FavoritesSık Kullanılanlara Ekle
 Açılış Sayfası YapAçılış Sayfası Yap
Geçerli Zaman: Prş 24 Tem 2014, 16:00

Kayıt ol   |  Giriş Yap

BARSAK.org SLOGAN
BARSAK.org

BARSAK.org'la tanış,
Artık kolitinle barış,
Dök içini, paylaş, tartış,
Yakındır remisyona varış..
sloganı yazan: begonia
dahası BURADA tıklayınız

Hap mı? Lavman mı? (Asacol, Salofalk) [Çalışma]

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    BARSAK.org Forum Ana Sayfa -> Dr. Toros ile Bağırsak Hastalıklarında Güncel Haberler
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
dr.toros

editör

Sağlık Durumu:
ük

Ülke / Şehir:
türkiye/istanbul

MesajTarih: Cum 22 Ağu 2008, 13:47    Mesaj konusu: Hap mı? Lavman mı? (Asacol, Salofalk) [Çalışma] Alıntıyla Cevap Gönder

Hap mı ? Lavman mı? (Asacol,Salofalk)
What is the Maximum Dose of Mesalamine for Ulcerative Colitis.?
08/15/2008.
Julie M. Sease, PharmD, BCPS

Mesalamin’nin günlük en fazla dozu ne kadar olmalıdır? .Hap yada lavman şekilleri ne zaman birlikte kullanılmalıdır.?
Bu soruyu barsak org için, Columbia, South Carolina,Tıp Merkezinden Prof.Dr. Julie M. Sease cevaplandırıyor...
Mesalamine (asacol,salofalk)ÜK nın kısa ve uzum dönemli tedavilerinde güvenle kullanılan bir ilaçtır.Anti-iltahap etkisi, barsak iç yüzeyindeki yoğunlukla yakından ilişkilidir.Bu nedenle kan düzeyleri iyileşme üzerinde etkili olmaz.Barsak yüzeyinde ilacın yoğun şekilde bulunması gerekir. Bu yüzden barsakta bulunması, kana az geçmesi, yan etki oranını da son derece azaltacaktır.
Bir çok çalışma lavman la birlikte hap olarak alınanan salofalk ın özellikle sol tutulumlu ÜK da çok etkili olduğu gösterilmiştir.
*18 sol tutulumlu ve tam tutulumlu(pankolit) hastaya, iki yıl boyunca günde 2.4g–4.8 gram ağızdan mesalamin(salofalk) ve günde 4 gram mesalamin lavman verilmiş, 6 ay sonra lavman, haftada üç gün e indirilmiş ve öyle devam edilmiş.Hem hap, hem lavman, kullanan hastalarda ÜK atağı sıklığı ,sadece ağız yolundan kullananlara göre bariz şekilde daha az görülmüş.Makat iç derisinden alınan biyopsilerde kombine kullanan hastalada, mesalamin yoğunluğunun, daha yüksek olduğu görülmüş.Yan etki oranıda her iki gurup hastada eşit görünmüş.
*Yine bir başka çalışmada, 60 ÜK hastası üç guruba ayrılmış bir kısmına günde 2.4 gram mesalamin(salofalk ,asacol) hap ,diğer guruba akşamları 4 gramlık salofalk lavman,üçüncü guruba da, her ikisi birlikte uygulanmış.Her iki formu birlikte kullanan hastalarda, aktivite indeksi belirgin şekilde azalmış.Kanama hemen kaybolmuş.
*127 hastada yapılan diğer bir çalışmada ,hastalara ilk ay günde iki kez 2 gram salofalk verilmiş, bir ay sonunda, bir kısmına geceleri 1 gram gibi düşük doz, salofalk lavman eklenmiş.Diğer guruba ise su lavmanı yapılmış(plasebo).iki ay sonunda ,salofalk lavman alanlarda remisyon oranları çok daha yüksek olmuş.Yan etki oranıda bir birinden farklı bulunmamış.
SONUÇ: sonuçta günde ağız yolundan, 2.4 ile 4.8 gram mesalamin (asacol,salofalk) alıp ilaveten, akşamları ,1 gram veya 4 gram dozlarında lavman uygulayanlarda, yada hapa ek olarak, haftada en az 3 gün 4 gram lavman uygulayan ÜK hastalarında ;
-Remisyona giriş çabuk oluyor.
-Remisyon uzun sürüyor.
-Kanama hemen kesiliyor.
nursima

Sağlık Durumu:
ülseratif kolit

Ülke / Şehir:
türkiye\istanbul

MesajTarih: Cum 22 Ağu 2008, 16:07    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

gerçektende çok doğru bence. çünkü gebeliğim öncesinde hastalığımda bir hareketlenme olduğunda hemen lavman yapıyodum ve gece olumlu etkisini görüyodum.
Başa dön
_
ayşe KÖSE

Sağlık Durumu:
crohn

Ülke / Şehir:
TÜRKİYE/ERZİNCAN

MesajTarih: Cum 22 Ağu 2008, 18:52    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

bende salofalk hap 2*2 ile 250 mglık salofalk fitil kullanıyorum.fitilin etkisi nedir.lavman grubunda düşünebilirmiyiz
Başa dön
_
tuğba

Sağlık Durumu:
Ülseraktİf kolİt

Ülke / Şehir:
İstanbul

MesajTarih: Pzr 24 Ağu 2008, 17:06    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ben bu soruyu doktoruma sordum çünkü lavamandan sıkılmıştım ve fitil daha şirin görünüyordu.fitil daha az bir bölgede etkiliymiş, lavman ise daha uzak bölgelere gidebiliyormuş.fitile geçemedim inşallah bir daha ki kontrole...
Başa dön
_
munise

Sağlık Durumu:
ülseratif kolit

Ülke / Şehir:
Ankara

MesajTarih: Pzr 24 Ağu 2008, 18:30    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Mrb.Toros Hocam,ben 99 lu yıllarda daha rahat kullanımlı diye fitil kullanmıştım.Durumumda kötüleşme olmuştu.Lavmanla fitilin içeriği aynı mı, bana niye dokundu, tekrar fitil denesem mi diye düşünüyorum çünkü. (Şu anda remisyondayım,haftada 2 kez lavman uyguluyorum)Teşekkürler...
dr.toros

editör

Sağlık Durumu:
ük

Ülke / Şehir:
türkiye/istanbul

MesajTarih: Pts 25 Ağu 2008, 13:37    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Sayın munise,fitil daha ziyade makata yakın bölgede koliti bulunanlar için ideal olabilir, ama lavman sıvı olduğundan neredeyse tüm sol kalın barsağa yayılıyor ve geniş bir alanda etki gösteriyor.
FİGEN MERT PAKAL

Sağlık Durumu:
Ülseratİf kolİt (pankolit)

Ülke / Şehir:
İstanbul

MesajTarih: Sal 07 Eyl 2010, 07:49    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Toros Bey salofalk fitil hemoroid tedavisine uygun mudur ? Lavman yaparken cnm acımaya başladı ve rahat kullanamıyorum eskisi gibi sanırım iç tarafta hemoroid oluştu:(bu konuda fikriniz nedir?

Salofalk500 Tablet 3*3
Salofalk lavman (artık haftada 1 Gülümseme
Sandoz 1
Ferro Sanol 1
Başa dön
_
dr.toros

editör

Sağlık Durumu:
ük

Ülke / Şehir:
türkiye/istanbul

MesajTarih: Sal 07 Eyl 2010, 09:15    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

sayın figen hemoroid durumunda salofalk fitil genelde kulanılmıyor.Herşeyden önce hemoroid mi yoksa lavmana bağlı bir tahriş reaksiyonu mu onun kesinleşmesi gerekir.Eğer tahriş se bir müddet salofalk fitille devam etmek mantıklı gibi görünüyor.
FİGEN MERT PAKAL

Sağlık Durumu:

Ülke / Şehir:
İstanbul

MesajTarih: Sal 07 Eyl 2010, 09:36    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Toros Bey hızlı cevabınız ve ilginiz için çok teşekkürler... zaten 1ay öncesinde bayağısancılı bir hemoroid durumu yaşadım.Bu nedenlede Lavman yapamadığım içinde aktif döneme geçtim şuan atlattım çok şükür tedavi sonrasında.(hastanede yattım 1 hafta antibiyotik tedavisi gördüm)Şuan hemoroid olarak dışta bir sıkıntım kalmadı lavman yaparken acı hissedince içte henüz geçmedi diye düşündüm. çok az bir kanama geliyor.Sanırım fitili denememde bir sakınca yok.salofalk fitil tek tip midir?
SAYGILARIMLA;

Salofalk500 Tablet 3*3
Sandoz 1
Ferro Sanol 1
Başa dön
_
dr.toros

editör

Sağlık Durumu:
ük

Ülke / Şehir:
türkiye/istanbul

MesajTarih: Sal 07 Eyl 2010, 11:25    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

salofalkın 250 ve 500 mg lık formları var,Size uygun olanı sanırım 500 lük olanıdır.
FİGEN MERT PAKAL

Sağlık Durumu:

Ülke / Şehir:
İstanbul

MesajTarih: Sal 07 Eyl 2010, 11:34    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Bilgi için teşekkür ediyorum.Umarım çözüm olur.

Salofalk500 Tablet 3*3
Sandoz 1
Ferro Sanol 1
Başa dön
_
Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    BARSAK.org Forum Ana Sayfa -> Dr. Toros ile Bağırsak Hastalıklarında Güncel Haberler Tüm zamanlar GMT + 3 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız