FavoritesSık Kullanılanlara Ekle
 Açılış Sayfası YapAçılış Sayfası Yap
Geçerli Zaman: Pts 20 Ekm 2014, 20:55

Kayıt ol   |  Giriş Yap

BARSAK.org SLOGAN
BARSAK.org

BARSAK.org'la tanış,
Artık kolitinle barış,
Dök içini, paylaş, tartış,
Yakındır remisyona varış..
sloganı yazan: begonia
dahası BURADA tıklayınız

[Genel] Doktor Yaklaşımları

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    BARSAK.org Forum Ana Sayfa -> Genel Sağlık Sorunlarımız
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
kocaman

Sağlık Durumu:
Ülseratif kolit

Ülke / Şehir:
istanbul

MesajTarih: Prş 26 Şub 2009, 18:03    Mesaj konusu: [Genel] Doktor Yaklaşımları Alıntıyla Cevap Gönder

Merdivenköy polikliniklerinde muayene oldum Doktor bana sadece süt ürünlerinden kaçınmamamı ve iki sende bir kolonoskopinin gerekli olmadığını bunun özel sektörde söylendiğini 12 sene sonunda uygun olacağını söyledi.Fiziksel muayene dahi etmedi ben raporumun bitmesi ve son zamanlarda karın ağrılarımdan ve aktif döneme girdiğimi söyledim.Kan örnekleri istedi pazartesi tekrar gideceğim.Fakat verdiği bilgiler tatmin etmedi açıkçası.Diet konusunda söyledikleri karşısında eşimi rejim konusunda ikna etmem güç olacak gibi bu arada...
Ayrıca yatakta uyuma pozisyonumuz (yüz üstü sol )özellikle sol kolon tutulumunda etkilimidir?
_
kocaman

Sağlık Durumu:
Ülseratif kolit

Ülke / Şehir:
istanbul

MesajTarih: Prş 26 Şub 2009, 19:21    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

"Ancak ne iyi ki, ülseratif kolit hastalarında kalın barsak kanseri gelişiminden evvel kalın barsak yüzeyinde displazi adı verilen bir takım öncü değişiklikler olmaktadır ve bu değişiklikleri erken dönemde yapılan kolonoskopi ve biopsi ile saptanabilmektedir. İşte bu nedenden ötürü ülseratif koliti olan hastalar eğer tüm barsağı tutan hastalıkları var ise 9. yıldan sonra, sadece kalın barsağın sol tarafını tutan hastalıkları var ise 15.yıldan sonra yıllık tarama kolonoskopileri yaptırmalıdır. Öncü lezyonlar saptandığında kanser gelişmeden kalın barsağın cerrahi olarak çıkarılması mümkün olmaktadır"

http://www.doktorsitesi.com sitesinden alıntıdır.

Doktor kontrolunun önemini ve kolonoskopinin ne zaman yapılacağını konusunda kafam karışmış durumda.
_
EnginENGİNER

editör

Sağlık Durumu:
crohn

Ülke / Şehir:
Türkiye / Balıkesir - İzmir

MesajTarih: Prş 26 Şub 2009, 21:10    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Sn. Kocaman,

Hastalık, doktor yaklaşımı, sağlık durumu seyri, beslenmenin etkileri, psikolojik durum vs. gibi onlarca farklı etmenin bulunduğu bir yaşam sürmekteyiz.

Kesin olarak bildiğim birşey var ki, bu böyledir gibi kesin yargı içeren ifadeler gerçeği yansıtmamaktadır. Kime göre, neye göre sorgulamasını hayatımınızın heralanında yapmalıyız.

Öncelikle doktorların bir çoğu yalnızca doktordur ve diyetisyen kimliği taşımazlar. bu sebepledir ki size neyin dokunup neyin iyi geleceğini net bir biçimde söyleyemezler çünkü uzmanlık alanlarına girmez. İBH hastalarının büyük bir bölümünde laktoz intoleransı olduğu düşünüldüğünde yalnızca süt tüketiminden kaçınılması gerektiği dile getirilmektedir.

Doktolar işin tıbbi boyutu, diyetisyenler beslenme kısmı, psikiyatrist ve psikologlar da işin zihinsel boyutunu ele almaktadırlar. Diğer taraftan ise hastalığı en iyi yaşayan bilir. İşte bu sebepledir ki bunları derleyip toparlayacak barsak.org gibi bir oluşumu meydana getirme gerekliliği duyduk.

Kimi hasta vardır sağlık durumu seyri olumludur, hastalık remisyondadır ve 10 yıl boyunca kolonoskopi kontrolüne gerek duyulmaz. diğer taraftan başka bir hasta vardır, kan değerleri değişkenlik göstermektedir, tedavilere yanıt alınamamaktadır, bu hastaya iki yılda bir kolonoskopi yapmak gerekebilir.

Yatış şekli ve tutulum mevzusuna gelince; bu konuyla ilgili bir çalışma var mı bilmiyorum ancak, ben nedenden çok sonuç doğuracağını düşünüyorum. yani o şekilde uyuduğunuz için tutulum olmaz ama tutulumdan ötürü sıkıntınız olduğu için o şekilde yatıyor olabilirsiniz.

Başlangıçta da dediğim gibi, yaşamın kendisi bir muamma ve birçok değişken var. bizler gibi sağlık durumları sıkıntılı kişilerin hayatına giren değişkenler ise daha da karmaşık bir hal almakta. mühim olan tek bir kaynaktan gelen bilgiye inanmak yerine farklı kaynak ve bilgileri değerlendirmek, sorgulamak ve bir noktadan sonra da akışına bırakıp yaşamın tadını çıkartmayı denemek...
_
kocaman

Sağlık Durumu:
Ülseratif kolit

Ülke / Şehir:
istanbul

MesajTarih: Cum 27 Şub 2009, 13:52    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Engin Bey, pazartesi gelişmeleri aktaracağım verdiğiniz değerli bilgiler için sağolun.
_
kocaman

Sağlık Durumu:
Ülseratif kolit

Ülke / Şehir:
istanbul

MesajTarih: Çrş 04 Mar 2009, 13:55    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Kan tatlil sonuçlarım iyi çıktı.Göztepe SSK da hücre büyümesi olup olmadığının tespiti için kolonoskopi istendi.Kaç ay sonraya randevu verirler bilemiyorum.Sağlık hijyen koşulları açısından burası ile Anadolu sağlık merkezi hastanesi arasında bir karar vermem gerekiyor Kafası karışmış .Özel sağlık sigortam olmadığından maddi açıdan SSK ağır basıyor fakat şartları zorlayıp özelde de yaptırabilirim.Bu noktada yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler... Gülümseme
_
MANOLYA

Sağlık Durumu:
crohn

Ülke / Şehir:
türkiye*kocaeli

MesajTarih: Prş 05 Mar 2009, 16:06    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

öncelikle geçmiş olsun eğer ssk da yapılacak olan kolonoskopiye güvenmiyorsanız özelde yaptırın ben ilkini özelde yaptırdım ve bana herşeyi açıkça söylediler çok daha ii ilgilendiler.
_
kocaman

Sağlık Durumu:
Ülseratif kolit

Ülke / Şehir:
istanbul

MesajTarih: Prş 12 Mar 2009, 14:32    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Manolya teşekkürler özelde oldum ve ilaçları ihmal ettiğimden sanırım son kolon tutulumu vardı tum kalınbagırsak kaplanmış durumda bu aktif dönemde normal dendi ve ilave prednol kortizon verildi.Götüntüler iki sene öncekilere göre bana kötü geldi.
_
kocaman

Sağlık Durumu:
Ülseratif kolit

Ülke / Şehir:
istanbul

MesajTarih: Cum 13 Mar 2009, 22:37    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

2006 sonundaki kolonoskopide sol kolon tutulumu 50 cm e kadardır.Şimdi pankolit (cekum haricinde), sonuçta ben ilaçlarımı ne kadara düzenli kullansamda bu noktaya er yada geç gelecekmiydim bunu merak ediyorum.
Uzun süre sol kolon tutulumunda kalabilen yada geri dönüşüm yaşayabilen oldu mu?
_
MANOLYA

Sağlık Durumu:
crohn

Ülke / Şehir:
türkiye*kocaeli

MesajTarih: Cmt 14 Mar 2009, 16:29    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

çok geçmişl olsun bence ne olursa olsun ilaçalrı düzgün kullanmak gerekir
_
setar77

Sağlık Durumu:
ülseratif kolit

Ülke / Şehir:
MUĞLA

MesajTarih: Sal 17 Mar 2009, 11:31    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

İlk teşhis konulduğunda (30.05.2007)rektum tutuluşu 7 cm'di.. En son şikayetlerimin artması ve doktorumun tahlillerimin temiz çıkmasına rağmen kanamanın kesilmemesi üzerine 15 ocak'ta tekrar kolonoskopi oldum.. Şükür 7 cm' muhavıza edebilmişim..İlerlememesi sevindirdi.. İlaç kullanımı hala 3*2 salofalk.. Ama geçen hafta ağrılarımın artması üzerine 21 gün sürecek olan sabah ve akşam olmak üzere lavman uyguluyorum.. Şu an süper hiç bir şikayet yok..HERKESE ACİL ŞİFALAR... Göz Kırpmak
_
Mr_Bloom

Sağlık Durumu:
Ü.k.remisyon

Ülke / Şehir:
İstanbul

MesajTarih: Cum 20 Mar 2009, 00:00    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Kolonoskopinin periyodu konusunda benim doktorum da acil durumlar haricinde 4-5 yıllık periyotlar söyloemişti. Bu bana da mantıklı geliyor zira, bağırsaktaki poliplerin gelişme dönemleri bildiğim kadarıyla 8-10 yıl. 4-5 yıllık kolonoskopiler olası polipleri tam orta zamanında yakalmış oluyor. Daha uzun süreler ise olası poliplerin son ve tehlikeli bölümlerine denk gelecektir.

Bence kolonoskopi her ne kadar insanı gerim gerim geren bir şey olsa da son tahlilde sağlık için faydalı. Hele hele barsak kanserinin görülme sıklığının arttığını hesaba katarsak bizi İBH olmayan kişilerden daha korunaklı bir yere çekiyor.

Bir işin sırrı moralde. Eğer içinizde Polayanacaılığa kaçmayan bir ruhsal iyileşme ve motivasyon olursa hastalık zaten kağpıdan içeri girmiyor.
Sağlıcakla
trex

Sağlık Durumu:
Ü.k.

Ülke / Şehir:
TURKİYE/ KAYSERİ

MesajTarih: Prş 26 Mar 2009, 23:24    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

setar77 yazmış:
İlk teşhis konulduğunda (30.05.2007)rektum tutuluşu 7 cm'di.. En son şikayetlerimin artması ve doktorumun tahlillerimin temiz çıkmasına rağmen kanamanın kesilmemesi üzerine 15 ocak'ta tekrar kolonoskopi oldum.. Şükür 7 cm' muhavıza edebilmişim..İlerlememesi sevindirdi.. İlaç kullanımı hala 3*2 salofalk.. Ama geçen hafta ağrılarımın artması üzerine 21 gün sürecek olan sabah ve akşam olmak üzere lavman uyguluyorum.. Şu an süper hiç bir şikayet yok..HERKESE ACİL ŞİFALAR... Göz Kırpmak

neye göre 21 gün lavman uyguluyorsun lavman sadece atak dönemlerinde günde 1 kere kullanılır diye biliyorum. sizin tutulumunuz fazla değil ve lavmanda kortizon içeriyor ve olabildiğince atak dönemin dışında kullanmamak gerekir.
Başa dön
_
Yılmaz

Sağlık Durumu:
İndetermine kolit

Ülke / Şehir:
Türkiye/İstanbul

MesajTarih: Cum 27 Mar 2009, 01:27    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Sayın Trex, lavmanda kortizon yoktur.Zaten bu konuda Dr.Toros'un da açıklaması var.Bakınız,
http://www.barsak.org/forum/viewtopic.php?t=434
Balık Yağı 2*1
Başa dön
_
EnginENGİNER

editör

Sağlık Durumu:
crohn

Ülke / Şehir:
Türkiye / Balıkesir - İzmir

MesajTarih: Cum 27 Mar 2009, 03:16    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Daha aydınlatıcı bilgi vermek gerekirse; lavman bir ilaç değil, bir yöntemdir. Lavman veya tenkiye, rektum yoluyla kalınbarsağın son bölümlerine özel sıvıların verilmesine denir.

Salofalk gibi 5-asa grubu nonsteroidler(kortizon etkisi olmayan), steroid içeren ilaçlar ya da müshil etkisi yaratan bağırsak temizleyiciler bu yöntemle barsağa verilebilir.
_
setar77

Sağlık Durumu:
ülseratif kolit

Ülke / Şehir:
MUĞLA

MesajTarih: Cmt 28 Mar 2009, 09:43    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Atak dönemimde başladım lavman kullanımını, ama gayet iyi geldi kullanmaya başladığım ilk günden kesildi kanamam..Doktorumun ilk başlarda dediği kanama geldiğinde salofalk fitili uyguluyordum.. Hergün kanamanın olması, değerlerin normal olmasına rağmen kanamanın kesilmemesi lavmana yöneltti.Sabah uyguladığım salofalk, akşam entocort..Entocort kortizon içeriyor..LAVMAN zaten atak dönemini yatıştırmak değil mi??
_
begonia

Sağlık Durumu:
Ülseratif kolit

Ülke / Şehir:
Ankara

MesajTarih: Cmt 28 Mar 2009, 11:26    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Salofalk lavmanı ben 3 senedir neredeyse her gün kullanıyorum. Lavman sadece atak dönemlerinde kullanılır ifadesi yanlış tam tersi remisyonun devamı için kullanılır. Lavman beni kesinlikle ataklardan koruyor.
Başa dön
_
kocaman

Sağlık Durumu:
Ülseratif kolit

Ülke / Şehir:
istanbul

MesajTarih: Sal 31 Mar 2009, 00:43    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Doktorlardan ögrendiğim;
Kortizon çok etkili ve o aktif dönemde o bölgeye taaruz ediyor.
Salofalk hap ise idame ettirici bir etkiye sahip, kortizon alındığında salofalk tablet kullanmaya gerek yok dedi.
lavman ise pankolit yani tüm kolon tutulduğunda yetersiz çünkü bu sadece bağırsağın son kısımlarında ulaştığında etkili.
Ben şu an lavman kullanmıyorum.
_
EMRE TUFAN

Sağlık Durumu:
Ülseratİf kolİt remİsyon

Ülke / Şehir:
KUŞADASI

MesajTarih: Sal 31 Mar 2009, 09:48    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

begonıa mrb.
lavman benim bildiğim atak dönemi bittiğinde ara verilmesi ..
ilaçın kullanma şeklini okumuştum belirtiler sonlandığında kullanıma ara verin gibisinden bir açıklama vardı..
begonia

Sağlık Durumu:
Ülseratif kolit

Ülke / Şehir:
Ankara

MesajTarih: Sal 31 Mar 2009, 11:14    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

emre mrb!
ben hastalığım başladığından beri barsağımla ilgili olarak gaz ilacı haricinde (ki onu da sadece gerekli ise alıyorum) ağızdan hiç ilaç almadım. sadece salofalk lavmanla (kortizon içermez) durumu idare ediyor olmamın her gün ağızdan ilaç almamdan çok daha iyi olduğunu doktorum söyledi. lavman kullanma sıklığını ise kendim ayarlıyorum, 3 ay hiç kullanmadığım dönemler de oldu.. baktım kötülüyorum hergüne çıkarıyorum, iyi gidiyorsam yavaş yavaş azaltıp bırakma noktasına geliyorum. ilacın prospektüsünde yazanları biliyorum ama benim tedavi şeklimi bu şekilde doktorum belirledi. acaba ağızdan alınan salofalk tabletleri için böyle bir sınırlama var mı, bunu bilmiyorum. varsa bile çoğu hasta aralıksız kullanıyor ??
Başa dön
_
setar77

Sağlık Durumu:
ülseratif kolit

Ülke / Şehir:
MUĞLA

MesajTarih: Sal 31 Mar 2009, 21:56    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

sevgili begonia,doktorunun ilaç değil de lavmanla tedavi şekli kulağa hoş geldi.. Senin bağırsaktaki tutulumun seviyesi nedir??benimde günlük aldığım doz 3*2.. Lavman,doktorum uygun gördüğünde devreye giriyor..
_
begonia

Sağlık Durumu:
Ülseratif kolit

Ülke / Şehir:
Ankara

MesajTarih: Çrş 01 Nis 2009, 10:20    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

kalın barsağın son kısmı rahatsız, bu nedenle de lavman yeterli geliyor olabilir.. senin durumun nedir?
Başa dön
_
setar77

Sağlık Durumu:
ülseratif kolit

Ülke / Şehir:
MUĞLA

MesajTarih: Çrş 01 Nis 2009, 18:06    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Benimde aynı şekilde 7 cm rektum tutulumu.. Ama tedavi şekli farklı. Bu konuyu ben de doktorumla konuşmayı düşünüyorum..
_
begonia

Sağlık Durumu:
Ülseratif kolit

Ülke / Şehir:
Ankara

MesajTarih: Prş 02 Nis 2009, 09:01    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

tabii bu konuyu doktora tanışmakta fayda var.. eğer lavman sana yetecekse neden ağızdan ilaç alasın ki? geçmiş olsun..
Başa dön
_
setar77

Sağlık Durumu:
ülseratif kolit

Ülke / Şehir:
MUĞLA

MesajTarih: Prş 02 Nis 2009, 19:23    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

3 haftalık uygulamış olduğum lavman tedavisi cumartesi sabah bitiyor.. Hap ile tedaviye şimdilik devam.. Kontrole gittiğimde ilk sorum bu konu olucak..
_
Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    BARSAK.org Forum Ana Sayfa -> Genel Sağlık Sorunlarımız Tüm zamanlar GMT + 3 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız