğrayabiliyorlar.sabit hücrenin kanserleşmesi neredeyse mümkün değil.Sık iltahap ta yapım ve yıkılım hızını arttırdığından ek risk artışına neden oluyor.Yani remisyon süresi ne kadar uzunsa o kadar iyi.
Cüneyt

Sağlık Durumu:
Ülseratif kolit

Ülke / Şehir:
TÜRKİYE/İSTANBUL

MesajTarih: Prş 24 Nis 2008, 19:59    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

2 sorum var.bilen yardımcı olsun.
1-Kortizon gibi ilaçlar ile tarif edilen remisyon hali yaşanır ise buna gerçek remisyon diyebilirmiyiz.
2-Remisyon halinde kolonoskopi yapılsa hastanın barsağı sanki hiç hasta değilmiş gibi tertemizmi olur.Sanki hastalıksız sağlam bir insan gibi..
Başa dön
_
dr.toros

editör

Sağlık Durumu:
ük

Ülke / Şehir:
türkiye/istanbul

MesajTarih: Cum 25 Nis 2008, 09:41    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Cüneyt yazmış:
1-Kortizon gibi ilaçlar ile tarif edilen remisyon hali yaşanır ise buna gerçek remisyon diyebilirmiyiz.
2-Remisyon halinde kolonoskopi yapılsa hastanın barsağı sanki hiç hasta değilmiş gibi tertemizmi olur.Sanki hastalıksız sağlam bir insan gibi..

Evet ilaçlı yada ilaçsız remisyon remisyondur.Endoskopi yapıldığında da barsak çeperinin görüntüsü normale oldukça yakındır.
Selim TÜRKOĞLU

editör

Sağlık Durumu:
ülseratif kolit

Ülke / Şehir:
Türkiye/Ankara

MesajTarih: Pts 28 Nis 2008, 20:26    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Remisyon konusunda yaşadıklarımla ilgili paylaşımlarda bulunmuştum;

http://www.barsak.org/forum/viewtopic.php?t=194 <<<TIKLAYINIZ

Temmuz-2005
7x24 BARSAK.org/1x1 C Vitamini 1000mg. tablet/ 1x1 New Life Efa Daily 670mg.
Başa dön
_
Önder

Sağlık Durumu:
crohn

Ülke / Şehir:
Trabzon

MesajTarih: Pzr 04 May 2008, 11:39    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

dr.toros yazmış:
Cüneyt yazmış:

Evet ilaçlı yada ilaçsız remisyon remisyondur.Endoskopi yapıldığında da barsak çeperinin görüntüsü normale oldukça yakındır.

bana 3 yıl önce crohn tanısı konulmuştu,ona görede tedavi oluyordum,3 ayda bir kontrole gidiyordum,doktorum kendimi nasıl hissettiğimi rahatsızlık verene bişeyin olup olmadığını soruyordu,bende iyi hissettiğimi söylüyordum,böylelikle aynı tedavi devam ediyordu(ımuran ve salofalk).3 hafta önce tekrar bir kontrolüm vardı, bu kontrolde kolonoskobinin gerekli olduğunu söyledi,kolonoskobi yapıldı,doktorum gördüklerinden hiç memnun olmadı,hiç bir iyileşme görülmediğini söylediler,başka alternatif tedaviler denemeye karar verdiler,tekrara biopsi yapıldı 3 yıl önceki patoloji sonuçları ile şimdiki patoloji sonuçları karşılaştırıldı ve bugün öğrendim ben aslında ülseratif kolit hastasıymışım,ASIL KONU İLE İLGİLİ SORMAK İSTEDİĞİM,FORUMDAKİ REMİSYON TESTİNDE 2 SEVİYESİ ÇIKIYORDU,YANİ İYİ SAYILIRDIM FAKAT BAĞIRSAK GÖRÜNTÜSÜ KÖTÜ,NEDEN OLABİLİR ACABA?
dr.toros

editör

Sağlık Durumu:
ük

Ülke / Şehir:
türkiye/istanbul

MesajTarih: Cum 09 May 2008, 22:26    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ÖNDER yazmış:
ASIL KONU İLE İLGİLİ SORMAK İSTEDİĞİM,FORUMDAKİ REMİSYON TESTİNDE 2 SEVİYESİ ÇIKIYORDU,YANİ İYİ SAYILIRDIM FAKAT BAĞIRSAK GÖRÜNTÜSÜ KÖTÜ,NEDEN OLABİLİR ACABA?

Bağırsağın kötü görünüyor denmesi,göreceli bir kavram,kötü olsa zaten belirtide verecektir.Bu nedenle puanlama daha önemli bir takip ve değerlendirme kriteridir ve endoskopik bulgularla puanlama arasında kesin ilişki saptanması üzerine,uluslararası kabul görmüştür.
Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Bu başlık kilitlendi: mesajları değiştiremez ya da cevap yazamazsınız.<br><br><br>- Sağlığımız için BARSAK.org HAREKETİ -    BARSAK.org Forum Ana Sayfa -> Anketler Arşiv Tüm zamanlar GMT + 3 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız