FavoritesSık Kullanılanlara Ekle
 Açılış Sayfası YapAçılış Sayfası Yap
Geçerli Zaman: Cum 25 Tem 2014, 16:40

Kayıt ol   |  Giriş Yap

BARSAK.org SLOGAN
BARSAK.org

BARSAK.org'la tanış,
Artık kolitinle barış,
Dök içini, paylaş, tartış,
Yakındır remisyona varış..
sloganı yazan: begonia
dahası BURADA tıklayınız

Soya Sütü, Sertap ERENER'in süt tutkusu

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    BARSAK.org Forum Ana Sayfa -> İçecekler
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
hüseyni

Sağlık Durumu:
Ülseratif kolit

Ülke / Şehir:
İstanbul

MesajTarih: Pts 28 Nis 2008, 17:01    Mesaj konusu: Soya Sütü, Sertap ERENER'in süt tutkusu Alıntıyla Cevap Gönder

Benim bildiğim sertap erener ülseratif kolit hastası değilmi hatta amaliyatlı nasıl süt içebiliyor dokunmuyormu acaba

Sertap Erener'in süt tutkusu
Formuna hayli dikkat eden Erener'in vazgeçilmezleri arasında soya sütü olduğu ortaya çıktı

Güzelliğine ve sağlığına dikkat eden ünlülerin son tercihleri soya sütü oldu. Yüz de yüz bitkisel olan soyadan elde edilen ve kolesterol seviyesini düşürmede çok büyük faydası olan sütü ülkemiz de çok sayıda ünlü isim tüketiyor. Başta Sertap Erener olmak üzere bir çok ünlü ismin kullandığı sütten Hollywood yıldızları da vazgeçemiyor. Brad Pitt, Jonny Deep, Meg Ryan, Catherine Zeta Jones ve George Clooney ve geçtiğimiz günlerde ülkemize gelen Paris Hilton’un da baş uçunda olmazsa olmazları arasında soya sütü yer almaştı.

Güzellik ve sağlık formülü olarak görülen soyanın pek çok faydası bulunuyor. Soya sütünün içeriğindeki proteinler kalp hastalığı ve kanser gibi birçok kronik hastalıkla savaşmada önemli rol oynuyor. Araştırmalar, soya sütü ile beslenmenin kalbi koruduğunu ve kolestrol seviyesinin düşmesine yardımcı olduğunu gösteriyor. Ayrıca soya sütü, kemik sağlığının korunmasına yardımcı oluyor. Kolayca sindirilebilen, kolesterol içermeyen Alpro soya sütü, bu özellikleri nedeniyle spor ve diyet yapanlara da öneriliyor. Özellikle sıfır kolesterollü ve yüzde yüz bitkisel olması ile ön planda olan soya sütü; kolesterol düşüşünde önemli bir rol oynaması, hayvansal gıdalara oranla daha az yağ içermesi tercih edilmesinde en büyük etkenlerden.

HABERTURK.COM
Başa dön
_
darkkaos

Sağlık Durumu:
crohn

Ülke / Şehir:
İSTANBUL

MesajTarih: Pts 28 Nis 2008, 22:03    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

arkadaşlar ben sütün bizim rahatsızlığımıza dokunduğunu burda yazılanlardan öğrendim! ben sütü normal bi şekilde dilediğimde içiyorum sadece biraz gaz yapıyor! yoğurduda her akşam mutlaka yerim! demekki bünyeye göre değişiyor! mesela geçenlerde bi arkadaşımız yıllar sonra sütlaç yediğini yazdı şaşırdım! ben sürekli yiyiyorum bu tip şeyler hemde abartı yiyiyorum ama elhamdurullah bi ters etkisi olmadı şuana kadar çok şükür..
Başa dön
_
EnginENGİNER

editör

Sağlık Durumu:
crohn

Ülke / Şehir:
Türkiye / Balıkesir - İzmir

MesajTarih: Sal 29 Nis 2008, 13:13    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

"Soya sütü, hayvansal süte alternatif olarak tüketilebilecek bitkisel protein açısından oldukça zengin, B vitamini ve demir kaynağıdır. Ayrıca soya sütünde, süt şekeri laktozu bulunmadığından, soya sütü, laktoz hassasiyeti olan insanlar açısından da iyi bir tercihtir. Yine soya sütü, inek sütüne alerjik olan insanlar için de iyi bir alternatiftir."

İBHlı hastalara süt değil sütte bulunan süt şekeri dokunmaktadır. (bu da yine kişiden kişiye değişebilmekle birlikte laktozdan sakınmakta fayda vardır.) Soya sütünde laktoz bulunmadığı için de muhtemelen Sertab Hanım süt yerine soya sütü tüketmekte.
_
dr.toros

editör

Sağlık Durumu:
ük

Ülke / Şehir:
türkiye/istanbul

MesajTarih: Sal 29 Nis 2008, 16:43    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Soya ve soya sütü sanıldığı gibi faydalı değil barsak hastaları için zararlı bir besindir
Bütün soya fasulyeleri, anti-gıda faktörleri ve toksinler içerirler. Çünkü bütün canlılarda olduğu gibi bitkiler de hayatta kalabilmek ve bazı hayvanlar, böcekler ya da benzeri haşereler tarafından aşırı tüketilerek yok olmamak için kendilerine özgü savunma sistemleri geliştirmişlerdir
Soya fasulyelerindeki anti-gıda faktörleri arasında ilk göze çarpanı, protein sindiriminde görev alan enzimlerin fonksiyonunu olumsuz yönde etkileyen inhibitörlerdir. Bunlardan en önemlisi, protein sindirilmesini azaltan tripsin inhibitörleridir. Tripsin inhibitörleri, vitamin/mineral eksikliklerine, pankreas hastalıklarına, sindirim rahatsızlıklarına, büyümenin engellenmesine hatta ve hatta kansere kadar ilerleyebilen sağlık problemlerine yol açabilir.

Kaynak :beslenmebülteni.com
ışık

Sağlık Durumu:
tanımsız

MesajTarih: Çrş 30 Nis 2008, 11:18    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

şöyle bir konu takılıyor zaman zaman aklıma,
eğer kullanamazsam çöpe atmayım diye alamıyorum, süt tozunun barsak düzenine etkisi de süt gibi midir? ya da daha mı rahat tüketiriz? bilgisi olan ya da deneyen oldu mu?
sütü çok seviyorum ama laktozsuz da olsa asla içemiyorum, kocaman bir parça ekmekle az bir miktar olursa barsaklarım ancak tolore edebiliyor. bu nedenle içemiyorum.
eğer rahatsız olmayacaksak, hiç olmazsa süt tozuyla karşılasak vücut gereksinmemizi.
Başa dön
_
dr.toros

editör

Sağlık Durumu:
ük

Ülke / Şehir:
türkiye/istanbul

MesajTarih: Çrş 30 Nis 2008, 12:12    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ışık yazmış:
şöyle bir konu takılıyor zaman zaman aklıma,
eğer kullanamazsam çöpe atmayım diye alamıyorum, süt tozunun barsak düzenine etkisi de süt gibi midir? ya da daha mı rahat tüketiriz? bilgisi olan ya da deneyen oldu mu?
sütü çok seviyorum ama laktozsuz da olsa asla içemiyorum, kocaman bir parça ekmekle az bir miktar olursa barsaklarım ancak tolore edebiliyor. bu nedenle içemiyorum.
eğer rahatsız olmayacaksak, hiç olmazsa süt tozuyla karşılasak vücut gereksinmemizi.

Sayın ışık malesef süt tozu ile süt aynı şekilde etki eder ve süt ü tolere edemeyenler süt tozunuda tolere edemez.Ama yoğurt yiyebilirsiniz.
ışık

Sağlık Durumu:
tanımsız

MesajTarih: Çrş 30 Nis 2008, 12:28    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

cevabınız için teşekkürler sn.dr.toros,
ama maalesef hiçbir süt ürününü de tüketemiyorum.
Başa dön
_
ŞAFAK

Sağlık Durumu:
Ülseratİf kolİt

Ülke / Şehir:
ADANA

MesajTarih: Pts 20 Tem 2009, 10:44    Mesaj konusu: sertap erener Alıntıyla Cevap Gönder

arkadaşlar sertap ereneri merak ediyorum ameliyat olduğundan buyana hiç görmedim desem yalan olmaz magzin proğramları olsun yada bizim rahatsızlıkla ilgi bir röportaj gazetelerde tv okadar sağlıkla ilgili proğramlar oluyor bitanesinde çıkmıyor ve normaldede sanatıyla ilgilide görmüyorum aceba diyorum sağlık durumu pekde iyideğilde ondanmı aceba uzakduruyor piyasalardan merak ediyorum bir gündeme gelmesi için birileri el atsa diyorum bir proğrama çıksa
Başa dön
_
EnginENGİNER

editör

Sağlık Durumu:
crohn

Ülke / Şehir:

MesajTarih: Pts 20 Tem 2009, 12:30    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ne yazık ki kendisi hastalığı hakkında konuşmak dahi istemeyen birisi. bu konulardan hep uzak duruyor. kendisiyle iletişim çabaları oldu ama sıcak bakmıyor.
_
EMRE TUFAN

Sağlık Durumu:
Ülseratİf kolİt remİsyon

Ülke / Şehir:
KUŞADASI

MesajTarih: Prş 20 Ağu 2009, 20:15    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

yanılıyorsunuz bir tv proğramına katıldı ..ben birazını izleyebildim.yaklaşık 3 hafta kadar oluyor herşeyi anlattı desem yeridir. hastalığı çok ilerlemiş kolonun tamamına yayılmış.. eskisine haline göre zayıftı. çok sık gözükmüyor artık ama klipi var sürekli gösterimde son halini görmediyseniz hemen tv başına geçin açın bi müzik kanalı...
ercan

Sağlık Durumu:
ülseratif kolit

Ülke / Şehir:
çankırı

MesajTarih: Cum 21 Ağu 2009, 08:40    Mesaj konusu: dikkat !!!! soya erkekleri kadınlaştırıyor Alıntıyla Cevap Gönder

erkek arkadaşlar soyayı kulllanmadan önce şu habere bir göz atarsanız iyi oluyr.
SOYA ERKEKLERİ KADINLAŞTIRIYOR

29/05/2009

İnanılmaz gıda soya son yıllarda sağlıklı bir beslenmenin vazgeçilmezi haline geldi. Ancak Amerikan Men’s Health dergisi soyanın erkek neslini tehdit ettiğini iddia ediyor.
ABD’li James Price (55), bir yıl önce göğüslerinde büyüme, sakal, kol, bacakla göğsündeki tüylerin azalması ve cinsel gücünü yitirmesi şikayetleriyle doktora gitti. Testlerde Price’in vücudunda sağlıklı erkeklere oranla sekiz kat fazla östrojen hormonu tespit edildi. Kadınlarda daha baskın olarak bulunan bu cinsellik hormonunun oranı, sağlıklı kadınlardan bile daha yüksekti. Gittikçe duygusallaşan ve kadınlara ilgisini yitiren Price, dört ayrı doktora gitmesine rağmen sorununun kaynağını bulamadı. Son doktoru ise sonunda Price’in günde 1.5 litre soya sütü tükettiğini fark etti.

Soya fasulyesi ve soyadan yapılan gıdaların kalp sağlığını koruduğunu, kolesterolü düşürdüğü, ömrü uzattığı ve prostat kanseri riskini azalttığı ortaya konmuştu. Ancak bilim adamları, artık soyanın faydaları konusunda o kadar da emin değil. Soyadaki “genistein” ve “daidazein” maddeleri kadınlarda baskın olan östrojenle aynı işlevi görüyor. Günde 25 gr soya proteini almak bile erkeklerdeki hormon dengesini bozarak, “cinsiyet” sorunlarına yol açabiliyor. Connecticut Üniversitesi’ne göre soya testesteron üretimini düşürüyor. Harvard Üniversitesi de soyanın sperm sayısını yüzde 32’ye kadar azaltabildiğini ortaya koydu. Bol bol soya tüketen Çinli erkeklerde cinsel sorunlara ortalamadan yüzde 10 fazla rastlanması da soyanın erkekler için oluşturduğu riski doğrular nitelikte. Price, doktorunun tavsiyesi üzerine soya sütü içmeyi bıraktı ve hormon dengesi 3 ay sonra normale döndü. Uzmanlar, özellikle 40 yaşın üzerindeki erkeklerin soya tüketimini sınırlamasını tavsiye ediyor.
Başa dön
_
EnginENGİNER

editör

Sağlık Durumu:
crohn

Ülke / Şehir:

MesajTarih: Cum 21 Ağu 2009, 10:57    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

EMRE TUFAN yazmış:
yanılıyorsunuz bir tv proğramına katıldı ..ben birazını izleyebildim.yaklaşık 3 hafta kadar oluyor herşeyi anlattı desem yeridir. hastalığı çok ilerlemiş kolonun tamamına yayılmış.. eskisine haline göre zayıftı. çok sık gözükmüyor artık ama klipi var sürekli gösterimde son halini görmediyseniz hemen tv başına geçin açın bi müzik kanalı...
Sertab Erener yıllar önce kolostomi geçirdi, kalınbarsağı bir süre dinlendirildi diye biliyorum. Rahatsızlığı ciddi sıkıntılı dönemlerle yaşayan isimlerden birisi diye duymuştum. Zamanında Barsak.org olarak da kendisiyle iletişime geçme çabalarımız oldu ancak pek olumlu bir yanıt alamamıştık. Ancak zaman içerisinde düşünceleri değişmiş olabilir tabi.
_
EMRE TUFAN

Sağlık Durumu:
Ülseratİf kolİt remİsyon

Ülke / Şehir:
KUŞADASI

MesajTarih: Cum 21 Ağu 2009, 12:53    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

cümleyi eksik yazmışım. şuan ki durumundan bahsetmiyordu. sıkıntılı dönemlerini anlatıyordu.. ameliyat olduğunu biliyorum..
Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    BARSAK.org Forum Ana Sayfa -> İçecekler Tüm zamanlar GMT + 3 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız