FavoritesSık Kullanılanlara Ekle
 Açılış Sayfası YapAçılış Sayfası Yap
Geçerli Zaman: Çrş 30 Tem 2014, 14:06

Kayıt ol   |  Giriş Yap

BARSAK.org SLOGAN
BARSAK.org

BARSAK.org'la tanış,
Artık kolitinle barış,
Dök içini, paylaş, tartış,
Yakındır remisyona varış..
sloganı yazan: begonia
dahası BURADA tıklayınız

[Paylaşım] İbs'liyim ve Artık Korkmuyorum Sayfaya git 1, 2, 3  Sonraki

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    BARSAK.org Forum Ana Sayfa -> Genel Paylaşım & Tartışma
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
yvz

Sağlık Durumu:
ibs

Ülke / Şehir:
denizli

MesajTarih: Cum 23 Ksm 2007, 04:20    Mesaj konusu: [Paylaşım] İbs'liyim ve Artık Korkmuyorum Alıntıyla Cevap Gönder

Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba.benim sizlere bazı sorularım olacak rahatsızlığımla ilgili, yardımcı olursanız sevinirim.ben yaklaşık 4 aydır ishalim.önceleri günde 3 sefer filan büyük abdeste çıkıyoken şimdi bu 1e indi son 1 aydır.fakat baştan beri hep ishal şeklinde ,bağırsaklarımdaki sıvı hareketliliğini aşırı şekilde hissediyorum ve aşırı gaz çıkarıyorum.doktora gittm defalarca doktor bazı testler istedi yaptırdım her defasında da lökosit,eritrosit görülmedi oluyo test sonuçları.doktor da iltihabi bi durum yok deyip trankobuskas ve debridat isimli ilaçları kullanmamı kolonoskopi v.s gerek olmadığını söyledi her gidişimde.ama bu 4 aylık süre zarfında bağırsaklarımdaki hareketlilik ve ishal şekli hiç geçmedi.hiç ağrım olmuyo,uykudan ağrıyla ya da acil tuvalet ihtiyacıyla kalktığım hiç olmadı.sonraları artık bunu kafama takmamam gerektiğini düşündüm ama bu defa da yürürken anal bölgemde aşırı kaşıntı,yanma olmaya başladı,sonra tekrar doktora gittim.doktor test yaptırmamı istedi test sonuçları yine aynı çıkınca bi merhem verdi,bununla geçmezse tekrar gel dedi, onu kullanıyorum hala ama bu rahatsızlık da geçmedi tam olarak.psikolojim aşırı halde bozuldu,arkadaşlar sizce bendeki bu rahatsızlık bunun üzerine bu kadar düşünmemi gerektirir mi?yani sizlerin rahatsızlığınızın başladığı dönemlerdeki yakınmalarınızla örtüşüyo mu yakınmalarım?şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ederim ve yaşama sevinciniz,birbirinize bağlılığınız,sevginiz ve saygınızdan ötürü sizleri tebrik ederim.kimbilir belki bende crohn ya da ülseratif kolitimdir.öyle olsam da olmasam da beni de aranıza kabul ederseniz sevinirim,çünkü ben bu siteyi bulana kadar ülseratif kolit ya da crohn olmaktan çok korkuyodum,ama sizleri tanıdım ya,birbirinize bağlılığınızı gördüm ya, ARTIK KORKMUYORUM.sağlıklı,mutluhayırlı uzun ömürler dilerim herkese...-yavuz-
Didem Sakızlıgil

Sağlık Durumu:
crohn

Ülke / Şehir:
Türkiye/Kocaeli

MesajTarih: Cum 23 Ksm 2007, 10:17    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Merhabalar;

Öncelikle geçmiş olsun ve hoşgeldiniz.

Ben bir crohn hastasıyım ve ishal dışında şikayetlerim aşırı gaz, sürekli karında huzursuzluk ve ağrı ile başladı. Sırf bu yüzden apandisit ameliyatında direkten döndüm ama safra kesemden oldum. Peritonit dendi, akdeniz ateşinden şüphelenildi vs.

İshal dışında crohnda; kemik ağrıları, halsizlik, ciltte döküntü ve ateş de oluyor yani en azından ben de öyle. Bence ishal uzun süredir devam ettiğine göre ciddi olarak incelenmeli derim ben. Anal kaşıntı ve hassasiyete gelince bazen crohn sadece anüsü de tutabiliyormuş.

Ama bence herhangi bir gıdaya intolerans gelişmiş olma ihtimali de var. Ben hastalığımın en başından beri bazı gıdalara duyarlılık gösterdiğimi doktorlara anlatmaya çalıştım. Ama cevap hep şu oldu; dokunanı yeme dokunmayanı ye. Ne yazık ki bu kadar basit değil işte. Sadece gıda değil bazen gıdaların içindeki katkı maddeleri de dokunabiliyor.

Önümüzdeki günlerde Cerrahpaşa'da tedavi görmeye başlayacağım ama tedavi başlamadan önce benden ilk istedikleri gıda testi idi. Ki bu test yaklaşık 300 gıda maddesi için yapıldı gerçi henüz sonuçlar gelmedi ama bekliyorum.

Ciddi bir tetkik düşünseniz derim.

Saygılarımla.
Başa dön
_
Serap

Sağlık Durumu:
crohn hastası yakını

Ülke / Şehir:
Türkiye/Antalya

MesajTarih: Cum 23 Ksm 2007, 10:17    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Sevgili Yavuz
Benim oğlumda da bazen anlattığın durum oluyor.Haftalarca 1-3 arası ama ishal çıkıyor,gazı oluyor,başka hiçbir şikayeti olmuyor.Senin doktorunun branşı ne?Bir gastroentrologa gitsen iyi olur bence.
Geçmiş olsun.
semi

Sağlık Durumu:
crohn

Ülke / Şehir:
Türkiye / İstanbul

MesajTarih: Cum 23 Ksm 2007, 11:04    Mesaj konusu: Re: ARTIK KORKMUYORUM Alıntıyla Cevap Gönder

yvz yazmış:
Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba.benim sizlere bazı sorularım olacak rahatsızlığımla ilgili, yardımcı olursanız sevinirimyavuz-

Ben de bir enfeksiyon hastalıkları uzmanına gitmeni önereceğim..
_
yvz

Sağlık Durumu:
ibs

Ülke / Şehir:
denizli

MesajTarih: Cum 23 Ksm 2007, 11:58    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Sevgili DİDEM,SERAP VE SEMİ;ilginiz için teşekkür ederim.benim gittiğim doktor da gasroentrolog.fakat şikayetlerim geçmese de her defasında yaptırdığı testte lökosit,eritrosit görülmedi yazınca daha ileri tetkike gerek olmadığını,crohn ya da ülseratif kolit olsam lökosit ve eritrositin mutlaka görüleceğini söyledi.bu doğru mu?ama 6 aydır da geçmedi rahatsızlığım.bilmiyorum napcam,ama sıkıldım artık doktora her defasında gidip gelmek ve belirsizliğin hala geçmemiş olmasından. Çok Üzgün
Serap

Sağlık Durumu:
crohn hastası yakını

Ülke / Şehir:
Türkiye/Antalya

MesajTarih: Cum 23 Ksm 2007, 12:15    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Sevgili Yavuz seni yanlış yönlendirmekte asla istemem ama oğlumun gaita örneğinde de lökosit ve eritrosit genelde görülmez.
yvz

Sağlık Durumu:
ibs

Ülke / Şehir:
denizli

MesajTarih: Cum 23 Ksm 2007, 12:24    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

anladım Serap teşekkür ederim yardımın için.bana gastroentologa görünebilirsin demişsin.gittiğim dr gastroentrolog ve muayenehanesne gidiyorum her defasında.artık beni umursamıyo diye düşünmeye başladım...
acar (ibrahim)

Sağlık Durumu:
ülseratif kolit (pankolit)

Ülke / Şehir:
Türkiye/İstanbul

MesajTarih: Cum 23 Ksm 2007, 14:17    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Sn,Yavuz,hastalığımın ilk zamanları ben de ishalin ne olduğunu tam olarak anlamamıştım,dışkının şekil bozukluğu olarak değerlendiriyordum.Sonradan doktorlara danıştığımda,ishalin tam olarak ne olduğunu öğrendim.Eğer günde 3-4 defadan fazla dışarı çıkıyorsanız bu ishaldir.Siz sanırım günde 1-2 çıktığınızı yazmışsınız.Bu ishal değildir,her ne kadar dışkının şekli bozuk olsa bile (çamur kıvamında) Yani,ishal,dışkının şekline değil de dışarı çıkış sayısına göre değerlendiriliyor.Dışkılamadaki şekil değişikliği sanırım ilerde de düzelmiyor bu tür hastalıklarda.
Başa dön
_
oya

Sağlık Durumu:
Ülseratif kolit

Ülke / Şehir:
türkiye/ankara

MesajTarih: Cum 23 Ksm 2007, 17:52    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

bu hastalıgı ögrenmeden önce benimde kaşıntılarım ve arada akıntım olurdu dr'a gittim bana mikrop kapmışsındır deyip gönderdi daha sonra kanama başladı sonra ü.kolit denildi bence genel cerahha git kolonoskopi iste için rahat olsun hemoritde olabilir bazen amip de ancak 3-4 tahlilde çıkıyor. geçmiş olsun.
yvz

Sağlık Durumu:
ibs

Ülke / Şehir:
denizli

MesajTarih: Cum 23 Ksm 2007, 19:17    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

arkadaşlar çok teşekkür ederim yardımlarınız için,evet en iyisi bi genel cerraha gidip tekrar sorunu detaylarıyla ele almak.Allah herkese sağlık,sıhhat nasip etsin...
yvz

Sağlık Durumu:
ibs

Ülke / Şehir:
denizli

MesajTarih: Cum 23 Ksm 2007, 19:23    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

bi de arkadaşlar kolonoskopi devlet hastanelerinde yapılıyo mu ya da nerelerde yapılıyo?zor mudur ve riski var mı?teşekkürler
oya

Sağlık Durumu:
Ülseratif kolit

Ülke / Şehir:
türkiye/ankara

MesajTarih: Cum 23 Ksm 2007, 19:31    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

devlet hastenelerde yapılıyo hiç bi riski yok aydınladırsın hiç değilse.
yvz

Sağlık Durumu:
ibs

Ülke / Şehir:
denizli

MesajTarih: Cmt 24 Ksm 2007, 01:49    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ben tavsiye üzerine genel cerraha gitcektim Engin.ama anladım anlatmak istediğini tşkkr ederim dr değiştirmeden aynı dr gitcem sorun devam ederse,ama haliyle stres düzeyim arttı yakınmalarımın gecmemsinden.hayırlısı olsun ne diyelim.saygılar...
oya

Sağlık Durumu:
Ülseratif kolit

Ülke / Şehir:
türkiye/ankara

MesajTarih: Cmt 24 Ksm 2007, 12:38    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

genel cerrah hemen kesip biçmiyo ben sadece cerrahdan kolonoskopi istemesini belirtim oda yavuz beyin dr'u hakkında söyledikleri için. ben ilk cerraha gitmiştim o yönlendirmişti.
Gülhan

Sağlık Durumu:
crohn

Ülke / Şehir:
TÜRKİYE/ANKARA

MesajTarih: Cmt 24 Ksm 2007, 15:13    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Bence de bir gastroentoloji prof.dr.a gitmelisin.Ben de ilk cerraha gittim.İlçedeyim ve gastro bölümü yok.Oya hanım şanslıymış.Bana ilk hemoroit dedi ve hemoroit ilaçları kullandım,geçmedi ve ilk başlarda olmayan karın ağrıları ve ishal olmaya başladım.Dayanamaz duruma gelince tekrar gittim.Bu sefer de çatlak var dedi.Hamileydim.Hamilelik bitiminde ameliyat edeceğim dedi.Ben 4 aylık hamileydim ve o zamana kadar bu ağrıya dayanamayacağımı söyleyince istersen bir gastroentolojiye görün dedi.Hamile olmasam belki de ameliyatlıydım şimdi.Orada yapılan az bir mesafeli kolonoskopi ile ülseratif kolit dendi.Sonraki takiplerim sonucu crohn dediler.Ama bana hamileyken bile yapıldı.Öyle çok riskli bişey değil.Ama uzman birine yaptır.Ben Ankara'ya yakınım ve oraya gidiyorum.İlk başta Yüksek İhtisas'a gidiyordum.Şimdi Ankara Tıp üniversite hastanesine gidiyorum.Ama doktorumu yakın çevrem çok araştırdı öylelikle bu doktoruma başladım.Memnunum da.Yalnız Yüksek İhtisasda da olsun burada da olsun çok uzaktan dışardan gelenler çok.Ben bu konuda en iyi hastaneyi Yüksek İhtisas ve Ankara Tıp diye biliyorum.Belki Ankara veya İstanbul ya da arkadaşımızın dediği gibi İzmir gibi büyük illerde,bu alanda iyi bilinmiş bir hastaneye gitsen daha iyi olur.Geçmiş olsun.
Başa dön
_
yvz

Sağlık Durumu:
ibs

Ülke / Şehir:
denizli

MesajTarih: Cmt 24 Ksm 2007, 16:04    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

aman Engin abi cerrahlardan baya dertlisin zaten,bahsettiğin cerrahlar önüne filan çıkarlarsa hakim ol abi kendine Gülümseme Oya hanım da sağolsun yardımcı olabilmek için cerraha git dedi.Gülhan hanımın da sölediği gibi en olmadı İzmir'de bi prof.düşüncem artık.ama önce Denizli'de farklı bi gastroentrloğa gideyim bakayım sonuç ne olacak.valla deli demelerinden korkuyorum iiice stresim arttı Mutlu neyse bi gideyim de tekrar dr a,burada tavsiye ve görüşlerinizi isticem sonuca göre,tabi eğer sizi sıkmıyosam.teşekkür ederim....
yvz

Sağlık Durumu:
ibs

Ülke / Şehir:
denizli

MesajTarih: Cmt 24 Ksm 2007, 16:09    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ya peki Gülhan hanım siz kolonoskopi olmadan önce gaitada gizli kan araması yapıldı mı?gaitada lökosit,eritrosit görüldükten sonra mı kolonoskopiye gönderildiniz.ya işte başta da söylediğim gibi benm dr um,iltihabi bi durum olsa lökosit eritrosit görülür diyo,o zaman kolonoskopiye gerek duyarız yoksa iltihabi lezyon düşünmeyiz diyo.ama Serap hanım da başta söylemişti oğlunda da fazla görülmezmiş lökosit ve eritrosit.
Gülhan

Sağlık Durumu:
crohn

Ülke / Şehir:
TÜRKİYE/ANKARA

MesajTarih: Cmt 24 Ksm 2007, 16:14    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Bende de lökosit veya eritrosit görülmedi.Hatta bu yaz çok ağır bir atak geçirdim.O zamanda yoktu.Siz yine de en garantili olarak ne olduğunu görmek için kolonoskopi yaptırın.Zararlı diye bişeyi yok ama acı veriyor tabii.Bu da belirsizlikten iyidir.Hiç değilse neyiniz olduğunu yada hiçbişeyiniz olmadığını anlamış olur ve kafanızdaki soru işaretlerini kaldırırsınız.
Başa dön
_
ayşe KÖSE

Sağlık Durumu:
crohn

Ülke / Şehir:
TÜRKİYE/ERZİNCAN

MesajTarih: Pzr 25 Ksm 2007, 19:56    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

yavuz bey. yazdıklarınızı okuduktan sonra ben de fikrimi söylemek istedim.ben erzincanda yaşıyorum.ilkrahatsızllandığımda bende genel cerraha gitmiştim.aslında yapılması gereken birçok tetkiki yaptırdı ama bir çare bulamadı.hastalığımı hemoroit olarak belirledi.ve ben ilk atağımı şans eseri ilaç kullanmadan atlattım.ama 3-4 ay sonra hastalık tekrar atak yaptı ve çok ilerlemişti.barsak delinme noktasına gelmişti.tabi şikayetlerimde çok fazlaydı.karın ağrısından duramıyor hiç birşey yiyip içemiyordum.işte o halde ankaraya geldim.erzincanlı bir genel cerrah vardı .ona gittim.o tahlilleri yaptıktansonra beni hemen gastroya yönlendirdi.hocam hemen ultrasonla bakar bakmaz ü.k teşhisi koydu ve beni apar topar hastaneye yatırdı.3 ay yattım.şimdi sana tavsiyem kesinlikle güvenebileceğin bir prof bul ve ankara istanbul gibi büyük yerlere git.hatta ankaraya gelebileceksen benim doktorumu tavsiye edebilirim.2006 nisanından beri remisyondayım .sık sık tahlillerimi yaptırıp hocama gönderiyorum.ama inanırmısın buranın yaptığı tahlillere bile güvenemiyorum,çünkü ankaradakinden çok farklı çıkıyor.sana ve tüm hastalara şifalar diliyorum
Başa dön
_
Mr_Bloom

Sağlık Durumu:
Ü.k.remisyon

Ülke / Şehir:
İstanbul

MesajTarih: Pzr 25 Ksm 2007, 21:27    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Sanırsam Crohn hastalığının teşhisi ÜKolite göre çok daha zor konuluyor. Bu da biraz haşarı çocukların saklambaç oynamasına benziyor. Ü kolit hep aynı yerlere saklanıyor. Aradığınızda onu nerede bulabileceğinizi biliyorsunuz. Ancak Crohn bazı saklandığı yerler bilinen ama beklenmedik biçimde de kuytu köşelere saklanan bir çocuk.

Şimdiki atağımda doktorum testlere bakıp gaitada da kan bulamayınca bana da spastik kolon teşhisi koymuştu. Yani belki sizinki de öyle olabilir; doktorum bana ilk önce Debridat vermişti ama yararı olmamıştı. Bu yüzden çok dikkatli davranıp, gaitada gizli kan testi yaptırırıken bile şüphelerinizi doğrultusunda iki adet gaita kabı isteyin. Ben öyle yaptım bir sabah gaitadamda gördüğüm kırmızılığı alıp hemen test yaptırdım. O kırmızılık her daim görünmüyordu. Test sonuçlarında kan çıktı. Doktorum bile çok şaşırdı. CRP çok düşüktü. CRP'ye bakarak iltihap olmadığını sandı. Herkese önerim gaitanızı sürekli kontrol edin. Pek hoş bir şey değil ama bağırsağımız mesajlarını bu yolla gönderiyor.

Tekrar geçmiş olsun.
yvz

Sağlık Durumu:
ibs

Ülke / Şehir:
denizli

MesajTarih: Pts 26 Ksm 2007, 01:25    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

teşekkürler mr bloom ve Ayşe hanım ilginiz için.bu arada durumumda buraya ilk ileti yazdığımdan beri bi değişme yok.Ayşe hanım eğer mahsuru yoksa prof.unuzun ismini ve Ankara'daki adresini gönderebilir misinz?yarın da gitcem dr'a eğer yine sonuç alamazsam sizin dr unuza giderim.teşekkür ederim...
Selim TÜRKOĞLU

editör

Sağlık Durumu:
ülseratif kolit

Ülke / Şehir:
Türkiye/Ankara

MesajTarih: Pts 26 Ksm 2007, 02:16    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Sitemizde birçok sağlık sitesinde olduğu gibi doktor adı vb. konularında paylaşım yapmamız vb. sakıncaları nedeniyle şimdilik mümkün değildir... Aşağıdaki linktede önceden bu konudaki paylaşımları bulabilirsiniz.

http://www.barsak.org/forum/viewtopic.php?t=533

Temmuz-2005
7x24 BARSAK.org/1x1 C Vitamini 1000mg. tablet/ 1x1 New Life Efa Daily 670mg.
Başa dön
_
ayşe KÖSE

Sağlık Durumu:
crohn

Ülke / Şehir:
TÜRKİYE/ERZİNCAN

MesajTarih: Pts 26 Ksm 2007, 22:44    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

sayın yavuz bey,doktorumun ismini gönderemiyorum.yalnız ünüversite hastanasine gitmenizi tavsiye edebilirim.acil şifalar dilerim
Başa dön
_
yvz

Sağlık Durumu:
ibs

Ülke / Şehir:
denizli

MesajTarih: Sal 27 Ksm 2007, 12:47    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

arkadaşlar dün dr a gittim,en sonunda kolonoskopiye karar verdi.ama seni uyutcam hafif dedi ve drazem isimli bi iğne verdi ve gelirken onu da yanında getir dedi.sonra 3 şişe ishal yapcı şurup verdi.cuma günü akşam 7 den 12 ye kadar iç, bağırsakların temzlensin işlem öncesi dedi.tadı kötü değildir vişne tadındadır dedi.arkadaşlar şimdi bu işlem olurken ben sersem,yarı uyku halinde mi olcam,yoksa tamamen uyutcak mı beni?strse girdim.kolonoskopiyle sonucu koyuan teşhise güvenebilirim dimi arkadaşlar?teşekkürler...
Mr_Bloom

Sağlık Durumu:
Ü.k.remisyon

Ülke / Şehir:
İstanbul

MesajTarih: Sal 27 Ksm 2007, 14:14    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

yvz yazmış:
arkadaşlar dün dr a gittim,en sonunda kolonoskopiye karar verdi.ama seni uyutcam hafif dedi ve drazem isimli bi iğne verdi ve gelirken onu da yanında getir dedi.sonra 3 şişe ishal yapcı şurup verdi.cuma günü akşam 7 den 12 ye kadar iç, bağırsakların temzlensin işlem öncesi dedi.tadı kötü değildir vişne tadındadır dedi.arkadaşlar şimdi bu işlem olurken ben sersem,yarı uyku halinde mi olcam,yoksa tamamen uyutcak mı beni?strse girdim.kolonoskopiyle sonucu koyuan teşhise güvenebilirim dimi arkadaşlar?teşekkürler...

kolonoskopi, kalın bağırsağını ve ince bağırsağının kalın bağırsakla birleşme yerini inceleyebiliyor. Eğer kalın bağırsağını tutan bir hastalık isen bu net biçimde görülür. Yani eğer ülseratif kolit isen bunu net biçimde anlaşılır. Ama Crohn hastası da olabilirsin (eğer crohn kalın bağırsağını tutmamış ise) o takdirde belki bu inceleme kesin teşhis konulmasına yeterli gelmeyebilir.

Kolonoskopi de kimi doktorlar ilk birkaç dakika uyutmayı pek tercih etmiyorlar. Bu da cihazın bağırsağına girişi sonrasında örneğin ağız üstü yatman gerekebileceği içindir. Ancak bu gerekmeyedebilir. İlk birkaç dakika biraz gergin olursun, sonra uyandığında herşey bitmiş olur.
geçmiş olsun
Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    BARSAK.org Forum Ana Sayfa -> Genel Paylaşım & Tartışma Tüm zamanlar GMT + 3 Saat
Sayfaya git 1, 2, 3  Sonraki
1. sayfa (Toplam 3 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız