FavoritesSık Kullanılanlara Ekle
 Açılış Sayfası YapAçılış Sayfası Yap
Geçerli Zaman: Prş 31 Tem 2014, 04:17

Kayıt ol   |  Giriş Yap

BARSAK.org SLOGAN
BARSAK.org

BARSAK.org'la tanış,
Artık kolitinle barış,
Dök içini, paylaş, tartış,
Yakındır remisyona varış..
sloganı yazan: begonia
dahası BURADA tıklayınız

Amip Dosyası [Teşhis ve Tedavi]

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    BARSAK.org Forum Ana Sayfa -> Dr. Toros ile Bağırsak Hastalıklarında Güncel Haberler
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
dr.toros

editör

Sağlık Durumu:
ük

Ülke / Şehir:
türkiye/istanbul

MesajTarih: Cum 18 Nis 2008, 16:25    Mesaj konusu: Amip Dosyası [Teşhis ve Tedavi] Alıntıyla Cevap Gönder

AMİP HASTALIĞI
Birçok inflamatuar barsak hastası üyemizin amiple sıklıkla başı derde girer(Haydarpaşa numune hastanesinde 1987 de yapılan bir çalışmada, ülseratif kolitli hatsalda %67 oranında rastlandığı gösterilmiştir.), birçok kez gaita tetkiklerinde “amip kistleri görüldü” terimiyle karşılaşırlar. Ne olduğu konusunda fazla bir cevap alamazlar ve amip ve kistleri bir muamma olarak kalır..Peki nedir bu amip barsak org olarak bu dosyayı açmayı uygun bulduk ve amip konusunu sizler için araştırdık
Amibiazis: Parazitik bir barsak hastalığıdır.Etken parazitin adı Entamoeba histolytica dır. Kistleri ile bulaşık su ve gıdalardan insana geçer. Kistler barsakta açılır ve trofozoid denen canlı şekle dönüşürler. Bu canlı amiplerden bir kısmı makata yakın bölgelerde kiste dönüşerek dışkı yoluyla atılırlar. Kistler oldukça dayanıklıdır. 3 tipte hastalık oluşturur.
1-Belitisiz tip(taşıyıcı, asemptomatik) %90 oranında gözlenir, taşıyan kişide belirtiye yol açmayıp, sadece dışkısında kiste rastlanır(taşıyıcı).
2-Belirtili tip: Kişiye bulaştıktan 2-4 hafta sonra kanlı, sümüklü ishale, ateşe, karın ağrısına yol açar.%10 oranında da barsaktan geçip kan yoluyla diğer organlarada yerleşebilir.(karaciğer beyin).Amipin hastalığı, kişinin bağışıklık ve savunma sisteminin kuvveti oranında, belirti vermeksizin hafif, veya barsak ülserleri açarcasına şiddetli ,belirtilerle seyir gösterir.
3- Kronik amipli dizanteri : Hastalığın bu şekli crohn ve ülseratif kolitle ciddi şekilde karişabilir.Zira amip alyuvarların içine ve barsak duvarına saklanarak buradan kronik, senede bir kaç kez tekrarlayan,1 ile 4 hafta süren kanama ve ishal atakları yapar.Yine barsakta crohn hastalığında olduğu gibi granülomlara yol açar.Crohn la ayırımı oldukça güçlük oluşturur.
TANI : Tanı dışkıda amip kistlerinin görmesine dayanır.Ama bu kistlerin tanınması ve diğer amip kistlerinden ayrılması maharet ister.Örneğin Entamoeba coli 8 çekirdekliyken, Entemoeba histolitica 4 çekirdeklidir.Yine çok yaygın görülen bir amip olanE.dispar sıklıkla yanlış teşhislere yol açar. Dünya sağlık örgütü, hastalık belirtisi olmayan sadece dışkısında amip kistleri olan bireylerin, tedavi edilmesini önermemektedir.
Son yıllarda direkt dışkıdan amip proteini ve DNA sını saptayan testlerde geliştirilmiştir.
TEDAVİ: Tedavi de bilmemeniz gereken ama çoğu kez ihmal edilen ;etki olarak iki çeşit ilaç gurubu olduğudur
1- Doku da bulunan amibe etkili ilaçlar (metranidazol Flagyl,Nidazol)
2- Barsak ta bulunan amibe ve kiste etkili ilaçlar (paromomisin,diloxanid)
Tam bir amip tedavisi bu iki gurup ilacı peşi sıra kullanmakla başarılı olabilir.Ancak paromomisin ve diloxanid ülkemizde bulunmadığından,amip tedavisi yarıda kalmakta metranidazol tek başına,barsaktaki kistlere etki etmediğinden hastalık kronikleşebilmekte.Taşıyıcı hastalar önlenememektedir.
Gene Haydarpaşa numune hastanesinde yapılan bir çalışmada metranidazol e %44 oranında direnç saptandığı bu %44 lük amip vakasını ancak paromomisinle tedavi edebildiklerini bildirmişlerdir.
Bu nedenle amip tedavisinde eksik olan ilaçların da ,bir an önce, amip enfeksiyonunun sık olduğu ülkemize getirtilmesinde,hastalığı önleyici ve iltihaplı barsak hastalıklarını da azaltıcı etkisi olacaktır kanısındayız.
Bitkisel Tedavi:
Bitkisel olarakta amip tedavisi yapılabiliyor.Meksikada yetişen bir bitki olan chaparro amargo bitkisinden elde ediln tentürden sabah 30 damla akşam 30 damla şeklinde 7 gün boyunca kullanmak tedavi edici oluyor.
Yine günde 2 çay kaşığı alınacak papaya çekirdeğide tedavi edici.
dr.toros

editör

Sağlık Durumu:
ük

Ülke / Şehir:
türkiye/istanbul

MesajTarih: Sal 08 Tem 2008, 22:58    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ozlem77 yazmış:
dr toros bey bitkisel tedavi için yazdıklarınızı nerden bulabilirim?tşk

sayın özlem,bu bitkileri aktarlara sorabilirsiniz ,veye yurtdışından hazır kutulanmış formlarını getirtebilirsiniz.
dr.toros

editör

Sağlık Durumu:
ük

Ülke / Şehir:
türkiye/istanbul

MesajTarih: Çrş 09 Tem 2008, 14:00    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ozlem77 yazmış:
cevap için tşk.

dr toros bey son 1 haftadır ishalim(günde 8 kere ).Dışkı tahlilimde amip kisti tespit edildi.Doktora gittim.Tekrar kan ve dışkı kültür tahlili istedi.yaptırdım.(tahlıl sonuclarını daha alamadım)Tabi buarada sizin önerdiğiniz karışımı 6 gündür kullanıyorum.(keten tohumu,zerdeçal,zencefil,üzüm çekirdeği) Balık yağı kapsulu ve çinko tableti de alıyorum.Doktoruma bahsettim.Kullanmamamı söyledi.salafolk gunde 4*2 kullanmamı soyledı.Geçen yıldan beri en fazla salafolk 3*2 kullanmıstım.Size sormak istediğim geçen yıldan beri tam olarak hastalığıma tanı konamadı.amipli dizanteri yada ük hastasıyım.amipli dizanteri olduğumu düşünürsek sizin önerdiğiniz karışımı almak olumsuz etkilermi?(ben devam etmek istiyorum)
tahlil sonuçlarım bellı olana kadar salafolk 3*2 kullanmak istiyorum.(günde 8 adet alırsam yan etkısı olurmu acaba diye)

Sayın özlem çok güzel bir örneksiniz .Bizim sağlık sistemimizde malesef barsak hastalarına yaklaşım işte böyle oluyor.Amip kisti görülmüş tedavi yok.Oysa ki yukarda belirtiğim iki guruba ait,ilaç ta kistler kayboluncaya kadar kullanılmalı takip edilmeli.Ülkemizde,ÜK nın en büyük tetikleyicilerinden biri olmasına karşın .Amiple belediyeler bazınında dahi mücadele yapılmıyor.İçme ve kullanma suların çoğundan insanlara bulaşıyor ve çeşitli hastalıklara neden oluyor.Yine ikinci konu doktorlarımız barsak tedavisi deyince "körün değneğini bellediği" gibi bellediği üç ilaç dışında hiç bir şey düşünemiyor.
Bitkisel destekleri elbetteki almanızda bir zarar yok zira hepsi doğal ,gıda maddesi.

ozlem77

Sağlık Durumu:
ülseatif kolit

Ülke / Şehir:
İzmir

MesajTarih: Çrş 09 Tem 2008, 14:23    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

teşekkürler
çözüme ulaşmak istediğim için sürekli araştırıp sorular soruyorum.bu siteyle geç de olsa tanışmam benı çok motive etti.daha da bilinçlendim.
son bir soru sormak istiyorum.ilk doktorum nidazol tedavisi vermişti yan etkilerinden dolayı 3 gun sonra ilacı bırakmak zorunda kaldım ve salafolk 3*2 kullanmaya başladım.(1 yıldır salafolk kullanıyorum)
bu yüzden bugün yaptırdıgım tahlil sonuçlarımı alana kadar.(dışkı kültürü)(14/07/08 de alıcam) amip bitkisel tedavisi için önerdiğiniz tentürden ve papaya çekirdeğini alsam bi zararı olur mu ?
Başa dön
_
dr.toros

editör

Sağlık Durumu:
ük

Ülke / Şehir:
türkiye/istanbul

MesajTarih: Çrş 09 Tem 2008, 16:54    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Sayın özlem ,amargo tentürü bulabilirseniz elbetteki kullanabilirsiniz.Bu doğal bitkiyi güney amerikalı yerliler ekiden beri kullanıyor.Yani çok eski ve doğal bir ürün.
ozlem77

Sağlık Durumu:
ülseatif kolit

Ülke / Şehir:
İzmir

MesajTarih: Prş 10 Tem 2008, 18:06    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

dr toros bey amip tedavisi için önerdiğiniz amargo tentürü ve papaya çekirdeğini bayağı araştırmama rağmen izmir de bulamadım.
Altenatif tıp forumda okudum cast clow solgar urunu bilginiz varmı? dizanteriye de iyi geliyormuş sizin bitkisel karışımla beraber kullanmak istiyorum bi sorun olur mu acaba ?tşk
Başa dön
_
dr.toros

editör

Sağlık Durumu:
ük

Ülke / Şehir:
türkiye/istanbul

MesajTarih: Cum 11 Tem 2008, 10:21    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Sayın özlem,cats claw,kedi tırmığı bitkisi de, kolit tedavisinde başarıyla kullanılıyor .Ayrıntılı bilgi;
http://www.barsak.org/forum/viewtopic.php?t=714[/url]
ozlem77

Sağlık Durumu:
ülseatif kolit

Ülke / Şehir:
İzmir

MesajTarih: Pts 14 Tem 2008, 21:57    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

dr toros bey bugun tahlil sonuclarımı aldım.amip antijeni negatif çıktı.
Ama doktorum biteral ornidazol 500 mg. 2*1 verdi.Bu akşam kullanmaya başladım.Bahsetmiştim gecen sene nidazol kullanmıştım ve yan etkısınden dolayı 3 gun sonra ilacı kestım.
Buarada ishalim gunde 12 ye cıktı.Salafolk 4*2 kullanıyorum.Sormak istediğim salafolk tablet kullanıyorum ama 3 kere başıma geldı tabletı dışkı aracılığıyla hıc bozulmamıs şekilde çıkarıyorum.Sonra tekrar salafolk alıyorum.Bu durumda öneriniz nedir?
Başa dön
_
dr.toros

editör

Sağlık Durumu:
ük

Ülke / Şehir:
türkiye/istanbul

MesajTarih: Pts 22 Eyl 2008, 11:58    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ozlem77 yazmış:
dr toros bey bugun tahlil sonuclarımı aldım.amip antijeni negatif çıktı.
Ama doktorum biteral ornidazol 500 mg. 2*1 verdi.Bu akşam kullanmaya başladım.Bahsetmiştim gecen sene nidazol kullanmıştım ve yan etkısınden dolayı 3 gun sonra ilacı kestım.
Buarada ishalim gunde 12 ye cıktı.Salafolk 4*2 kullanıyorum.Sormak istediğim salafolk tablet kullanıyorum ama 3 kere başıma geldı tabletı dışkı aracılığıyla hıc bozulmamıs şekilde çıkarıyorum.Sonra tekrar salafolk alıyorum.Bu durumda öneriniz nedir?

Sayın özlem77 , aktif dönemde ishalin artmasıyla beraber,salofalkın erimeye fırsat bulamadan atılması rastlanan bir durum bu durumda salofalk lavman yatmadan önce denenebilir veya hapın üzerine bıçak gibi bir aletle bir iki ufak çizik yapılarak kaplama bir iki noktadan zayıflatılarak barsakta daha çabuk erimesi sağlanabilir.
dr.toros

editör

Sağlık Durumu:
ük

Ülke / Şehir:
türkiye/istanbul

MesajTarih: Pts 22 Eyl 2008, 12:01    Mesaj konusu: Re: amip Alıntıyla Cevap Gönder

serkan2 yazmış:
dr.toros bey ben 20 gün önce kolonoskobi oldum mukus bütün kolonu kablamış ve kolonoskobi olmadan önce doktor bey amip olobilir demişti ama pozitif çıktı ve sizin amip hakkında yapmış olduğunuz araştırmayı okudum ve bende kronik amipli dizanteri olabileceğini düşünüyorum hocam bende kronik amipli dizanteri olsa idi tahlil sonuçlarında çıkarmıydı (gaita tahlili yapıldı)veya olduğu halde çıkmama ihtimali varmı.?
herşey için teşekkürler allaha emanet olun

Endoskopi sonucunuzdan pan kolit dediğimiz tüm kolonun tutulmuş olduğu anlaşılıyor.Amipli dizanteri teşhisini koymak gerçekte kolay dğil.Bununla birlikte,3-4 kez dışkının mikroskop altında ehil uzmanlarca incelenmesi,ayrıca diğer bir yol da dışkıda amip antijenlerine bir kaç kez bakılması daha kesin neticeler verdirecektir.
nese

Sağlık Durumu:
Ülseratif kolit

Ülke / Şehir:
Türkiye/İstanbul

MesajTarih: Çrş 19 Oca 2011, 22:44    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Merhaba Toros Bey
Ben de 4 yıldır ük. hastasıyım.Kanlı ishal şikayetiyle gitmiştim ilk ve gatiada entamobea histolyica görülmesi üzerine cipro tedavisi gördüm.Tedavi cevap vermeyince kolonoskipiye girip ük olduğum anlaşıldı ama aradan uzun bir zaman geçmişti.Acaba benim rahatsızlığım müzminleşmiş amipli dizanteri olabilir mi?
Çünkü salafoka rağmen ataklarım geçmediğinde Flaygl alıp normale dönüyorum.Bu bir gösterge olabilir mi?
Teşekkür ederim.
Başa dön
_
Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    BARSAK.org Forum Ana Sayfa -> Dr. Toros ile Bağırsak Hastalıklarında Güncel Haberler Tüm zamanlar GMT + 3 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız