FavoritesSık Kullanılanlara Ekle
 Açılış Sayfası YapAçılış Sayfası Yap
Geçerli Zaman: Cmt 01 Ksm 2014, 04:30

Kayıt ol   |  Giriş Yap

BARSAK.org SLOGAN
BARSAK.org

BARSAK.org'la tanış,
Artık kolitinle barış,
Dök içini, paylaş, tartış,
Yakındır remisyona varış..
sloganı yazan: begonia
dahası BURADA tıklayınız

İbh ve Oruç Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    BARSAK.org Forum Ana Sayfa -> İbh ve 'bir konu'
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Selim TÜRKOĞLU

editör

Sağlık Durumu:
ülseratif kolit

Ülke / Şehir:
Türkiye/Ankara

MesajTarih: Pts 03 Eyl 2007, 17:26    Mesaj konusu: İbh ve Oruç Alıntıyla Cevap Gönder

Merhaba Arkadaşlar,

İbadetlerin kişi ile Allah arasında olduğunu hatırlayarak ve buradan yola çıkarak kişilerin ibadet tercihlerine saygı duyduğumuzu belirterek oruç konusunda paylaşımlarda bulunabiliriz...

Evet, yaklaşan Ramazan ayı sebebiyle inflamatuvar barsak hastalıkları ve oruç konusundaki bilgi ve tecrübelerimizi paylaşabiliriz...

Örneğin birkaç soru;

1- İbh ile tanışmadan önce oruç tutabiliyordum ama ibh ile tanıştıktan sonra oruç tutamadım/tutamıyorum. Neden?

2- Oruç tutmak istiyorum ama ilaçlarımın dozları sahur, iftar ve yatmadan öncesi/gece yarısına göre ayarlanabilir dozlardamı?

3- Doktoruma oruç konusunu sorduğumda oruç konusunda neler söyledi? Ne gibi önerilerde bulundu?

4- İbh ile tanıştıktan sonra oruç tutmaya çalıştık ama neler yaşadık?

5- İbh ile tanışmış olmama rağmen oruç tutabiliyorum. Oruç tutarken neleremi dikkat ediyorum? Sahur ve iftarda yediklerim nelermi?

Evet Arkadaşlar yukarıdaki örnek 5 maddelik sorular dahada çoğaltılabilir. Ülseratif kolit veya crohn hastalığı(ibh) ve oruç konusundaki deneyimlerimizi, doktorlarımızın tavsiyelerini, merak ettiklerimizi vb. herşeyi burada paylaşabiliriz... Özellikle uzun zamandır ibh olan Arkadaşlarımızın aktaracakları bilgiler BİZLERE ışık tutacaktır.

Yanlız belirtmek isterimki, paylaşımlarımızdaki ifadelerimizi yazıya dökerken hassasiyetimizi korumamız, birbirimizde direkt olumsuzluğa yol açabilecek ifadelerden kaçınmamız ve yazdıklarımızı yollamadan önce birkezde farklı açılardan okumamız BİZLERE çok şeyler kazandıracaktır. Bu konudaki hassiyetimizi tüm forumlarda göstermeyi başarabilirsek daha anlaşılabilir daha olumlu paylaşımlarda bulunabiliriz... Mesajlarımıza sesimizin kibar, olumlu ve anlaşılabilir tonlarını ekleyebilmemiz ümidiyle...

Böylelikle oruç konusundaki sorularımıza cevaplar üretebiliriz...

Sağlıklı ve uzun remisyon dönemleri ile dolu zamanlar geçirmemiz dileklerimle...
Başa dön
_
Selim TÜRKOĞLU

editör

Sağlık Durumu:
ülseratif kolit

Ülke / Şehir:
Türkiye/Ankara

MesajTarih: Pts 03 Eyl 2007, 18:01    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Herkese Merhabalar,

Ben ülseratif kolitle tanıştığımdan bu yana 2 yıl oldu ve dolayısıyla ülseratif kolitle tanıştığımdan bu yana 2 Ramazan ayı geçirdim.

Ülseratif kolitle tanıştığım ilk yıl tutulumum çok az bir alanı kaplıyordu ve ilaçlarımın dozları sahur, iftar ve geceyarısı(sahurdan önce uygun bir zamanda) şeklinde ayarlanabiliyordu... Bu nedenle çok fazla sıkıntı yaşamadan oruç tutabildim ancak yinede tutamadığım günler oldu. Ve ara vere vere tutabildim. Tutamadığım günler ise kanamalarımın arttığı aktif dönemlerdi...

Ancak 2. yılımında yaz döneminde hastalığım transvers kolona kadar tutulum yaptı. Yaklaşık 130cm.'lik bir bölgede ülseratif kolit vardı ve çok kötüydüm... İlaç dozlarım arttı, kortizon kullanıyordum. Doktorumlada konustum ve tutmamamı önerdi. Zaten ilaçlarımdan saloflakı günde 4x2 şeklinde almaktaydım ve dozunu ayarlamak söz konusu değildi... Bir gün bile oruç tutamadım...

Ve bu yıl... Ne yapacağım konusunda kararsızım... 3x3 salofalkı sahur,iftar ve geceyarısı şeklinde almam uygun olacakmı bilemiyorum. Bu konuda Doktorumun görüşünü alacağım... Hastalığım tam anlamıyle remisyona girmedi ama tutulum olan bölgede azalma var... Belki 1-2 gün deneyebilirim ve yaşayacağım sıkıntıları görebilirim...

Ancak denemelerimiz ve sonuçları hakkında önemli bir konuyu unutmamamız gerekiyor; Hastalıklarımız gerek ülseratif kolit gerekde crohn hastalığı çok kısa sürelerde ilerleyebiliyorlar yada aktif döneme geçebiliyorlar... Buda o kadar emeğin(zamanında ilaç kullanımının, diyetlerimize uymanın vb.) boşa gidebileceği anlamını ve en kötüsüde yeniden sağlığımızın bozulabileceği anlamına geliyor... Bu nedenle oruç konusunda doktorumuza danışmamız çok önemli... Tedavimizi yürüten en önemli kişi olan doktorumuzun bu konuda ileteceklerine uymalıyız...

Belki doktorumuz oruç tutup tutmamız konusunda BİZE somut bir öneride bulunmayabilirde... Eğer böyle bir durum oluşursa ve genel anlamdada unutmamalıyızki; Hasta olan kişilerin oruç tutmaları zorunlu değildir. Tutamadıkları oruçları için fidye verebilirler...

Temmuz-2005
7x24 BARSAK.org/1x1 C Vitamini 1000mg. tablet/ 1x1 New Life Efa Daily 670mg.
Başa dön
_
Gül

Sağlık Durumu:
kolİt

Ülke / Şehir:
ANKARA

MesajTarih: Pts 03 Eyl 2007, 23:31    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

6 aylık ülseratif kolitim ve ilk ramazan ayım. Açıkçası daha ülseratif kolite alışma dönemindeyim.Oruç tutmayı düşünmüyorum.ama tecrübesi olan arkadaşların verecekleri bilgileri merak ediyorum.
bildigim tekşey mide ve bağırsaklardaki ülser gibi oluşumlar oruç tutmaya engel sayılan hastalıklardan.bu nedenle ükolit yada crohn hastaları oruç tutmasalar olabilir ve fidyesini verebilirler.ancak bu konuda karar vermeden önce doktorumuza ve daha bilgili kişilere danışabiliriz diye düşünüyorum.
nursima

Sağlık Durumu:
ülseratif kolit

Ülke / Şehir:
türkiye\istanbul

MesajTarih: Sal 04 Eyl 2007, 00:52    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ben geçen sene tutmuştum. ramazandada sonrasındada sıkıntılarım olmuştu. ama çok şiddetli diil. bu senede tutmayı düşünüyorum. 10 eylülde randevum var tevefuk/tesadüf oldu. doktoruma danışabileceğim. tutma demesinden korkuyorum açıkçası. Üzgün
Başa dön
_
ayşen

Sağlık Durumu:
crohn

Ülke / Şehir:
Türkiye/İstanbul

MesajTarih: Sal 04 Eyl 2007, 08:50    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

3*2 salofalk ve 2*1 imuran kullanıyorum. İmuran o kadar değil ama salofalk'ı bir öğün aksattığımda o öğünü atladığımı o gün bir şekilde hissettiriyor.

Ayrıca ben aç kalmaya dayanamıyorum. Acıktığımda sanki iltihaplı kısmın ağrıdığını hissediyorum.

Bu durumda oruç tutmayı düşünemiyorum. Bence tutmayı düşünenlerin de önce doktorlarına danışıp sağlıklı karar vermeleri gerekir diye düşünüyorum.
dr.toros

editör

Sağlık Durumu:
ük

Ülke / Şehir:
türkiye/istanbul

MesajTarih: Sal 04 Eyl 2007, 23:19    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Ramazan ayı , kolit & crohn hastalığı ile birleşince ortaya önemli sorunlar çıkıyor.Aslında açlığın kolit üzerine kötü bir etkisi yok .Bilakis barsakların dinlenmesi konusunda faydalıda denebilir.Ama düzenli ilaç kullananlar için kısıtlamalar var ,örneğin 3x1 ,4x1 gibi 6-8 saate bir ilaç almaları gerekenlerin,tüm ilaçlarını 8 saatlik bir sürece sığdırmaları,hem böbrekleri ve karaciğeri yorarken,ilaçsız dönemlerde de barsaklar korumasız kalacaktır.Bu nedenle ilaçları saati saatine almak zorunlu olacaktır.Buna karşın hastalığı hafif seyreden,remisyonda olanlar ve 12 saate bir veya 24 saatte bir ilaç kullanımıyla iyi gidenlerin,oruç tutmalarında hiç bir engel olmadığı gibi, bilakis fayda vardır.Unutmamak gerekirki manevi açıdan arınmak, ruhsal bir dinginliğe kavuşmak Mevlaya her zamankinden daha fazla yakın olmak aynı zamanda şifa sebebidir.
Aktif dönemde olanların ise kesinlikle oruç tutmaları doğru değildir.
Diğer önemli bir hatırlatma da , bu mübarek ayda da, hastaların kolit diyetlerine riayet etmeleri,diyetlerini bozmamalarıdır.Ani ve aşırı yeme sindirim sistemine şüphesiz yük getirecektir.Temel prensibimiz sofradan aç kalkmak olmalı,doğal olmayan beslenme tarzlarından uzak durmalıyız.

izzet

Sağlık Durumu:
crohn

Ülke / Şehir:
Edirne

MesajTarih: Çrş 05 Eyl 2007, 16:48    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Sayın Toros hocam

Yazılarda birçok kişi oruçu sadece ilaç alım saatlerine göre değerlendirmiş.Bazılarımızda ilaçlarımız saatleri oruç tutmaya uygun olsada vücudun 12 saat gibi bir süre boyunca susuz ve gıdasız kalması söz konusu bunun bir etkisi olabilirmi.Mesela kalın bağırsağının önemli bir bölümünü kaybetmiş biri hastalığı "hafif" te olsa 12 saat susuzluğa dayanması uygunmu? Yada dayanabilir mi ?
Saygılar..
dr.toros

editör

Sağlık Durumu:
ük

Ülke / Şehir:
türkiye/istanbul

MesajTarih: Çrş 05 Eyl 2007, 17:04    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Sayın İzzet çok önemli bir konuya temas etmişsiniz.Barsak hastaları için su çok önemlidir.Hele ki kalın veya ince barsağının bir kısmı alınan hastaların susuzluğa dayanmaları oldukça zordur ve oruç tutmamaldırlar.
SONUÇ: Oruç sağlıklı insanlar içindir,hastalıklı insanlar için değil.
ayçelya

Sağlık Durumu:
Ülseratif kolit

Ülke / Şehir:
Türkiye/Ankara

MesajTarih: Çrş 05 Eyl 2007, 22:35    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Benim de 11 Eylül de kontrolüm var.Özellikle oruç meselesini doktoruma sormak için sabırsızlanıyorum.Ben 10 yıl remisyonda kaldıktan sonra 21 Mayıs'ta ikinci atağımı çok şiddetli yaşadım üstelik tüm kolonum tutulu idi.Ancak bir ay gibi kısa bir sürede remisyona girdim, buda biraz kortizon sayesinde oldu beslenmeme de çok dikkat ediyorum ama yine de azıcık heyecan yada stres yaşadığımda dışkılama sayısında artış oluyor....Bilmiyorum bakalım doktorum ne diyecek.Bu arada remisyonda olduğum o uzun dönemde hiçbir ilaç kullanmadım ve çok rahat oruç tuttum.
Başa dön
_
dr.toros

editör

Sağlık Durumu:
ük

Ülke / Şehir:
türkiye/istanbul

MesajTarih: Prş 06 Eyl 2007, 01:16    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Sayın ayçelya bu ramazanda oruç tutmamamanızı ama bu mübarek ayı,manevi zenginliği ile yaşamanızı tavsiye edebilirim.Bu atağı başlatan tahmini nedeni de açıklarsanız, diğer insanlarada faydanız olur tahmin ederim.
ayçelya

Sağlık Durumu:
Ülseratif kolit

Ülke / Şehir:
Türkiye/Ankara

MesajTarih: Prş 06 Eyl 2007, 09:12    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Sayın Dr.TOROS, ben sigarayı bırakmıştım ve yoğun bir stres altındaydım.
Başa dön
_
Selim TÜRKOĞLU

editör

Sağlık Durumu:
ülseratif kolit

Ülke / Şehir:
Türkiye/Ankara

MesajTarih: Prş 13 Eyl 2007, 09:26    Mesaj konusu: Mide rahatsızlığım var, Oruç tutabilir miyim? Alıntıyla Cevap Gönder

Mide rahatsızlığım var, Oruç tutabilir miyim?

Mide rahatsızlığı olan hastalar da Ramazan'da oruç tutabilirler. Dikkat etmeleri gereken kurallara uymak şartıyla... Mide ve barsak sistemi hastalıklarından bir kısmında Ramazan ayında oruç tutması sakıncalı olabilir.

İltihabi barsak hastalıkları (Ülseratif kolit, Crohn hastalığı), sürekli ve düzenli ilaç kullanmayı gerektiren komplikasyonlu seyreden aktif ülser hastalıkları bu gruba giriyor. Bunun dışındaki mide ve bağırsak rahatsızlıklarında (fonksiyonel dispepsi, gastrit, irritable barsak sendromu, eski ülser hastalığı hikâyesi gibi) hastanın oruç tutmasında bir sakınca görülmüyor. Hastanın ilaç kullanımını gerektiren bir rahatsızlığı var ise ilaç alım saatlerinin yeniden düzenlenmesi gerekiyor.

Gastrit rahatsızlığı olan kişilerin iftarda orucu hafif şeylerle açtıktan sonra (örneğin çorba) araya en az 10 dakikalık bir boşluk bırakarak sonra yemeğe devam etmeleri, sofrada geçirilen zamanın artırılarak yenilen şeylerin miktarının azaltılması rahatsızlıkların azalmasını sağlayacaktır.

Özellikle reflü hastalarının yemek yedikten sonra hemen yatmamalıdır. Aksi takdirde hastalar geceyi göğüs kafesinde yanma, ağza acı su gelmesi şikâyetleri ile geçirebilmektedirler. Bunun için yemek yenildikten sonra en az 3-4 saatlik süre geçtikten sonra yatılmalıdır. Aynı şekilde sahur yemeklerinden sonra da hemen yatılmamalı ve mümkünse en az bir saatlik süre beklenmelidir.

kaynak: Dahiliye Uzmanı Ömer Atalay YÜREKLİ

Temmuz-2005
Başa dön
_
nursima

Sağlık Durumu:
ülseratif kolit

Ülke / Şehir:
türkiye\istanbul

MesajTarih: Cum 14 Eyl 2007, 22:31    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ben kontrole gittim gayet ii olduğumu söyledi dr. kansızlık vardı oda geçmiş ama vitaminlerime devam etmemi söyledi. ilaç dozumuda düşürmedi. oruç meselesini sordum. ilaçlarını düzenli kullanman senin için daha ii olur dedi. ama tutucam dersen sahurda 6, iftarda 6 tane içebilirsin dedi. sıkıntı verirse bırak dedi. benim şimdlik karın ağrısından başka bi sıkınım yok yani oruç tutyorum. ama çok dikkatli takip ediyorum. sıkıntım artarsa hemen bırakıcam.
Başa dön
_
Bekir DEMİR

Sağlık Durumu:
Ülseratif kolit

Ülke / Şehir:
IST

MesajTarih: Pts 05 Ksm 2007, 18:03    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Ramazan başlarında dayanılmaz derecede rahatsızdım, kolit ülser semptomlarını dayanılması zor ölçülerde yaşıyordum, Oruçlu olarak geçen 15 günden sonra düzelme başladı ve 8 aylık hastalık sürecinde ilk kez bu kadar uzun süre -yaklaşık bir ay- rahatım...
Başa dön
_
Selim TÜRKOĞLU

editör

Sağlık Durumu:
ülseratif kolit

Ülke / Şehir:
Türkiye/Ankara

MesajTarih: Pts 05 Ksm 2007, 18:35    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

bekir yazmış:
http://www.barsak.org/forum/viewtopic.php?t=636 linkindeki mesajdan;......Ramazan ortalarında, 6 aylık sıkıntıdan sonra, ishal kurumamıştı ama tuvalete çıkma sayısı 2 ye kadar düşmüştü. kanama ve kramplar kaybolmaya başlamıştı. iştahım açılmış ve kilo kaybı durmuştu.

Ramazandan sonra kanlı kramplı alevlenme olur gibi oldu bir iki kez, yeniden başlayacak diye endişe ederken,.....

Sn. Bekir, Ramazan ayı sonrasında yaşadığınızı belirttiğiniz sıkıntılar oruç tutmanızla ilgili olabilir. Elbetteki yukarıdaki paylaşımlarımızdada belirttiğimiz gibi oruç tutmanın birçok faydası var ancak hastalığınızı aktif döneminde pek faydası olmamış gibi...

Temmuz-2005
Başa dön
_
nahide

Sağlık Durumu:
ülseratif kolit

Ülke / Şehir:
Sinop

MesajTarih: Cum 20 Hzr 2008, 17:25    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Oruç tutma ile ilgili deneyimlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Hasta olmadan önce oruç tutuyordum. Fakat hastalığım süresince oruç tutamadım. Remisyona girdikten sonra (5yıldır) oruç tutmaya başladım,fakat ilk üç günden sonra kanamalarım yeniden ortaya çıktı. Bu denemeyi birkaç yıl sürdürdüm, hep aynı oldu. Anladığım kadarıyla sahurda yemek yiyip yatmak beni rahatsız ediyodu. Sabahları kalktığımda mideme taş oturmuş gibi hissediyodum ve hazımsızlık çekiyodum. Dolayısıyla müthiş kabızlık oluşuyordu. Tabi devamında da kanama başgösteriyodu. Doktoruma bu durumu anlattığımda, bana oruç tutmamamı söyledi. Yine de ben ramazanda ara ara oruç tutmaya çalışıyorum. Rahatsızlık hissetmeye başlayınca da bırakıyorum.
Başa dön
_
MANOLYA

Sağlık Durumu:
crohn

Ülke / Şehir:
türkiye*kocaeli

MesajTarih: Sal 12 Ağu 2008, 10:01    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ben bu sene tutacağım kısmetse
ilaçlarım 2*2ye düşücek zaten ben sahurda bir içerim sonra iftardanda sonra içerim diye düşünüyorum olmaz mı öyle? Gülümseme
_
ayşe KÖSE

Sağlık Durumu:
crohn

Ülke / Şehir:
TÜRKİYE/ERZİNCAN

MesajTarih: Cmt 23 Ağu 2008, 21:20    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

arkadaşlar ramazan yaklaştı ve benide oruç tutabilirmiyim telaşı sardı.2 yıldır drum izin vermediği için ve ilaçlarım fazla olduğu için tutamıyordum.geçen yıl iki gün tuttum.açlık yönünden bir sıkıntı çekmedim ama duygusal yönden çok yoğun günler yaşadım.nedendir bilmem iki gün boyunca hiçbir sebep olmadan ağladım.şimdi kendimi iyi hissediyorum ama tutarsam hastalanırmıyım diye tutmazsam vicdanen rahatsız olurum diye düşünüyorum.fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Başa dön
_
nahide

Sağlık Durumu:
ülseratif kolit

Ülke / Şehir:
Sinop

MesajTarih: Pzr 24 Ağu 2008, 12:22    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Ayşe'cim, ben de oruç tutamayanlardanım. Çünkü sahurda yemek yiyip yatınca kalktığım zaman mideme taş oturmuş gibi hissediyorum ve günboyu rahatsızlığım devam ediyor. Tabi peşinden de çok fena kabız oluyorum devamın da da kanama kaçınılmaz oluyor. Doktorumla bu konuyu konuştum, o da oruç tutmamamı önerdi ama dediğin gibi insan vicdanen rahatsızlık duyuyor. Her ramazan, acaba bu defa tutabilirmiyim diye denemeye başlıyorum 3 günden sonra orucu bırakmak zorunda kalıyorum. Sağlığımız herşeyden önemli, zaten dinen de hasta olanlara oruç farz değil. Onun için tedirgin olma. Hep sağlıklı kalmamız dileğiyle...
Başa dön
_
Serap

Sağlık Durumu:
crohn hastası yakını

Ülke / Şehir:
Türkiye/Antalya

MesajTarih: Pzr 24 Ağu 2008, 22:24    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Oğlumun doktoruna sorduk,oruç tutabilir mi diye.Açıkcası ben tutabilsin istiyordum(her nekadar ben tutamasam da),çünkü 5 yaşından beri tutardı ama ama 6 senedir bırakmak zorunda kaldı.Doktorumuz ilaç aralıklarının(günde üç defa alıyor)çok açılacağını,tutmaması gerektiğini söyledi.
güçlü

Sağlık Durumu:
Ülseratİf kolİt

Ülke / Şehir:
ANKARA

MesajTarih: Sal 02 Eyl 2008, 13:15    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

merhabalar
ben 4 senedir ük hastasıyım hastalığımdan öncede oruç tutuyordum. Hastalığımın ilk iki senesi çok ilaç kullandığım için tutamadım , fitresini vermiştim .Geçen sene 3x2 ilaç kullanıyordum doktroruma sorduğumda tutma demişti (vücudun oruçken göstereceği farklı reaksiyonlar olabilir diye) Ama ben vicdanen rahatsızlık duyduğum için kendime sıkıntı strese sokmaktansa denemeyi istedim ve ilacı iftar, iftar sonrası ve sahur olmak üzere içtim ve orucumuda çok rahat tuttum. Bu sene 2x2 ilaç kullandığım için çok daha kolay tutarım diye düşünmüştüm ama ilk gün akşam üzeri böbreklerimin çok ağrıdı ve bunun susuzluktan olduğunu düşünmüştüm.(Biraz önce de okuduğum mesajlardan bunun doğru olduğu kanısına vardım. )Bu gün iyi gidiyor ama benim bu paylaşım sitesinde gördüğüm kadarıyla bu hastalık herkeste farklı farklı bir süreç işliyor. O yüzden kişi doktoruyla birlikte buna karar vermeli sonuçta orucun telafisi var ama sağlığımızın....
Başa dön
_
güçlü

Sağlık Durumu:
Ülseratİf kolİt

Ülke / Şehir:
ANKARA

MesajTarih: Sal 02 Eyl 2008, 13:24    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

birde oruç tutmak isteyen arkadaşlara sahurda hafif bir kahvaltı ya da bir kase çorba içmelerini tavsiye edebilirim. ben öyle yaptım şişkinlik ya da kabızlık gibi sorunlar yaşamadım. İftarda da azar azar ve yavaş yavaş yiyecekleri tüketiyorum.
Genede önce sağlığımız arkadaşlar Allah kalbimizi niyetimizi bilir Allah hepimize acil şifalar versin hepinize hayırlı ramazanlar
Başa dön
_
nursima

Sağlık Durumu:
ülseratif kolit

Ülke / Şehir:
türkiye\istanbul

MesajTarih: Çrş 03 Eyl 2008, 23:45    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

bende oruç tutmuyorum hem hamilelikten hemde ilaçardan dolayı. ilaç içmiyo olmasaydımda tutamazdım sanırım. çünkü çok sık acıkıyorum yemeyincede başım dönüyor. Üzgün sürekli yiyorum tam 10 kilo almışım Şaşırmış
Başa dön
_
Serap

Sağlık Durumu:
crohn hastası yakını

Ülke / Şehir:
Türkiye/Antalya

MesajTarih: Prş 04 Eyl 2008, 00:31    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Nursima'cığım gerçekten çok kilo almışsın.6ayda 10 kilo: Mutlu Besleyici ama kalorisi düşük gıdalar almaya çalış ve bol bol yürü,doğumdan sonra kilo vereceğim diye uğraşırsın sonra.
ayşe KÖSE

Sağlık Durumu:
crohn

Ülke / Şehir:
TÜRKİYE/ERZİNCAN

MesajTarih: Prş 04 Eyl 2008, 16:50    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

iki yıllık aradan sonra tekrar oruç tutabilmenin heyecanını yaşıyorum.2 gündür orucum.çok şükür bir sıkıntım yok.fakat hiçbirşey yiyemiyorum.ne iftarda nede sahrda birşey yiyebiliyorum.zaten zayıftım .iştahlı olan arkadaşlar bunu nasıl beceriyorsunuz.ah keşke biraz kiloda ben alabilsem
Başa dön
_
Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    BARSAK.org Forum Ana Sayfa -> İbh ve 'bir konu' Tüm zamanlar GMT + 3 Saat
Sayfaya git 1, 2  Sonraki
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız