FavoritesSık Kullanılanlara Ekle
 Açılış Sayfası YapAçılış Sayfası Yap
Geçerli Zaman: Cum 19 Arl 2014, 20:22

Kayıt ol   |  Giriş Yap

BARSAK.org SLOGAN
BARSAK.org

BARSAK.org'la tanış,
Artık kolitinle barış,
Dök içini, paylaş, tartış,
Yakındır remisyona varış..
sloganı yazan: begonia
dahası BURADA tıklayınız

Süt

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    BARSAK.org Forum Ana Sayfa -> İçecekler
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
EnginENGİNER

editör

Sağlık Durumu:
crohn

Ülke / Şehir:
Türkiye / Balıkesir - İzmir

MesajTarih: Cum 13 Nis 2007, 12:10    Mesaj konusu: Süt Alıntıyla Cevap Gönder

Bende, birçok İBH'ta görülebileceği üzere "laktoz intoleransı" var.
Yani süt şekeri olan laktozu vücut sindiremediği için, süt ve sütten yapılan besinler tüketildiğinde emilemiyor. Ancak Fermantasyon geçirdiğinden dolayı Peynir ya da Yoğurt'un bir sakıncası dokunmadığı gibi, Yoğurt barsak dostu besinler sıralamasında (bence) ilk sırada yer almaktadır.

Bu nedenledir ki, eğer süt ve özellikle sütlü tatlılar rahatsızlık veriyorsa piyasada bulunan Laktaz ya da Laktozsuz süt olarak satılan ürünlerin tüketilmesi tavsiye edilir. ve bol bol da Yoğurt yenmeli, tabi çok soğuk olmamasına özen gösterin.
_
kivanc

Sağlık Durumu:
ülseratif kolit

Ülke / Şehir:
türkiye/istanbul

MesajTarih: Cum 15 Hzr 2007, 11:38    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ben 2005 yılından beri ülseratif kolit hastasıyım. hastalığım başından beri aktif seyrediyor. 24 yaşında erkek hastayım. doktorlarım amaeliyat öneriyorlar ama çok fazla kafa takmadığım ve bu hastalığı kabullendiğim için şimdilik düşünmüyorum. yediklerimle hastalığım çok ilgili. doktorlar herşeyi ye diyorlar ama. meyve ve sebze yemek dokuyor. süt ve süt tatlıları dokunuyor. kızarmalarda öyle. sadece şeftali ve muz yiyebiliyorum meyve olarak. sebzeleride pişiriyorum. ama pişsede fasulye nohut, bakla gibi besinler yiyemiyorum. daha fazla et ürünler, tavuk gibi gıdalar, patetes yemekleri tüketiyorum. bunlar dokunmuyor. sanırım her kişide bu hastalık farklı seyrediyor.
Başa dön
_
melisam

Sağlık Durumu:
crohn

Ülke / Şehir:
türkiye-istanbul

MesajTarih: Prş 04 Ekm 2007, 10:13    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Göz Kırpmak mrb evet bencede bu hastalık herkeste farklı seyrediyor bencede bunu kendimizde test etmeliyiz dokunduğunu hissettiğimiz şeyleri tüketmemeliyiz zten tüketmekte imkansız dimi isteskte olmuyor sevdiğimiz yiycekler bile bize çok uzaklaşıyor biraz !dikkat hepsi bu
Site Editörü

Sağlık Durumu:

Ülke / Şehir:
Türkiye/Ankara

MesajTarih: Prş 04 Ekm 2007, 14:59    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

izzet yazmış:
Aşağıda süt ile ilgili bazı linkler var

http://www.mtbtr.com/forum/forum_posts.asp?TID=3940&PN=1

http://www.mtbtr.com/forum/forum_posts.asp?TID=1839&KW=s%FCt

Sonuçta bildiğiniz şeyi için ve yiyin...
Başa dön
_
Mr_Bloom

Sağlık Durumu:
Ü.k.remisyon

Ülke / Şehir:
İstanbul

MesajTarih: Cmt 24 Ksm 2007, 21:26    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Ben süt içtim ama tolerans ve intolerans ayrımını yapamadım açıkcası. Tam olarak nasıl anlarız bunu?
fatma

Sağlık Durumu:
ülser aktif kolit

Ülke / Şehir:
Bursa

MesajTarih: Pzr 03 Şub 2008, 22:13    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

bizim bu ü.k okadar farklı bir hastalıkki perhizi yok.kimilerinin yiyebilirsin dediğini kimileri kesinlikle yeme içme diyor kafa karışıyor.yumurta süt yoğurt iyi gelir diyenlerin yanında gaz yaptığı için tavsiye etmeyenlerde var.şişkinlik hissettiğim süt içiyorum bağırsak hareket ediyor ishal başlıyor.tabi karın ağrısıda oluyor.bu kararsızlık çaresizlik çekilir gibi değil.
Başa dön
_
ali_1987

Sağlık Durumu:
crohn

Ülke / Şehir:
istanbul

MesajTarih: Pts 03 Mar 2008, 16:33    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ben 2007den beri crohn hastasıyım yaklaşık 8 aydır süt içmiyorum
çok zararını gördüm içtiğim zaman hemen wcdeydim allah hepimize şifa versin Mutlu Mutlu
Başa dön
_
Selim TÜRKOĞLU

editör

Sağlık Durumu:
ülseratif kolit

Ülke / Şehir:
Türkiye/Ankara

MesajTarih: Prş 06 Mar 2008, 15:07    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ufuk yazmış:
merhaba herkese.2005 yılında crohn teşhisi konulmustu.zayıf bir vücudum var.bu yüzden yatmadan ballı süt içip dirençli olmaya çalışıyorum.sütün zararlı olduğunu duydum.bu kişiden kişiye değişiyor mu yoksa genel olarak herkese verdiği zarar aynı mı?
Başa dön
_
fahriyergin

Sağlık Durumu:
Ülseratİf kolİt

Ülke / Şehir:
İSTANBUL

MesajTarih: Prş 06 Mar 2008, 21:24    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

merhabalar ben de 2 senedir ü.k hastasıyım bana süt hiç dokunmuyor bence bu süt konusu herkeste farklı etki yapıyor deneyip görmek lazım.
Selim TÜRKOĞLU

editör

Sağlık Durumu:
ülseratif kolit

Ülke / Şehir:
Türkiye/Ankara

MesajTarih: Sal 25 Mar 2008, 16:37    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Pastörize süt hakkında bildiklerimiz ve bilmediklerimiz için;

http://www.barsak.org/forum/viewtopic.php?t=1258 <<<TIKLAYINIZ

Temmuz-2005
7x24 BARSAK.org/1x1 C Vitamini 1000mg. tablet/ 1x1 New Life Efa Daily 670mg.
Başa dön
_
Selim TÜRKOĞLU

editör

Sağlık Durumu:
ülseratif kolit

Ülke / Şehir:
Türkiye/Ankara

MesajTarih: Pts 31 Mar 2008, 16:25    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

gıyasettin yazmış:
arkadaşlar bana süt ve süt mamüller yasaklandı bu konuda yardımlarınızı beklitorum 18 senedir crohn hastasıyım tşk
Başa dön
_
Mr_Bloom

Sağlık Durumu:
Ü.k.remisyon

Ülke / Şehir:
İstanbul

MesajTarih: Sal 27 May 2008, 18:40    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Süte karşı bir duyarlılığım olmadığını artık anlamış bulunuyorum. Kaç gündür süt içiyorum, şişkinlik, ağrı ya da benzeri başka olumsuzluk görmedim.

Bir de tavsiyemdir taze sıkılmış elma suyuyla da güzel oluyor.
Serap

Sağlık Durumu:
crohn hastası yakını

Ülke / Şehir:
Türkiye/Antalya

MesajTarih: Sal 27 May 2008, 19:33    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Süt+Elma suyu mu???
Mr_Bloom

Sağlık Durumu:
Ü.k.remisyon

Ülke / Şehir:
İstanbul

MesajTarih: Sal 27 May 2008, 20:29    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Serap yazmış:
Süt+Elma suyu mu???

Evet tadı çok güzel oluyor Serap Hanım. Özellikle sütün kokusundan hoşlanmayanlar için birebir. Yaz için de ideal.
EnginENGİNER

editör

Sağlık Durumu:
crohn

Ülke / Şehir:

MesajTarih: Pzr 23 Ksm 2008, 02:42    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

sahin yazmış:
ya su dışında içecek tüketmemeye çalışıorum mümkün olduğunca..ancak son zamanlarda süt hayranlığım yine had safhaya çıktı..yurdumuzun kantini sıcak süt uygulaması başlatınca arkadaşların elinde görüp dayanamıyorum..çocukluğumda annemin kaynatıp bizlere bardak bardak içirmesi aklıma geliyor ve kendimi tutamıyorum..sütün çok zararlı olduğunu duydum..ne kadar zararlı onu bilmiyorum..beni bilgilendirirseniz sevinirim..bu arada ben kabızım ve iyi geliyor..işime yarıyor yani...
Başa dön
_
mehmet68

Sağlık Durumu:
opera/crohn

Ülke / Şehir:
türkiye/istanbul

MesajTarih: Pts 24 Ksm 2008, 17:46    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

engin bey ben sizin yazınızı okumadan önce laktat süt aldım denemek için ilk gün rahatsız etmedi ikinci gün isal başladı bana iyi gelmediğini biliyordum ama ameliyat olduktan sonra bi deneyim dedim kalınbağırsağı aldılar belki dokunmaz diye ama yine isal yapıyor.
Başa dön
_
EnginENGİNER

editör

Sağlık Durumu:
crohn

Ülke / Şehir:

MesajTarih: Pts 24 Ksm 2008, 19:56    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Mehmet, tüketilen gıda kadar tüketim şekli ve miktar da çok önemli.

Özellikle dolaptan çıkardıktan sonra sütü ılıtırsanız (aşırı sıcak ve aşırı soğuk bizler için pek iyi değil) ve başlangıçta bir çay bardağı içip, gün geçtikçe miktarı arttırısanız belki bünyeniz uyum sağlayabilir. denemekte fayda var.

Bir de piyasada iki marka bulunmakta, isim vermeye gerek yok ancak birisinde az miktarda da olsa laktoz var, diğerinde ise hiç yok ve aynı zamanda light formuyla satış yapılıyor, benim tercihim o yönde oluyor.
_
rue

Sağlık Durumu:
Ülseratif kolit

Ülke / Şehir:
Türkiye/Kuşadası

MesajTarih: Çrş 26 Ksm 2008, 12:37    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

paylaşım için teşekkürler.malesef ben de 5 aydır süt ve süt ürünü kullanmıyorum.1 ay sonraki kontrolden sonra ilk işim laktoz içermeyen sütten yapılmış pasta yemek olcak Mutlu
Başa dön
_
EnginENGİNER

editör

Sağlık Durumu:
crohn

Ülke / Şehir:

MesajTarih: Cum 04 Arl 2009, 01:39    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Armond yazmış:
Sutun icindeki laktoz sekerini vucudumuz kullanabilmesi icin onu glukoza cevirmesi gerekir. Bu islem icin gereken laktaz enzimi bircok desin sindirim enzimini ureten ve salgilayan pankreasda degil direk olarak ince bagirsakta bulunur. Herkesde laktaz enzimi dogum sonrasi ilk iki yildan sonra azalmaya baslar. Bu gercek, su soruyu da akla getirir, acaba yaratilis olarak sut sadece yeni dogmuslarin anne sutu ile beslenmesi icin midir? Neyse konumuz bu degil zaten.

Basta genetik faktorler olmak uzere, iki yasindan sonra bazi nedenlerle ince bagirsakdaki laktaz enzimi azalimi cok fazlalsir ve laktoz enzimi yetersigi veya laktos toleranssizligina neden olur. Bu forumlarin konusu olan iltihapli bagirsak hastalari ve irritabil bagirsak sendromu hastalarinin onemli bir bolumunde laktoz toleranssizligi problemi vardir. Bu durumda ilk onerilen sut urunlerinden uzak kalmak , ev yogurdu haric. Yogurtta , faydali bakterilerin sutu mayalamasi yani sutteki laktoz sekerini , laktik aside cevirmesi ile sute nazaran daha az laktoz vardir. Yogurt basliginda ancak mayalama suresini 24 saate cikararak, laktoz seviyesini en mumkun seviyede azaltilabilecegini yazmistim. Fakat 24 saat mayalama bile ki 24 saatten sonra mayalama duruyor, yogurtta hala az da olsa mayalanmamis laktoz kaliyor. Bu da ust seviyede laktoz toleranssizligi olanlarin yogurdu bile tolare edememesine yol aciyor.

Sut urunlerinden uzak durmaktan baska bir cozum daha var. Disaridan laktaz enzimi alinarak, sut urunlerindeki laktoz sekerini sindirmek mumkun. Laktaz enzimleri cigneme tabletleri ve kapsul destek olarak Amerika da mevcut, ben 1 yili askin kullaniyorum. Turkiye de var mi bilemiyorum. Yoksa ilgili is kolunda olanlar icin buyuk firsat oldugunu dusunuyorum Gülümseme

Bu laktaz enzimini sut ile direk birlestirip laktaz enzimsiz sutler de Amerikada market raflarinda cok gorulmeye basladi. Dondurma da yaptilar , ama yogurt yamadilar daha. Yani sonucta bu sutun icinde laktoz yerine glukoz var Gülümseme

Bu urunler sayesinde laktoz toleranssizligi olanlar normal sut ve sut urunu yiyebilecekler.

Not: Yogurt hastasi biri olarak, laktozsuz sut urunleri uretenler, yogurt uretmeyince, bu sutlerden yogurt olur mu diye denemeye karar verdim. Sonucta yogurt yapan bakterilerin cogalmasi / sutu mayalamasi icin sekere gerek var, glukoz da laktoz gibi seker. Birkac gun once denedim. Maya cok iyi tuttu, yogurt baya kati oldu. O yuzden basligi aciyim dedim. Eger marketinizde laktozsuz sut bulunuyorsa, yogrut yapmanizi tavsiye ederim. Afiyet olsun.
Başa dön
_
Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    BARSAK.org Forum Ana Sayfa -> İçecekler Tüm zamanlar GMT + 3 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız