FavoritesSık Kullanılanlara Ekle
 Açılış Sayfası YapAçılış Sayfası Yap
Geçerli Zaman: Çrş 30 Tem 2014, 18:09

Kayıt ol   |  Giriş Yap

BARSAK.org SLOGAN
BARSAK.org

BARSAK.org'la tanış,
Artık kolitinle barış,
Dök içini, paylaş, tartış,
Yakındır remisyona varış..
sloganı yazan: begonia
dahası BURADA tıklayınız

[Tanı] İnce barsak pasaj grafisi

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    BARSAK.org Forum Ana Sayfa -> Tanı Yöntemleri
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
ahmetdedeoglu

Sağlık Durumu:
İbs-d

Ülke / Şehir:
İSTANBUL

MesajTarih: Cmt 29 Arl 2007, 17:47    Mesaj konusu: [Tanı] İnce barsak pasaj grafisi Alıntıyla Cevap Gönder

bende yaptırdım ama arkadaşların yaptırdıgı gibi burundan hortum veya agızdan hortum gibi şeyler yapılmadı..... duvar boyası kıvamında büyük bi şurup içdim içmesi zor çok yogun....sonra 20 dakkada bir rontgenim çekildi..bu kadar agrı sızı bişi yok......anlamadıgım burundan girilenle benim yaptırdıgım arasında ne fark varki...neden bazı doktor öyle bazısı böyle yapıyor..... Soru
Başa dön
_
ayşe

Sağlık Durumu:
crohn

Ülke / Şehir:
Türkiye/Samsun

MesajTarih: Cmt 29 Arl 2007, 23:03    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Senin yaptırdığın entoroklozis değil o yüzden farklı.Ben de çektirmiştim bahsettiğin röntgenden,ince barsak pasajı yazıyo sonuç kağıdımda.O röntgeni çeken doktor hiçbişey yok tertemiz demişti,doktorum kafi bulmadı ki entoroklizis istedi.Her ikisini de yaptırdım yani.
Başa dön
_
karanfil

Sağlık Durumu:
Ülseratİf kolİt

Ülke / Şehir:
TÜRKİYE/ANKARA

MesajTarih: Cmt 29 Arl 2007, 23:06    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Ahmet Bey, sızın yaptırdıgınız anladıgım kadarıyla ya ınce barsak pasaj grafısı ya da ömd(ozafagus-mıde-duedonum grafısı) yanı yaptırdıgınız enteroklızıs degıl cunku enteroklızıs grafısı agızdan kontrast madde verılerek cekılmez.Dıger arkadasların dedıgı gıbı burundan kateterle gırılır, yemek borusundan kateterı ılerletırsın,kateter mıdeden ıncebarsaga gectıkten sonra kateterden(enjektor yardımıyla) kontrast maddeyı verırsın.Daha sonra hastanın rontgen fılmlerını alırsınBen hıc yaptırmadım ama bızzat radyologla beraber cekıme katıldıgım ıcın kolonoskopıden daha kolay oldugunu gordum.
Ayrıca enteroklızıs tetkıkını her merkez yapmıyor malesef.
Ben bunları nereden bılıyorum; az oncede dedıgım gıbı ben rontgen teknısyenıyım ve enteroklızıs'ı radyologla beraber cekıyorum.
Umarım yardımcı olabılmısımdır.
Başa dön
_
ahmetdedeoglu

Sağlık Durumu:
İbs-d

Ülke / Şehir:
İSTANBUL

MesajTarih: Pzr 30 Arl 2007, 02:45    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

dogrudur arkadaşlar... ama anlamadıgım benim içdigimde kontrastlı madde.... birinin digerinden üstün yanı ne acaba.... sonuçda 2sindede belli aralıklarla aynı rontgen çekilio 3-4 tane..... acaba direk ince bagırsaga girerek işlemin süresinimi kısaltmak istiolar mideyi pas geçerek...
Başa dön
_
Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    BARSAK.org Forum Ana Sayfa -> Tanı Yöntemleri Tüm zamanlar GMT + 3 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız