FavoritesSık Kullanılanlara Ekle
 Açılış Sayfası YapAçılış Sayfası Yap
Geçerli Zaman: Pzr 21 Arl 2014, 09:46

Kayıt ol   |  Giriş Yap

BARSAK.org SLOGAN
BARSAK.org

BARSAK.org'la tanış,
Artık kolitinle barış,
Dök içini, paylaş, tartış,
Yakındır remisyona varış..
sloganı yazan: begonia
dahası BURADA tıklayınız

[İlaç] Adalimumab /anti-TNF (Humira) Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    BARSAK.org Forum Ana Sayfa -> Tıbbi Tedavi
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
nesem73

Sağlık Durumu:
crohn

Ülke / Şehir:
TÜRKİYE İST

MesajTarih: Cmt 15 Ağu 2009, 16:09    Mesaj konusu: [İlaç] Adalimumab /anti-TNF (Humira) Alıntıyla Cevap Gönder

iyi günler arkadaşlar banada remicade verilecekti fakat humira adında başka bi ilaç vermeye karar verdiler ilaç bizim gibi hastalarda kullanılabiliyormuş çünki ilaçlardan hiç bir fayda görmediğim gibi pankreatit ve peri anal apse oluştu 6 ay kadar ilaçlara ara verildi şimdi kısmetse bu ilaca başlıycam bu remicadeden bile pahalı bi ilaç ama etkileri birebir aynı hastaneye yatış yapılmasına gerek kalmadan 15 te bir göbekten yapılan bir iğne . bir kutuda 2 iğne bulunmakta ve 2,500 ylt fiatı.denize düşen yılana sarılır ya bizimkide o hesap allaha dua ediyorum en kısa zamanda şu hastalığa çare bulunsun diye ama mucize gibi Üzgün
Başa dön
_
nuray özdemir

Sağlık Durumu:
crohn

Ülke / Şehir:
Türkiye/adana

MesajTarih: Pzr 23 Ağu 2009, 13:14    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

mhaba öncelikle geçmiş olsun.bende 2 yıldır crohn la uğraşıyorum.şimdiye kadar kullandığım ilaçların hep yan etkilerii daha fazla gördüm. daha sona remicade başandı.6 ayda sonra alerji yaptı ve bıraktık.en sonunda humira ya karar verildi.ilk 2 gün 4 tane 15 gün sonra 2 tane sonra her 15 günde 1 tane yapılıyor.ilaç korkunç yakıyor yapılırken.sonrada yarım saatten onra kendinden geçiyorsun.6 saat sonra gözümü açabiliyorum.yalnızbugüne kadar kullandığım ilaçlar beni hiç rahatlatmamıştı humira sayesinde ağrılarım azaldı .şmdi daha rahatm.bu ilacın yanında imuran 150 mg kullanıyorum.artı antidepresan....inşallah geriye dönmem...sizde faydasını görürsünüz inşallah... Çok Mutlu
Halay Çeken
Başa dön
_
nesem73

Sağlık Durumu:
crohn

Ülke / Şehir:
TÜRKİYE İST

MesajTarih: Pzr 13 Eyl 2009, 10:20    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

slm nuraycım ben ilaca başladım aynen dediğin gibi dozlarda başlandı.3.cü dozdayım şuan sadece ilacı yaptığımın ertesi günü puf puf şişlikler ve kaşıntılar meydana geldi ilk dozdaki ilaçların bile izi silinmedi birde aşırı saç dökülmesi var.ilacı 160 mg ilaçları kendim yaptım hemşire gözetiminde sana geldilermi bilmiyorum ama benim evime gösterme amaçlı hemşire gönderildi.ama üniv.dr çok kızdı 2 .ci dozu damardan bi alaç vererek ve ağızdan bi alaç vererek aldırdılar etkisi biraz azaldı am kaybolmadı.ama süper bi alaç son 5 yıldır ishalim hiç bi şekilde geçmemeişti hastalık bayağ sarmıştı barsağımı ağrılarım çoktu ama şuan sanki hastalanmamışım gibi:)inş hep böyle dvm eeder.hergün bununla beraber tüberkülozdan koruyucu bi ilaç alıyorum 3*2pentasa,3*1 biteral alıyorum ve süperim.inş sanada iiyi gelir hastalığımıza çare olur Kahkaha
Başa dön
_
ahmet33

Sağlık Durumu:
crohn hastası

Ülke / Şehir:
türkiye/mersin

MesajTarih: Çrş 25 Ksm 2009, 14:43    Mesaj konusu: humira 40 Alıntıyla Cevap Gönder

Arkadaslar merhaba benim makat bölgemde 6 ay önce apse olustu ve apseyi bosalttılar yaklasık 3 4 ay ilaç tedavisi gördüm ama hiç bir faydası olmadı ondan sonra bende fistül olustu doktorum bana humira 40 basladı ilk dozu 4 ikinci hafta 2 ondan sonra 15 gunde bi tek doza düşürdü ama suda var bu ineleri fistullu bölgenin etrafına vurdular ve sürekli beni takibe aldılar ve cok hızlı bi ileşme kaydettim diger bölgelerden vurulunca bukadar hızlı ileşme gelişmiyomuş bence sizde bunu doktorunuzla paylaşmanızda fayda var hepinize acil şifalar eger bi gelişme olursa sizlerle paylasırım
Başa dön
_
EnginENGİNER

editör

Sağlık Durumu:
crohn

Ülke / Şehir:
Türkiye / Balıkesir - İzmir

MesajTarih: Çrş 25 Ksm 2009, 22:34    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ahmet33 yazmış:
crohn hastası olan arkadaslar humira 40 bu cronda kullanılmaya baslanan yeni bir igne lütfen bunu doktorunuza danısın ben cok faydasını gördüm
ALIS yazmış:
sayin ahmet 33 igne hakkinda biraz daha ayrinti verebilirmisiniz. yada ayrintilara nasil ulasiriz.
Başa dön
_
ahmet33

Sağlık Durumu:
crohn hastası

Ülke / Şehir:
türkiye/mersin

MesajTarih: Prş 26 Ksm 2009, 13:48    Mesaj konusu: humira40 Alıntıyla Cevap Gönder

Tarih: Prş 26 Ksm 2009, 13:46 Mesaj konusu: humira 40

--------------------------------------------------------------------------------

Sayın engin bey ben bu igneyi 15 gün önce kullanmaya basladım ilk dozda bana 4 adet ikinci haftada 2 adet 4 haftada 1 adet vurdular benim makat bölgemde apse olustu apse bosaltıldıktan sonra o bölgede fstül olustu vede doktorum bu ignenin crohn ve fistüllü cronda kulanılmaya basladıgını ve cok iyi sonuclar alındıgını söledi zaten ignenin prosodurundede gerekli bilgi var yada internetten humira 40 ignen hangi hastalıklarda kullanıldıgını görebilirsiniz yanlız suda var bu igneyi beninn fistül olan bölgemin etrafına enjekte ediyolar bölece diger bölgelere enjekte edilenden daha hızlı igleşme gerceklersti suanda cok rahatım insallah diger arkadalarda bu anlattıklarımı doktorlarıyla paylasırlar unutmayın fistüllü cronlarda o bölgeye yapılan enjekte daha cabuk igleşme saglıyo herkese saygılar
Başa dön
_
HOLDEN SS

Sağlık Durumu:
crohn

Ülke / Şehir:
AUSTRALIA

MesajTarih: Cmt 02 Oca 2010, 13:56    Mesaj konusu: humir Alıntıyla Cevap Gönder

slm. oncelikle herkeze gecmis olsun. Ben yaklasik 8 aydir Humira kullaniyorum. Ondan once Infliximab diye bir ilac - damardan veriyorlardi - kullandim. Imfliximab fayda etmedi. Ama humira nin faydasini gordum. Be yaklasik 19 senedir cekiyorum. Son 2 senedir cok kotuyum. 2 defa amaliyet oldum. Hic bir ilac tedavisi iyi gelmedi. Humira gerci Turkiyede baya pahali. Bizim burda devlet karsiliyor. Cok sasliyim. Yoksa 1800 dolar 2 igne. Humira nin yanisira 50mg Immuran aliyorum. Ama arkadaslar bu ilac gercekten mucize gibi. Gerci hic bir zaman tamamen iyilesmiyecem, yine de artik ev hapsi bitti. ishal i karin agrisini gercekten azaltiyor. Igne gunum yaklasinca sancilar artiyor. Havuc yagsi deneyen varmi. barsak intihalpina iyi geleiyormus>>>>>.
Ayrica Crohn hastiginda romatizma gibi eklem yerlerinde agrilar veya gozlerinde bir sorun olani varmi. Dokturum hastaligin cok ilerledigini ve eklem yerlerime ve gozlerime vurmaya basladigi soyledi.....
celine

Sağlık Durumu:
crohn-crohn hastasi yakini

Ülke / Şehir:
TÜRKİYE/İZMİR

MesajTarih: Pts 25 Oca 2010, 23:34    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ben de mayıstan beri kullanıyorum humira çok memnunum şimdilik. gerçi romarolojik sorunlarımı pek geriletmedi ama onun dışında çok iyiyim. ilk önceleri saçlarım döküldü ama sonra geçti. birde her vuruşumda şişiyor ve kaşınıyor ama bir günde geçiyor o yüzden ilaç almama gerek kalmıyor sanırım. remicade sonrası başladım bende humiraya. sanırım daha az yan etkisi var...

Crohnumla ben hem savaşırız hem barışırızGülümseme
Başa dön
_
kral37

Sağlık Durumu:
crohn

Ülke / Şehir:
Almanya

MesajTarih: Sal 16 Şub 2010, 21:25    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Humirayi bende Kullandim ama 6ci Igneden sonra biraktim cünkün Ates yapmaya basladi bende.Suan Remicade Kullaniyorum.Bana humiradan daha iyi geldi.
Başa dön
_
celine

Sağlık Durumu:
crohn-crohn hastasi yakini

Ülke / Şehir:
TÜRKİYE/İZMİR

MesajTarih: Sal 16 Şub 2010, 23:27    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

benim eklem rahtsızlıklarım var Gülümseme) crohndan dolayı...

Crohnumla ben hem savaşırız hem barışırızGülümseme
Başa dön
_
kral37

Sağlık Durumu:
crohn

Ülke / Şehir:
Almanya

MesajTarih: Çrş 17 Şub 2010, 14:19    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Kalzium tavsiye ederim.Zaten Korticon kullanirsan mecbur kullanman lazim
Kalziumla vitamin D3´ü
Başa dön
_
m.turan

Sağlık Durumu:
crohn hastalığı

Ülke / Şehir:
balıkesir

MesajTarih: Çrş 17 Mar 2010, 23:28    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

arkadaşlar bende bu gün başladım humiraya fakat şunu merak ettim fistülü olupta kapanan var mı yada fistül akıntısı biten
Başa dön
_
kral37

Sağlık Durumu:
crohn

Ülke / Şehir:
Almanya

MesajTarih: Prş 18 Mar 2010, 03:02    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Vallah bilmiyom ama Doktor bana öyle bisey demisti ama Kapanmis dedi hatirliyorum.Ama Remicadeyle.Humirada ayni sayiliyor yani ondada öyle özellik vardir.
Başa dön
_
nesem73

Sağlık Durumu:
crohn

Ülke / Şehir:
TÜRKİYE İST

MesajTarih: Prş 15 Nis 2010, 18:19    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

humira kullandıktan sonra malesef fistül kapanmıyor en azından bnde öyle oldu:(. ama akıntılar son buldu.9 aydır bu ilacı kullanıyorum.en sn tetkiklerimde bartholin kistleri oluşmuş ve sayılamıyacak kadar çokmuş buna rağmen bn hiç birşey hissetmiyorum o sebeple çok şaşırdım.her biri bi greyfurt büyüklüğüne gelebiliyormuşÜzgün.mayısta kontrollerim vr tkr, eğer ilaca bağlıysa çok kötü olucak çünkü humira beni tkr dirillti diyebilirim.geçmişe dnmek istemiyorum.madem ömür boyu çekicez bu rahatsızlığı ndn kesin ilaç bulunamıyor ağrı ve diğer şikayetlerimiz için aklım almıyor.rahatsızlıklar tekrarlanınca engelli bi insan gibi oluyorum.inşallah ilaca bağlı bişey değildir bunlar Kafası karışmış
Başa dön
_
m.turan

Sağlık Durumu:
crohn hastalığı

Ülke / Şehir:
balıkesir

MesajTarih: Prş 15 Nis 2010, 23:36    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

bende sonunda artık humiraya başladım tam bir ay oldu ama hala fistüllerdeki
akıntılar bitmedi birde iğneyi vurduktan sonra basur gibi kanamam oluyor
Başa dön
_
mavitepe

Sağlık Durumu:
crohn hasta yakını

Ülke / Şehir:
Trabzon

MesajTarih: Pts 24 May 2010, 20:33    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

humirayı kullanan arkadaşlar ciddi yan etkiler gördü mü? bu iğnenin yan etkilerini okuyunca insanın morali bozuluyor. bunu kullanmak çok doğru mu insan karar veremiyor. bir kaç kullanımdan sonra bırakmak yine çok ciddi yan etkilere neden olabilir mi acaba? düşüncelerizi paylaşın lütfen
m.turan

Sağlık Durumu:
crohn hastalığı

Ülke / Şehir:
balıkesir

MesajTarih: Pts 24 May 2010, 21:01    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

mavitepe yazmış:
humirayı kullanan arkadaşlar ciddi yan etkiler gördü mü? bu iğnenin yan etkilerini okuyunca insanın morali bozuluyor. bunu kullanmak çok doğru mu insan karar veremiyor. bir kaç kullanımdan sonra bırakmak yine çok ciddi yan etkilere neden olabilir mi acaba? düşüncelerizi paylaşın lütfen

ben kullanmaya başladım ama pek birşey anlayamadım yanlız kalçamda ufak tefek şişlikler oluştu bilemiyorum yan etki olabilirmi bakalım haziran ayında tekrar doktora gideceğim konrtol için o zaman sorcem kendisine şişlikler yan etki diyemi
Başa dön
_
mavitepe

Sağlık Durumu:
crohn hasta yakını

Ülke / Şehir:
Trabzon

MesajTarih: Pts 24 May 2010, 21:44    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

geçmiş olsun. ne zamandan beri kullanıyorsunuz. bunu kullanmaya karar vermek zor oldu mu. umarım çok iyi gelir
m.turan

Sağlık Durumu:
crohn hastalığı

Ülke / Şehir:
balıkesir

MesajTarih: Pts 24 May 2010, 22:40    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

mavitepe yazmış:
geçmiş olsun. ne zamandan beri kullanıyorsunuz. bunu kullanmaya karar vermek zor oldu mu. umarım çok iyi gelir

teşekkür ederim ben yaklaşık iki ay oldu kullanmaya.daha doğrusu mecbur kaldım kullanmaya çünkü daha öncede remicade kullandım işe yaramadı akıntılı fistüllerim varda ama insanı en çokta düşündüren güvenli ilaç kullanım formunu imzalak oldu çünkü kansere bile ilaç yüzünden yakalanmış olsanız imza atıyorsunuz sorumlusu sadece benim diye.birde az önce küçük şişlikler var demiştim birtanesi patladı ve biraz rahatladım kan aktı nedense iltihap beklerken.
Başa dön
_
mavitepe

Sağlık Durumu:
crohn hasta yakını

Ülke / Şehir:
Trabzon

MesajTarih: Çrş 26 May 2010, 01:24    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

sayın turan, bu iğneyi siz mi kendinize yapıyorsunuz yoksa bir sağlık kuruluşunda mı yaptırıyorsunuz ve kaç günde bir kullanıyorsunuz iğneyi. bunu size soracaktım unutmuşum. tekrar geçmiş olsun...
m.turan

Sağlık Durumu:
crohn hastalığı

Ülke / Şehir:
balıkesir

MesajTarih: Çrş 26 May 2010, 01:28    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

mavitepe yazmış:
sayın turan, bu iğneyi siz mi kendinize yapıyorsunuz yoksa bir sağlık kuruluşunda mı yaptırıyorsunuz ve kaç günde bir kullanıyorsunuz iğneyi. bunu size soracaktım unutmuşum. tekrar geçmiş olsun...

bu iğneyi kendim yapıyorum göbekten her 14 günde bir iğnenin firması özel hemşire yolladı ücretsiz olarak bana öğretti bana nasıl yapılacağını yarın tekrar iğne günüm akşama doğru yapacağım bakalım.
Başa dön
_
mavitepe

Sağlık Durumu:
crohn hasta yakını

Ülke / Şehir:
Trabzon

MesajTarih: Çrş 26 May 2010, 01:35    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

hastamız şu an hastanede yatıyor. bu iğne için rapor çıkartılıyor tetkikler yapılyor şu an farklı branştaki doktorlar tarafından. bu iğneyi hastanede kullanmadan hastaneden çıkış olabilir mi acaba. çünkü psikolojik olarak kendini hazır hisetmiyor. kafası çok karışık.bir başka doktora da gitmek istiyor bu iğneye geçmeden ama bir türlü hastaneden çıkartmıyorlar. rehin aldılar :-)
m.turan

Sağlık Durumu:
crohn hastalığı

Ülke / Şehir:
balıkesir

MesajTarih: Çrş 26 May 2010, 02:19    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

mavitepe yazmış:
hastamız şu an hastanede yatıyor. bu iğne için rapor çıkartılıyor tetkikler yapılyor şu an farklı branştaki doktorlar tarafından. bu iğneyi hastanede kullanmadan hastaneden çıkış olabilir mi acaba. çünkü psikolojik olarak kendini hazır hisetmiyor. kafası çok karışık.bir başka doktora da gitmek istiyor bu iğneye geçmeden ama bir türlü hastaneden çıkartmıyorlar. rehin aldılar :-)

güvenli ilaç kullanım formu için testler yapılmıştır tüberkilos için bu test şart
çünkü bu ilacın ilk olarak yan etki olarak veremi tetikliyor bu testler negatif çıktığı zaman güvenle kullanabilir hastaneye gelincede bu tip raporlar için yatmasına gerek yok doktor meselesine gelince her hangi bir fakültede gastroenteroloji ye gitsin crohn la esas bu ana bilim dalı ilgileniyor.
Başa dön
_
EnginENGİNER

editör

Sağlık Durumu:
crohn

Ülke / Şehir:
Türkiye / Balıkesir - İzmir

MesajTarih: Çrş 26 May 2010, 09:28    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

m.turan yazmış:
bu iğneyi kendim yapıyorum göbekten her 14 günde bir iğnenin firması özel hemşire yolladı ücretsiz olarak bana öğretti bana nasıl yapılacağını yarın tekrar iğne günüm akşama doğru yapacağım bakalım.
Humira'nın orijinal tanıtım videolarını izlediğimde ilacın göbekten yapılmaması gerektiği yer alıyordu gibi hatırlıyorum. O videoda bel ile diz arasında kalan etli kısımı sıkıştırarak bacaktan yapıyorlardı. Tabi eğer hemşirenin yönlendirmesiyle o şekilde kullanıyorsanız doğru seçenek o olmalı.
_
m.turan

Sağlık Durumu:
crohn hastalığı

Ülke / Şehir:
balıkesir

MesajTarih: Çrş 26 May 2010, 10:28    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

EnginENGİNER yazmış:
m.turan yazmış:
Humira'nın orijinal tanıtım videolarını izlediğimde ilacın göbekten yapılmaması gerektiği yer alıyordu gibi hatırlıyorum. O videoda bel ile diz arasında kalan etli kısımı sıkıştırarak bacaktan yapıyorlardı. Tabi eğer hemşirenin yönlendirmesiyle o şekilde kullanıyorsanız doğru seçenek o olmalı.

evet bacaktanda oluyor ama ben cesaret edemiyorum bunu zaten korka korka vuruyorum nede olsa kendinize iğne batırıyorsunuz ama benim ilk iğnemi eve gelen hemşire bacaktan yapmıştı.
Başa dön
_
Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    BARSAK.org Forum Ana Sayfa -> Tıbbi Tedavi Tüm zamanlar GMT + 3 Saat
Sayfaya git 1, 2  Sonraki
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız