FavoritesSık Kullanılanlara Ekle
 Açılış Sayfası YapAçılış Sayfası Yap
Geçerli Zaman: Çrş 26 Ksm 2014, 17:44

Kayıt ol   |  Giriş Yap

BARSAK.org SLOGAN
BARSAK.org

BARSAK.org'la tanış,
Artık kolitinle barış,
Dök içini, paylaş, tartış,
Yakındır remisyona varış..
sloganı yazan: begonia
dahası BURADA tıklayınız

Kalın bağırsağı alınan insanlar nasıl yaşıyor? Sayfaya git 1, 2, 3, 4  Sonraki

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    BARSAK.org Forum Ana Sayfa -> Cerrahi Operasyon
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
ahmetdedeoglu

Sağlık Durumu:
İbs-d

Ülke / Şehir:
İSTANBUL

MesajTarih: Sal 11 Arl 2007, 22:57    Mesaj konusu: Kalın bağırsağı alınan insanlar nasıl yaşıyor? Alıntıyla Cevap Gönder

uzun süre ü.kolitli olan hastalarda kalın bagırsagın tamamen alındıgını dumuşdum....ince bagırsagı baglıyolarmış anuse.......merak ettigim çok afedersiniz bu durumda dışkı sürekli ishalmi oluo...insan dışkısını tutabiliomu kalın bagırsak gibi...günde kaç kez tuvalete gidio bu insanlar...
galiba sertap erenerinde komple bagırsagı alınmışdı görünüm olarak çok iyi görünüo......
Başa dön
_
izzet

Sağlık Durumu:
crohn

Ülke / Şehir:
Edirne

MesajTarih: Pzr 30 Arl 2007, 20:03    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Burada kalınbağırsağın son kısmının(raktum) alınıp alınmadığına göre durum değişir.Rektumun diğer kalın bağırsak kısımlarından farkı kaslar(sfings) tarafından kontrol edilebilmesi.Rektum aynı zamanda bir depo görevide görür.Rektumda belli bir sürede toplanan dışkı kasların kasılmasıyla anüs açılır ve boşaltım gerçekleşir.Rektumdan önceki kısım olan sigmoidte belli bir su emilimi gerçekleşir.
Eğer rektumuda alınan bir kişinin ince bağırsağı anüse bağlanmaz batına yapay bir delik(ileostomi) açılarak boşaltım buradan sağlanır.Eğer rektum alınmamışsa bağlanabilir.Her iki durumda da normal sindirim sistemine sahip bi kişininki gibi bir dışkılama olmaz.Tabi sayısında bir artış olur kıvamda yumuşak olur.Bunlar birazda yenilen besinlere göre değişir .
Ulcerative

Sağlık Durumu:
Ülseratif kolit

Ülke / Şehir:
İstanbul

MesajTarih: Cum 15 Şub 2008, 11:49    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

izzet yazmış:
Burada kalınbağırsağın son kısmının(raktum) alınıp alınmadığına göre durum değişir.Rektumun diğer kalın bağırsak kısımlarından farkı kaslar(sfings) tarafından kontrol edilebilmesi.Rektum aynı zamanda bir depo görevide görür.Rektumda belli bir sürede toplanan dışkı kasların kasılmasıyla anüs açılır ve boşaltım gerçekleşir.Rektumdan önceki kısım olan sigmoidte belli bir su emilimi gerçekleşir.
Eğer rektumuda alınan bir kişinin ince bağırsağı anüse bağlanmaz batına yapay bir delik(ileostomi) açılarak boşaltım buradan sağlanır.Eğer rektum alınmamışsa bağlanabilir.Her iki durumda da normal sindirim sistemine sahip bi kişininki gibi bir dışkılama olmaz.Tabi sayısında bir artış olur kıvamda yumuşak olur.Bunlar birazda yenilen besinlere göre değişir .

Rektum alındığı zaman ince bağırsak bağlanmaz diye bir kaide yoktur.
Foruma yeni üyeyim ve 10 yıldır (ülseratif kolit) bu hastalıktan bayağı çektim. 32 kg kadar düşmüştüm. Son 2 senemi hastanelerde bir dizi (7 defa) cerrahi operelerle geçirdim. Gözünüz korkmasın eğer sabır ve inanç varsa gerisi gelir. Ben bir ara bayağı kendimi kaybetmiştim 3. opere sonrası. Hatta hastane camından atlamayı düşündüğüm bile oldu çektiğim acılar yüzünden. Şimdi gelelim konuya normalde bu hastalığın şu günlerde kesin tedavisi yok ve ilacın tedavisi bir yere kadardır. Hele steroidlerin vücudun bağışıklık sistemini bloke etmesi sonucunda artık başka organlarınız da işlevini yerine getirmemeye başlıyor. Bana ameliyat denildiğinde artık kaçacak deliğimin olmadığını zaten çoktan anlamıştım. Ameliyatı yetkili ve bu işin uzmanı olmuş ellerde yaptırmanın yollarını aradım. Buradan isim veriliyor mu bilmem veriliyorsa site yöneticileri izin verirse doktorumun ismini veririm.
Normalde opere olayı 2 defa olmalıydı. İlk operede kalın bağırsak komple alınır (rektum dahil çekuma kadar). Rektumun yerine ileal poş (j veya s Poş) yapılır. Bu poş bir nevi rektumun gördüğü işlevleri yerine getirir. Bana J poş yapıldı. S poş depolama açısından daha iyiydi fakat bünyem açısından J poş yapıldı.
İlk ameliyatta poş yapıldıktan sonra karnın sağ tarafına ileostomi (ince bağırsağın ağzını karın duvarına açma) yapılır. Ve içerdeki poş bağlantıların kaynaması için en az 3-4 ay süre beklenir. 3-4 ay sonra kontroller yapılır ve poş sağlamlaşmışsa bu sfer 2. opere olunur ve bu 2. operede karın duvarına açılan ince bağırsağın ağzı içeriye (poşa) bağlanır. Eğer semptomlar oluşmazsa artık yaşamın keyfini sürmeye başlayabilirsiniz. Şimdi ben niye 7 kez opere oldum ona gelelim. Benim steroid kullanmamdan dolayı bünyem bayağı zayıf düşmüştü. Dolayısı ile ilk operede rektum alınamadı ve poş yapılamadı. Kalın bağırsak rektuma kadar alındı. Fakat bu sefer ince bağırsağın ağzı karnımda apse yapınce tekrar ileostimi açıldı. Eski ileostomonin yeri bu sefer akıntıdan dolayı kapanmadı. Kendiliğinden kapanması gerekir ki buda bana bayağı sıkıntı ve acı çektirdi. Gerisi bayağı uzun ve acıklı hikayedir zaten. Yazmak istemiyorum açıkçası. Ama 2 yıldır hastane maceram bayağı psikolojimi bozdu ve şimdi bu hastalıktan kurtulduk ama bu sefer yaşanan stres ten dolayı el ve ayak parmaklarımda sedef çıktı Gülümseme
Neyse sonuçta rektumun yerine poş yapılıyor depo için. Başlarda büyük abdest sayısı çok olur sonra alışırsınız ve azalmaya başlıyor.
Kolay gele
izzet

Sağlık Durumu:
crohn

Ülke / Şehir:
Edirne

MesajTarih: Cmt 16 Şub 2008, 14:55    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Peki bu poş sfingslere nasıl bağlanıyor yoksa bağlanmıyor mu .O zaman tutma tutama olayı nasıl olacak..Rektumun depolama işlevi yanı sıra kaslar sayesinde kasılarak boşaltım işlevi nasıl gerçekleşecek?
Ulcerative

Sağlık Durumu:
Ülseratif kolit

Ülke / Şehir:
İstanbul

MesajTarih: Pzr 17 Şub 2008, 22:10    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

izzet yazmış:
Peki bu poş sfingslere nasıl bağlanıyor yoksa bağlanmıyor mu .O zaman tutma tutama olayı nasıl olacak..Rektumun depolama işlevi yanı sıra kaslar sayesinde kasılarak boşaltım işlevi nasıl gerçekleşecek?

Sfinktirlere bağlanmıyor. O kaslara dokunulmuyor doktorumun dediğine göre. Bir nevi bağlantı yapıyorlar. Dolayısı ile sfinktirler zarar görmüyor. Yoksa (Allah korusun) sfinktirler zarar görürse ömür boyu torbaya mahkum olursunuz.
dr.toros

editör

Sağlık Durumu:
ük

Ülke / Şehir:
türkiye/istanbul

MesajTarih: Sal 19 Şub 2008, 13:49    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Sayın ulcerative,operasyon öncesi tüm tıbbi ilaçlar kullanıldımı yani 3. basamak tedavideki imüran ve benzeri immün modülatör ilaçlarve 4. basamak tedavideki biyolojik ajanlar örneğin imfliximuab (remicade)
gibi.
Ulcerative

Sağlık Durumu:
Ülseratif kolit

Ülke / Şehir:
İstanbul

MesajTarih: Çrş 20 Şub 2008, 00:26    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Evet uzu süren ilça tedavilerim oldu. Hatta salofak bile artık etki etmediği için kesildi. Lavman lar da fayda etmemeye ve de artık sterodid damardan almaya başlamıştım. Artık bünyem bu ilaçları kaldırmamaya başladığı için ameliyat kesin oldu. Zira hayati tehlike arzetmeye başlamıştı...
dr.toros

editör

Sağlık Durumu:
ük

Ülke / Şehir:
türkiye/istanbul

MesajTarih: Çrş 20 Şub 2008, 12:07    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Ulcerative yazmış:
Evet uzu süren ilça tedavilerim oldu. Hatta salofak bile artık etki etmediği için kesildi. Lavman lar da fayda etmemeye ve de artık sterodid damardan almaya başlamıştım. Artık bünyem bu ilaçları kaldırmamaya başladığı için ameliyat kesin oldu. Zira hayati tehlike arzetmeye başlamıştı...

Sayın ulcerative ,genetik bir mutasyona uğradığınız anlaşılıyor.Tahmin ediyorum genetik testler de yapılmamıştır.Yine damardan siklosporin ve 4. basamak tedavisi remicade tedaviside denenmemiş.Oysa ki bu ilaçlarla ve TPN (barsağın tam istirahate alınması) tedavisiyle ameliyattan kurtulma olasılığı vardı.
Bu vaka , aynı derecede ağır olan hastaların operasyondan önce tüm basamak tedavilerini uygulatmalarını hatırlatmaya vesile olmuş oldu.

Ulcerative

Sağlık Durumu:
Ülseratif kolit

Ülke / Şehir:
İstanbul

MesajTarih: Cum 22 Şub 2008, 16:14    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Remicade tedavisi de denendi yan etkilerinden dolayı (artık katlanamaz hale gelmiştim) ameliyatı olayını bismillah deyip verdik.
Herşeyde bir hayır vardır. İnşallah ameliyatsız bir şekilde hastalığın tedavisi kesin bulunur.
dr.toros

editör

Sağlık Durumu:
ük

Ülke / Şehir:
türkiye/istanbul

MesajTarih: Cum 22 Şub 2008, 23:50    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Ulcerative yazmış:
Remicade tedavisi de denendi yan etkilerinden dolayı (artık katlanamaz hale gelmiştim) ameliyatı olayını bismillah deyip verdik.
Herşeyde bir hayır vardır. İnşallah ameliyatsız bir şekilde hastalığın tedavisi kesin bulunur.

Sanırım Humira adlı ilaç size yetişemedi,zira remicade ye cevap vermeyen veya yan etki oluşan hastalarda başarılı sonuçları var.Neyse ,her işte bir hayır var ifadeniz çok doğru.Kısacası yorgan gitti kavga da bitti denilebilir.
bozdemir49

Sağlık Durumu:
Ülseratif kolit(kalın bağırsağı alınmış)

Ülke / Şehir:
İstanbul

MesajTarih: Prş 28 Şub 2008, 16:49    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

İyi günler,

Foruma yeni kayıt oldum.2006 yılının nisan ayında ülseratif kolit nedeniyle kalın bağırsağımın tamamı alındı.Mayıs ayının 2 haftasında ince bağırsak anüse bağlandı.Geçmişe baktığımda şimdi çok iyiyim ve mutluyum.Günde 4/5 defa tuvalete gidiyorum ve tuvaleti kaçırma vs.sorunlarım yok.
Deneyimlerimi isteyenlerle paylaşabilirim.
Başa dön
_
Mr_Bloom

Sağlık Durumu:
Ü.k.remisyon

Ülke / Şehir:
İstanbul

MesajTarih: Prş 28 Şub 2008, 23:04    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

bozdemir49 yazmış:
İyi günler,

Foruma yeni kayıt oldum.2006 yılının nisan ayında ülseratif kolit nedeniyle kalın bağırsağımın tamamı alındı.Mayıs ayının 2 haftasında ince bağırsak anüse bağlandı.Geçmişe baktığımda şimdi çok iyiyim ve mutluyum.Günde 4/5 defa tuvalete gidiyorum ve tuvaleti kaçırma vs.sorunlarım yok.

Kalın bağırsağın vücut için besinlerden su emilimini de yaptığı belirtilir. Kalın bağırsağınızın tamamının alınması sonucu bu su emilimi nasıl düzenleniyor acaba?
dr.toros

editör

Sağlık Durumu:
ük

Ülke / Şehir:
türkiye/istanbul

MesajTarih: Cum 29 Şub 2008, 10:08    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

bozdemir49 yazmış:
İyi günler,

Sayın bozdemir kaç yıldır ÜK sınız ,atak sıklığı ve şiddeti ne kadardı hangi tedaviler uygulandı ve tedavilerin etkileri ne oldu.
bozdemir49

Sağlık Durumu:

Ülke / Şehir:
İstanbul

MesajTarih: Cum 29 Şub 2008, 10:39    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

dr.toros yazmış:
bozdemir49 yazmış:
İyi günler,

Sayın bozdemir kaç yıldır ÜK sınız ,atak sıklığı ve şiddeti ne kadardı hangi tedaviler uygulandı ve tedavilerin etkileri ne oldu.

1996 yılında teşhis konuldu.10 yıl sonunda ameliyat oldum.Atak sıklığından söz ediyorsunuz bende ataklar olmadı,görülen kanama çok azdı halsizkik sonucu kan tahlillerimde bu çıktı.Demir hapları midemi çok bozdu bir süre iğne oldum.Yoğun şikayetim iştahsızlıık ve kendimi yorgun hissetmemdi.2006 yılı başında tuvalete çıkma sıklığım artınca kortizon almaya başladım.İlk dönemler olumlu yanıt aldıysamda sonuna doğru eski halime döndüm.Dışarı çıkmaya korkar olmuştum.Ailemde bağırsak değil ama diğer kanser türlerinden ölümler olduğundan 2004 yılından itibaren cerrahi müdahaleyi kesin çözüm olduğundan ben ister olmuştum ve oldum.Merakınız varsa sonunda olanlardan da sözedebilirm.
Başa dön
_
bozdemir49

Sağlık Durumu:

Ülke / Şehir:
İstanbul

MesajTarih: Cum 29 Şub 2008, 10:40    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Mr_Bloom yazmış:
bozdemir49 yazmış:
İyi günler,

Kalın bağırsağın vücut için besinlerden su emilimini de yaptığı belirtilir. Kalın bağırsağınızın tamamının alınması sonucu bu su emilimi nasıl düzenleniyor acaba?

Bu sorunun yanıtını bilmiyorum ama yağ emilimi azalır diye söylenmişti.
Başa dön
_
dr.toros

editör

Sağlık Durumu:
ük

Ülke / Şehir:
türkiye/istanbul

MesajTarih: Cum 29 Şub 2008, 12:42    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Anlaşılan kanser önleme amacıyla bu yolu seçmişiniz.Ameliyat ve sonrası süreçte, yaşadıklarınızı anlatırsanız sevinirim.
ışık

Sağlık Durumu:
tanımsız

MesajTarih: Cum 29 Şub 2008, 13:07    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

çok geçmiş olsun sn. bozdemir 49.
iyi durumda yaşamanıza ve ameliyatınızdan sonra, memnuniyeti daha fazla olan bir yaşantı sürmenize çok sevindim.
ben de 2001 yılından bu yana crohn hastasıyım.ilk ameliyatımı olduğum 2004 yılından itibaren geçici kolostomi ile yaşıyorum.
tedavi edilemeyen crohn-ÜK rahatsızlıklarında kalın barsağın alınmasından sonra kalıcı kolostomi yoluna gidileceğini sandığımdan (okuduğum ve araştırdığım tüm bilgiler bu yönde idi çünkü), ümit ve beklentilerimi tamamen yitirmemek için bu şekilde yaşantıma (arazlarım günden güne daha da azalmış olduğu için) devam ediyorum.
yazınızı okumak kendi yönümden de beni çok sevindirdi. yaşadığınız böylesi bir ameliyatın İzmir 9 Eylül Üni. de bir prof'un yaptığını okumuştum.şu anda herhangi bir ilaç kullanıyor musunuz?
sitede dr., hastane vb. tavsiyelere izin olmadığı için size bu soruları soramıyorum. ancak site üzerinden iletişim kurmanın olanağı da yok sanırım.sizinle irtibata nasıl geçebilirim. istanbul'un hangi tarafında yaşıyorsunuz acaba?
sağlıcakla kalın, sağlıcakla kalalım hepimiz.
Başa dön
_
bozdemir49

Sağlık Durumu:

Ülke / Şehir:
İstanbul

MesajTarih: Cum 29 Şub 2008, 15:34    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ışık yazmış:
çok geçmiş olsun sn. bozdemir 49.
iyi durumda yaşamanıza ve ameliyatınızdan sonra, memnuniyeti daha fazla olan bir yaşantı sürmenize çok sevindim.
ben de 2001 yılından bu yana crohn hastasıyım.ilk ameliyatımı olduğum 2004 yılından itibaren geçici kolostomi ile yaşıyorum.
tedavi edilemeyen crohn-ÜK rahatsızlıklarında kalın barsağın alınmasından sonra kalıcı kolostomi yoluna gidileceğini sandığımdan (okuduğum ve araştırdığım tüm bilgiler bu yönde idi çünkü), ümit ve beklentilerimi tamamen yitirmemek için bu şekilde yaşantıma (arazlarım günden güne daha da azalmış olduğu için) devam ediyorum.
yazınızı okumak kendi yönümden de beni çok sevindirdi. yaşadığınız böylesi bir ameliyatın İzmir 9 Eylül Üni. de bir prof'un yaptığını okumuştum.şu anda herhangi bir ilaç kullanıyor musunuz?
sitede dr., hastane vb. tavsiyelere izin olmadığı için size bu soruları soramıyorum. ancak site üzerinden iletişim kurmanın olanağı da yok sanırım.sizinle irtibata nasıl geçebilirim. istanbul'un hangi tarafında yaşıyorsunuz acaba?
sağlıcakla kalın, sağlıcakla kalalım hepimiz.

İYİ GÜNLER,

Ben ülseratif kolitten rahatsızdım.2006 yılında bu nedenle kalın bağırsağımın tamamı alındı,yani benim sorunum kalınbağırsakla ilgiliydi ve şimdi o yok ve ben iyiyim.Ama bu tür ameliyatlar bildiğim kadarıyla birçok yerde yapılıyor.Sorununuz bu olsaydı (crohn ve sonuçları ile ilgili bilgim yok) ...Şu an değil total kolestomi ameliyatından buyana hiçbir ilaç kullanmıyorum.Benim yaşadıklarımla paralellik kuruyorsanız sorularınızı severek yanıtlarım.
Başa dön
_
bozdemir49

Sağlık Durumu:

Ülke / Şehir:
İstanbul

MesajTarih: Cum 29 Şub 2008, 15:48    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

dr.toros yazmış:
Anlaşılan kanser önleme amacıyla bu yolu seçmişiniz.Ameliyat ve sonrası süreçte, yaşadıklarınızı anlatırsanız sevinirim.

İyi günler,

Ülseratif kolitte araştırıp sorup öğrendiğim kadarıyla belli sürelerde kanser riski giderek artıyor.Öte yandan yıllık yapılan kolonoskopilerde 1,10 m olan kalın bağırsaktan 10 veya 15 parça alınıp patalojik muayene yapılıyor,sonuç temiz çıkıyor ama gerçekte parça alınmayan yerde kanserli hücreler olabiliyor.Üstelik erkeklerde kalın bağırsak kanserine yakalanma ve... ilk üç sırada.
Her 2 ameliyatım da iyi geçti ama sonrası bazı komplikasyonlar oldu uzun süre hastahanede kaldım (TOPLAM 34 GÜN)ve o süre zarfında en fazla 2 gün normal gıda alabildim serum ve insure ile beslenebildim.İki ameliyat arasında bel ağrısı çektim.Mayıs ila ağustos arasında buğday ve türevlerini kullanamadım(kusturuyordu)Ve ilginçtir 2007 temmuz ayına kadar hep koltukta ayakları uzatarak uyudum.o tarihten itibaren herşey normal.En mutlu olduğum şeylerin başında iştahla yemek yiyebilmek geliyor.

Genel olarak durum bu sipesifik olarak istediğiniz bilgi varsa bildiğm kadarıyla iletebilirim.
Başa dön
_
ışık

Sağlık Durumu:
tanımsız

MesajTarih: Cmt 01 Mar 2008, 12:09    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

merhabalar bozdemir 49,
2004 de, ist. dışında iken yaşadığım ilk ameliyatımdan sonra, tedavilerime yaşadığım şehirde devam etmek istemiştim. ikinci ameliyatıma kadar olan sürede, bir dönem tedavi görmüş ve sonrasında incelikli tetkikler olmadan ameliyat edilmiştim(bu arada; incelikli tetkiklerin neler olduğunu da bu site aracıılığı ile öğrendim ve öğreniyorum). ancak ist. da doktor seçimimde tam bir fiyasko içine düştüğümü daha sonraki tekrarlayan ameliyatlarımın başarısızlığını yaşayarak ve dr.'umun, iyileşemeyen hastalarını da çevremden görerek öğrendim. ( sizinki gibi bir ameliyatı benim doktorum da önermişti, ama insan güvenini yitirdiği zaman doktorunun inandırıcılığı kalmıyor. daha sonra ben bu konuyu araştırmış ve önceden yazdığım gibi; İzmir'de mümkün olabileceğini öğrenmiştim.). o günlerden beri ne bir tedavi görüyorum ne de yeni bir doktor gözetimi altındayım. çünkü tedaviye tekrar başlamak için hazır değilim ancak bu konudaki uzman doktorları araştırıyorum.
hastalığınızla ilgili merak ettiklerimin bazılarını daha önce yazdıklarınızdan okudum.tekrardan bir iki soru daha sormak istiyorum.
--sıvının, kalın barsakta emildiği bilindiğine göre, dışkınızın kıvamı hastalıksız insanınki gibi sağlıklı mı yoksa ishal durumunda mısınız?
--ishal durumuna sebep olan; süt ürünleri gibi besinleri rahatça tüketebiliyor musunuz?

hepimize sağlıklı günler dilerim.
Başa dön
_
bozdemir49

Sağlık Durumu:

Ülke / Şehir:
İstanbul

MesajTarih: Cmt 01 Mar 2008, 12:19    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ışık yazmış:
merhabalar bozdemir 49,
2004 de, ist. dışında iken yaşadığım ilk ameliyatımdan sonra, tedavilerime yaşadığım şehirde devam etmek istemiştim. ikinci ameliyatıma kadar olan sürede, bir dönem tedavi görmüş ve sonrasında incelikli tetkikler olmadan ameliyat edilmiştim(bu arada; incelikli tetkiklerin neler olduğunu da bu site aracıılığı ile öğrendim ve öğreniyorum). ancak ist. da doktor seçimimde tam bir fiyasko içine düştüğümü daha sonraki tekrarlayan ameliyatlarımın başarısızlığını yaşayarak ve dr.'umun, iyileşemeyen hastalarını da çevremden görerek öğrendim. ( sizinki gibi bir ameliyatı benim doktorum da önermişti, ama insan güvenini yitirdiği zaman doktorunun inandırıcılığı kalmıyor. daha sonra ben bu konuyu araştırmış ve önceden yazdığım gibi; İzmir'de mümkün olabileceğini öğrenmiştim.). o günlerden beri ne bir tedavi görüyorum ne de yeni bir doktor gözetimi altındayım. çünkü tedaviye tekrar başlamak için hazır değilim ancak bu konudaki uzman doktorları araştırıyorum.
hastalığınızla ilgili merak ettiklerimin bazılarını daha önce yazdıklarınızdan okudum.tekrardan bir iki soru daha sormak istiyorum.
--sıvının, kalın barsakta emildiği bilindiğine göre, dışkınızın kıvamı hastalıksız insanınki gibi sağlıklı mı yoksa ishal durumunda mısınız?
--ishal durumuna sebep olan; süt ürünleri gibi besinleri rahatça tüketebiliyor musunuz?

hepimize sağlıklı günler dilerim.

Dışkı emilim kalın bağırsakta olduğundan sağlıklı insanlarınki gibi değil ama ishal de değil.İkisi arası diyebiliriz.
Özellikle süt bende sorun yaratıyor,o da şu tuvalete çıkma sıklığını artırıyor.

Doktorum küçüklüğünü de bildiğim sevdiğim -özellikle bağırsak konusunda otorite-bir kişi.Kendisine ben çok güveniyordum hiç endişem olmadı daha iyi olacağım hakkında.

Sağlıklı günler dileğiyle
Başa dön
_
A.KIRCA

Sağlık Durumu:
Ülseratif kolit-total kolektomi

Ülke / Şehir:
Samsun

MesajTarih: Pts 03 Mar 2008, 03:47    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Merhaba arkadaşlar;Ben tanıışma bölümünde yazdığım gibi 1994 yılında ameliyat oldum.Kalın barsağın tamamı alındı.J formunda poş yapıldı.Ameliyat sonrası çok uzun , aylarca süren hastane macerası.Sürekli serumla beslenmeler vs. Bu arada yapılan poşta iltihaplanma yani poşitis. 1999 yılında iki defa ince barsak perforasyonu..Barsaklarda yapışmalar.Karın içinde abseler.POŞİTİS hala devam ediyor.Ben ameliyat öncesi amip kaptığım için hala anastomoz için bırakılan kalın barsak parçasında patolojide amip trofozoidleri görülüyor.Bu nedenle kortizon kullanamıyorum.Ameliyattan 14 yıl geçmesine rağmen sürekli salofalk lavman ve metronidazol kullanıyorum.Sonuçta ben başarılı bir ameliyat geçirmedim.Çok sık tuvalete gidiyorum ve atak dönemlerindeki gibi diyet yapıyorum.Benim önerim ameliyat kararı verirken acele etmeyin.Çare kalmadığına emin olun.Kim bilir o süre zarfında belki etkili bir ilaç bulunur.Herkese sağlıklı,mutlu günler diliyorum.
Başa dön
_
bozdemir49

Sağlık Durumu:

Ülke / Şehir:
İstanbul

MesajTarih: Pts 03 Mar 2008, 10:52    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

A.KIRCA yazmış:
Merhaba arkadaşlar;Ben tanıışma bölümünde yazdığım gibi 1994 yılında ameliyat oldum.Kalın barsağın tamamı alındı.J formunda poş yapıldı.Ameliyat sonrası çok uzun , aylarca süren hastane macerası.Sürekli serumla beslenmeler vs. Bu arada yapılan poşta iltihaplanma yani poşitis. 1999 yılında iki defa ince barsak perforasyonu..Barsaklarda yapışmalar.Karın içinde abseler.POŞİTİS hala devam ediyor.Ben ameliyat öncesi amip kaptığım için hala anastomoz için bırakılan kalın barsak parçasında patolojide amip trofozoidleri görülüyor.Bu nedenle kortizon kullanamıyorum.Ameliyattan 14 yıl geçmesine rağmen sürekli salofalk lavman ve metronidazol kullanıyorum.Sonuçta ben başarılı bir ameliyat geçirmedim.Çok sık tuvalete gidiyorum ve atak dönemlerindeki gibi diyet yapıyorum.Benim önerim ameliyat kararı verirken acele etmeyin.Çare kalmadığına emin olun.Kim bilir o süre zarfında belki etkili bir ilaç bulunur.Herkese sağlıklı,mutlu günler diliyorum.
İyi günler,

Çektiklerinize çok üzüldüm.Ben 2006 yılı nisan ayında ameliyat oldum.K.Bağırsağımın tamamı alındı.Hastahane dönemim benim de sorunlu oldu.benim bünyemin hassas olması nedeniyle.Ameliyat sonrası bel ağrısı yatamama uykusuzluk gibi sorunlarım oldu ama,doktorum zaten bu ameliyatın karaciğer naklinden sonra en zor ameliyat olduğunu iyileşme sürecinin de 6 hafta 6 ay ve 1 yıl olarak 3 aşamalı olduğunu söylemişti.Nitekim ameliyattan bir yıl sonra hemen hemen herşey yoluna girdi.Ben de ameliyatın son çare olduğunu düşünüyorum ama tamamen normale dönmek için de gerekli olduğunu düşünüyorum.Bir de tabii cerrah çok önemli.Ben bu konuda çok şanslıydım.Doktorumu 1 veya 2 yaşından beri tanıyordum benim kardeşim gibiydi.Herşeyimle olağanüstü ilgilendi ama hastahanede kaldığım sürede gördüm ki o her hasyasıyla çok yakından ilgileniyor.Biraz şans tabii.Herkese benimki gibi bir cerrah ve benim gibi bir sonuç dilerim.
Başa dön
_
hakan54

Sağlık Durumu:
Ülseratif kolit

Ülke / Şehir:
Sakarya

MesajTarih: Cum 25 Nis 2008, 17:32    Mesaj konusu: ileal po anal anestroz Alıntıyla Cevap Gönder

herkese selam yeni üyeyim hastalığımla ilgili bi kaç bişey paylaşmak istedim.2005 yılından beri ülseratif kolitim ilk baştan sol kolon tutulumlu idi daha sonra pan kolit oldu(bütün kolon iltihaplanması)bunu istinaden kortizon tedavisi uygulandı oda kemik erimesi yaptı.2008 yıl başı akşamı cerrah paşada ameliyat oldum ve kalın bağirsağımın tümü alındı ve ileal pos anal anastroz yapıldı.şuan ameliyat olalı 3 ay 25 gün oldu eskisi gibi değilim eski ağrılarım yok şuanki tek sorunum pos yapılan yerde kuyruk sokuğu bölgesinde bir noktada ağrı olması boşaltma hissi veriyo ve büyük abdest tutamama veya acilen tuvalete gitme hissi veriyo bununla ilgili tecrübesi olan veya geçmişteki tecrübelerimden isteyen varsa paylaşabilirim sağlıklıcakla...
hakan54

Sağlık Durumu:
Ülseratif kolit

Ülke / Şehir:
Sakarya

MesajTarih: Cmt 26 Nis 2008, 18:58    Mesaj konusu: sayın toros Alıntıyla Cevap Gönder

sayın toros ameliyat hiç yapacak bişey kalmadıysa tek çözüm 2008 yılbaşı ameliyat oldum şuan eskisinden biraz fazla tuvalete çıkıyorum biraz sorunlar var tabi ama günden güne düzeliyo eminim daha iyi olacak bana ileal pos anal anestroz yapıldı dışarı poşet hiç takılmadı.önce kapalı ameliyat başlandı ameliyat esnasında açığa dönüldü...
Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    BARSAK.org Forum Ana Sayfa -> Cerrahi Operasyon Tüm zamanlar GMT + 3 Saat
Sayfaya git 1, 2, 3, 4  Sonraki
1. sayfa (Toplam 4 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız